Jump to content
Sign in to follow this  
Catalint

Mi-au Furat Masina... Ia Sa Vedeti Cum A Ajuns Acuma!

Recommended Posts

Bre, exista cod penal nou de app 3 ani dar nu exista cod de procedura pentru el :) )

Deci nu se poate aplica, intre codul nou penal si codul de procedura penala in vigoare (ca ala nou nu e) existind "conflicte" inclusiv de competenta :D

Cand o sa apara asta nou o sa avem 3 coduri penale si doar unul de procedura.

De ce toate astea? Uite .. de aiaaaa ca suntem in tara baietilor distepti. :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Poate nu sunt eu bine informat, dar in prezent este in vigoare un singur Cod penal, si anume cel vechi, cu toate modificarile lui (in mare parte abrogari)...stiu ca s-a redactat "Noul Cod Penal" si ca s-a stabilit si data la care intra in vigoare (~septembrie 2006), dar...se aplica in continuare cel vechi :|

Astept cu nerabdare sa ne "aliniem la standarde" :) )

 

PS: nu vorbeam mai sus de noul Cod penal care a fost deja publicat, ci de cel care este inca in lucru. Adica "Noul Cod penal nou" :) )

Edited by th3_grimreaper

Share this post


Link to post
@law: ai fost pe faza cu distrugerea din culpa, mie mi-a scapat :>

 

 

Nu-i bai, nu te mai rusina, se rezolva ...impartim onorariul si gata toata lumea-i impacata =))

Edited by law

Share this post


Link to post

Si pana la urma?

Share this post


Link to post
Daca tot suntem la capitolul "incadrari juridice", normal ar fi ca in speta de fata sa se retina si infractiunea de distrugere din culpa (daca sub aspect subiectiv faptuitorii nu au actionat cu intentie ci din culpa; in cazul in care ucenicii "au dorit" sa ajunga cu masina in rau se schimba datele problemei)....Am intervenit cu aceasta sugestie deoarece, am inteles ca masina a ramas cam sifonata dupa plimbarea facuta in acea noapte.

Drept urmare, eu zic ca avem un concurs de infractiuni unde intra (pe langa infractiunile enumerate) si distrugerea din culpa!

Hai sa auzim de bine!

In cazul de fata furtul art.208 alin3 cred(furt de folosinta ) si furtul calificat art.209. alin 1. lit a si i cred(mai multe persoane si pe timp de noapte) absolva distrugerea .

Inca ceva vrei nu vrei ajungi in instanta unde va avea loc un proces.Un proces are 2 parti sa zic asa, partea penala si partea civila.In legatura cu partea penala aia o sa fie condamnati cel mai sigur cu suspendare , insa dureaza ,iar tu nu-ti poti retrage plangerea deoarece la infractiunea de furt calificat un merge retragerea plangerii.In legatura cu partea civila aici se stabilesc pretentiile tale civile care pot fi cat vrei tu , a nu se confunda cu daune morale,iar daca ti se platesc aceste pretentii e o circumstanta atenuanta pentru ei la stabilirea pedepsei(treaba cu partea penala).

@Catalint;de ce vrei vb pe messenger cum sa faci sau da-mi un p.m cu nr tau de tel

Share this post


Link to post

si s-a terminat afacerea?

Share this post


Link to post
In cazul de fata furtul art.208 alin3 cred(furt de folosinta ) si furtul calificat art.209. alin 1. lit a si i cred(mai multe persoane si pe timp de noapte) absolva distrugerea .

 

 

Serios, cum adica absolva? Spuneti-ne si noua cum ati tras concluzia asta? Articolele la care faceti referire nu absorb in niciun caz infractiunea de distrugere din culpa. Cercetati si o sa gasiti elementele constitutive ale infractiunii de distrugere!

Edited by law

Share this post


Link to post

Pana la urma am luat banii de la aia...

2000E si acuma nu stiu ce sa fac .. sa imi iau TICO iar sau sa ma bag la un Cielo!!

Share this post


Link to post

Ai luat si masina de la ei pe langa cei 2000?

Share this post


Link to post
Pana la urma am luat banii de la aia...

2000E si acuma nu stiu ce sa fac .. sa imi iau TICO iar sau sa ma bag la un Cielo!!

 

 

De ce nu te bagi la un matiz :P

 

Ai luat numai banii ? Nu si masina ?

Share this post


Link to post
Pana la urma am luat banii de la aia...

2000E si acuma nu stiu ce sa fac .. sa imi iau TICO iar sau sa ma bag la un Cielo!!

 

Daca nu ai minim minim 5000 de euro nu ai ce cauta la cielo. Doar sa iei o coaja.

Pretul la masini e dat de ani, nu de km care oricum sunt incerti.

Daca ar fi sa-mi cumpar un cielo as lua unul 2002-2004.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...