Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Dacia Logan (fosta X90)

Recommended Posts

Nu inteleg de ce tot va agatati de aceeasi idee over and over again. Nu cred ca veti convinge pe mai nimeni despre calitatile loganului. Pentru mine unul va ramane ce a fost intotdeauna: design ieftin, solutii ieftine, componente ieftine, materiale ieftine pt o masina cu un pret acceptabil (nu grozav in nici un caz). Singurele avantaje fata de alte masini sunt reflectate in volumul in metri cubi. Singurele utilitati viabile sunt pentru bugetul redus al romanilor, scopuri ce tin de valoarea utilitara a masinii etc. Nu inteleg cum o astfel de masina poate ridica orice fel de pasiuni :| .

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Dragostea ,naste pasiuni. =))

Share this post


Link to post

ce sa mai zicem de ura impotriva unei masini > :)

Share this post


Link to post

Am constatat ca propietarii de Logan pun foarte multa pasiune in cuvintele lor cind iau apararea acestei marci de masina sau ii descriu calitatiile.

Ceea ce nu am reusit sa-mi dau seama este daca incearca sa ii convinga pe ceilalti sau incearca sa se convinga pe ei insisi ca au facut o afacera buna cumparind loganul. :rolleyes:

Share this post


Link to post
...Ceea ce nu am reusit sa-mi dau seama este daca incearca sa ii convinga pe ceilalti sau incearca sa se convinga pe ei insisi ca au facut o afacera buna cumparind loganul. :rolleyes:

 

Hehe...buna poanta. Poate incearca sa ii convinga pe ceilalti ca pentru ei a fost cea mai buna afacere sa cumpere loganul si nu un SH de nush cate jdemii de km la bord. Am spus-o si in alt context si ma mai repet: Pentru unii e mai rentabil sa dea 7000 euro pe un logan nou decat sa ia o masina SH in aceeasi bani care numai "virgina" nu mai poate fi. Pana la urma orice ar zice oricare dintre noi, gusturile nu se dicuta; se cultiva dar nu se discuta.

Share this post


Link to post

Tommy ,exagerezi standarde din anii 70' hai sa fim seriosi ! Cataline aici se vorbeste despre Logan nu despre alte masini in care ne-am sa nu ne-am suit sau condus asa ca nu are legatura ! De 2 ani si ceva va invartiti in jurul acelorasi argumente !

Vad ca topicul a inceput sa o ia din nou razna si nu e bine ,unii dintre noi ne cunoastem ,ne-am intalnit ,nu are rost sa ajungem la chestii pe care sa le regretam si sa ne privim in ochi cand ne mai intalnim! Domnilor Loganul nu merita atentia dvs. !

Share this post


Link to post
Ceea ce nu am reusit sa-mi dau seama este daca incearca sa ii convinga pe ceilalti sau incearca sa se convinga pe ei insisi ca au facut o afacera buna cumparind loganul. :rolleyes:

La intrebarea asta cred ca poate raspunde oricine daca ii dau eu niste criterii.Si anume,daca ai 2 masini cumparate de noi,una logan si alta straina,dacia cu 2 ani mai batrana ca straineza dar cam la aceeasi km acum si la prima nu te duci in service decat de 2 ori(la revizii in perioada de garantie) iar la a doua de nenumarate ori(inclusiv 2 revizii)iar costurile lor sunt de 2 ori si ceva mai mari in favoarea ultimei masini,care e mai buna si care e mai proasta???

Bineinteles ca ambele sunt ale mele si ma mandresc cu ele dar daca ar fi toate masinile ca loganul meu,nu am mai avea aici atatea discutii ;)

Share this post


Link to post

eu zic sa va uitati la primele posturi de pe acest topic si o sa vedeti ce e cu ura/dragostea fata de aceasta masina. Si la argumentele aduse atunci :) )

Share this post


Link to post
@vijelie, exact pt. ca faceti calculul la modul asta va da cu " + ". Realitatea e un pic alta :)

 

 

Servodirectie?

Garantie da, spatiu interior ... sincer daca te uiti pe strada n-ai sa vezi prea multe logane cu 5 oameni inauntru, portbagaj - vechea poveste (tu ai comparat cu un Matiz) eu (si nu numai eu) sunt de parere ca intr-un HB incap mai multe decat intr-o berlina (nu zic, ca n-ar avea portbagaj mare :) )... siguranta (nu numai pasiva)... sa fim seriosi :)

 

treaba cu spatiu e cam la fel ca si cea cu AC ... nu ai nevoie tot timpul de el, dar si cand ai nevoie si nu-l ai ... ce naspa e

 

in plus ... cel putin in cazul propriu si personal eu la 1,83 inaltime si 110+ greutate nu prea ma impac deloc in scaune de solenta, clio, matiz (dau cu capu' in tavan) ... am nevoie ptr confortul direct personal de spatiul oferit de Logan

 

vorbesti de siguranta la Logan ... cam ce ai avea sa-i reprosezi? eu nu prea am vazut cazuri in care Loganul sa fie iesit mai prost decat masini mai scumpe si mai pretentioase. nu mai aduc in discutie testul Ncap ca stim cu toti ca nu e cel mai relevant criteriu

 

 

Sunt o gramada "care se pun" si... nu da chiar bine :)

N-am nimic cu masina, doar sunt "mirat" de cei care ridica in slavi o alternativa (slaba dupa parerea mea) la un SH.

Nu-i neaparat un criteriu, doar subliniam faptul ca toata lumea lauda spatiul interior, portbagajul... de parca toata ziua mergi cu ea plina cu 5 persoane si portbagajul plin.

 

nu mergi toata ziua ... dar si atunci cand ai nevoie ... se cheama ca "ai cu ce".

 

in plus la Logan se mai lauda lumea cu costul de exploatare (adica cumulul de costuri la carburant, revizii, taxe, asigurari, rate, etc pe o perioada finita de timp) ... care in unele cazuri este cam cat dau altii pe casco (ptr aceeasi perioada) la masini mai pretentioase

 

 

Nu inteleg de ce tot va agatati de aceeasi idee over and over again. Nu cred ca veti convinge pe mai nimeni despre calitatile loganului. Pentru mine unul va ramane ce a fost intotdeauna: design ieftin, solutii ieftine, componente ieftine, materiale ieftine pt o masina cu un pret acceptabil (nu grozav in nici un caz). Singurele avantaje fata de alte masini sunt reflectate in volumul in metri cubi. Singurele utilitati viabile sunt pentru bugetul redus al romanilor, scopuri ce tin de valoarea utilitara a masinii etc. Nu inteleg cum o astfel de masina poate ridica orice fel de pasiuni :| .

 

 

eu personal nu vreau sa conving pe nimeni de nimic ... loganul este o masina cu bune (cost, spatiu, etc) si rele (calitate finisaje, calitate service, etc) ... fiecare ar trebui sa socfoteasca dupa necesitati si pretentii

Share this post


Link to post
... in plus la Logan se mai lauda lumea cu costul de exploatare (adica cumulul de costuri la carburant, revizii, taxe, asigurari, rate, etc pe o perioada finita de timp) ... care in unele cazuri este cam cat dau altii pe casco (ptr aceeasi perioada) la masini mai pretentioase ...

In general, la firme care si platesc despagubirile, o polita Casco este cam 5% din valoarea ramasa pe an. Nu inteleg de ce zi ci tu ca la Logan ar fi mai ieftin, pentru Logan ar fi alte reguli ?

Share this post


Link to post
In general, la firme care si platesc despagubirile, o polita Casco este cam 5% din valoarea ramasa pe an. Nu inteleg de ce zi ci tu ca la Logan ar fi mai ieftin, pentru Logan ar fi alte reguli ?

 

am destui prieteni care dau pe casco 700-800 ron pe an, la firme cunoscute ca tiriac, generali.. e mult, e putin? > :)

Share this post


Link to post

Eu la Aveo dadeam ~600E/an...si mai ramaneau si bani de revizie pana la aia 7-800 cat dau cei cu masinile "ieftine".

Share this post


Link to post

Scump aveo domne'

La Tigra e 550 / an ( estimata la 6 mii ) ; la Chrysler e 1800 / an ( estimata la 22 mii ). Asta la full casco, fara nici un fel de .. ma rog, full.

Share this post


Link to post

A mea era estimata la 14.000E si rata era de ~145E/trimestru. Asigurata complet...nu full :D

Share this post


Link to post
... am destui prieteni care dau pe casco 700-800 ron pe an, la firme cunoscute ...

Cam asa dadeam si eu, 91 de euro pe semestru in anul doi. Cica era super oferta ! Oricum, cu banii astia reparam o usa in service, altfel.

Share this post


Link to post

Am zis full ca acum e cu francize franzele sau cum mama ma-sii le zice cum ca platesti mai putin dar nu ai casco decat partial.. m-a depasit forumla. Daca tot dau un ban am zis ca vreau sa fie old style adica ORICE ( ca in reclama ) s-ar intampla sa plateasca ei, ca doar d-aia platesc.

Bine, inca nu am facut casco, doar am cerut cotatii.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post
In general, la firme care si platesc despagubirile, o polita Casco este cam 5% din valoarea ramasa pe an. Nu inteleg de ce zi ci tu ca la Logan ar fi mai ieftin, pentru Logan ar fi alte reguli ?

 

 

La Logan este mai ieftin ptr ca:

- se aplica o cota mai mica decat la masini straine - la mine (full casco) e 3,25 din valoarea asigurata (anu asta de 5500 Euro)

- fiind mai ieftina masina => valoarea asigurata este mai mica

 

Vorbesc de Asiban - nu stiu ce loc are in topul firmelor de asigurari dar la mine au platit intodeauna, enervant la ei este ca au niste cozi la constatari de-ti vine sa nu-i mai deranjezi

 

 

Caz concret ... eu la Logan platesc cam 650 lei anual ... cineva mai sus spunea ca ptr Aveo da 600 Euro ... adica de aproape 3 ori mai scump

 

Ptr Tico ... platesc cam tot 650 leri anual dar valoarea asigurata este de 3 ori mai mica

 

La masinile SH ... procentul din valoarea adaugata este chiar mai mare de 5%

 

Pe aceeasi linie se merge si la service ... o revizie de Logan (din 15 in 15 mii) costa cel mult jumatate fata de alta masina - aici mai conteaza si la ce service, de unde cumperi consumabile, etc

Edited by tarzy

Share this post


Link to post
Pe aceeasi linie se merge si la service ... o revizie de Logan (din 15 in 15 mii) costa cel mult jumatate fata de alta masina - aici mai conteaza si la ce service, de unde cumperi consumabile, etc

Sigur, vrei o scanare dupa revizia de 10kkm de la punto? 180ron, ulei selenia gold sintetic, filtru si costul manoperei (Asta fara sa umblu dupa ulei ci doar luat de la dealer). Vrei sa stii si cat costa un GP sau o Lineea acum? Apeleaza la site-ul fiat si vei vedea ca loganul este SCUMP pt ceea ce ofera.

Share this post


Link to post
Eu la Aveo dadeam ~600E/an...si mai ramaneau si bani de revizie pana la aia 7-800 cat dau cei cu masinile "ieftine".

 

aia 700-800 sunt lei la logan nu euro :)

 

Cam asa dadeam si eu, 91 de euro pe semestru in anul doi. Cica era super oferta ! Oricum, cu banii astia reparam o usa in service, altfel.

 

adica?

 

@andrei, daca e scumpa pentru ceea ce ofera, probabil exista automobile care ofera mai multe dotari, mai multa siguranta pasiva, spatiu interior si portbagaj mai mare, la un pret mai mic :) ..

Edited by cararama

Share this post


Link to post
Sigur, vrei o scanare dupa revizia de 10kkm de la punto? 180ron, ulei selenia gold sintetic, filtru si costul manoperei (Asta fara sa umblu dupa ulei ci doar luat de la dealer). Vrei sa stii si cat costa un GP sau o Lineea acum? Apeleaza la site-ul fiat si vei vedea ca loganul este SCUMP pt ceea ce ofera.

 

Eu tin minte ca la GP la 10k km este doar schimb de ulei, nu revizie. Nu e asa?

Share this post


Link to post

ce ziceti de asta?

un logan suv... disponibil cel mai probabil de prin anul 2010 si undeva de la 12000euro

(daca e vreo problema din cauza pozei va rog sa stergeti postul)

post-17538-1213767910_thumb.jpg

Edited by vip007

Share this post


Link to post

... Ca e cateva posturi mai inainte :)

Share this post


Link to post
in plus ... cel putin in cazul propriu si personal eu la 1,83 inaltime si 110+ greutate nu prea ma impac deloc in scaune de solenta, clio, matiz (dau cu capu' in tavan) ... am nevoie ptr confortul direct personal de spatiul oferit de Logan

 

Hai ca ai dat-o de gard la faza asta. Daca ziceai ca nu incapi bine in scaun te mai credeam, dar ca dai cu capul de tavan...si marmota ce facea?

Share this post


Link to post
Nu ne cunostem personal, deci nu imi aduc aminte ca dvs. sa imi fi deschis portiera vreodata.

Doresc sa va argumentati opinia cu exemple in ceea ce priveste urcatul in masini.

12 ore sunt de ajuns sau o lasam asa, un simplu atac la persoana?

 

First of all, nu este o opinie, este o rugaminte la decenta. Cu totii emitem pareri despre lucruri pe care nu le cunoastem foarte bine sau suficient, chiar si voi, posesorii de Logan. Asa ca nu are rost sa va luati de cei ce nu cunosc Loganul doar avand acest argument.

Second, partea distractiva a acestui mod de comunicare este ca nici macar nu ai de unde sa stii daca ma cunosti personal sau nu. Relevanta deschisului de portiera nu o vad, dar banuiesc ca e importanta.

Third, atac la persoana? De cand este o invitatie la decenta un atac la persoana? Ah, stai... nu raspunde.

 

 

Hai ca ai dat-o de gard la faza asta. Daca ziceai ca nu incapi bine in scaun te mai credeam, dar ca dai cu capul de tavan...si marmota ce facea?

 

E posibil, depinde de pozitia spatarului.

 

Cataline aici se vorbeste despre Logan nu despre alte masini in care ne-am sa nu ne-am suit sau condus asa ca nu are legatura ! De 2 ani si ceva va invartiti in jurul acelorasi argumente!

 

Eu stiu despre ce se vorbeste, tu ai citit postul meu? Evident, nu. Inca o data: ceea ce spuneam este ca "tu nu ai logan, nu ai voie sa vorbesti" este gresita. Explicatiile se gasesc in postul respectiv.

Si nu "ne" invartim. Asa cum nu exista o rasa sau specie speciala, a posesorilor de Logan, asa nu exista nici o rasa sau specie mai ciudata, a celor de urasc Loganul. Asta este o greseala majora.

Share this post


Link to post
treaba cu spatiu e cam la fel ca si cea cu AC ... nu ai nevoie tot timpul de el, dar si cand ai nevoie si nu-l ai ... ce naspa e

 

 

nu mergi toata ziua ... dar si atunci cand ai nevoie ... se cheama ca "ai cu ce".

 

 

eu personal nu vreau sa conving pe nimeni de nimic .. ... fiecare ar trebui sa socfoteasca dupa necesitati si pretentii

 

A/C-ul mie mi se pare mai mult decat util, atat vara cat si iarna. Totusi ma scarbeste mentalitatea asta si perceptia asupra romanilor cum ca daca vor A.C sa plateasca in +, vor airbaguri sa plateasca in +, vor servodirectie ... etc. Asta in 2008 :|

 

Referitor la "nu mergi toata ziua"... normal ca nu, doar "estem" romani, fiecare cu masina lui, n-ai sa vezi dimineata indreptandu-se spre munca 3-4 oameni intr-o masina. Ce e cel mai imp. e ca fiecare are spatiu interior, si porcbagaj... pt. ca atunci cand ai nevoie ..sa ai cu ce :)

 

Cu ultima ta afirmatie sunt total de acord :thumbl:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...