Jump to content
Sign in to follow this  
_romulus_

Trivia

Recommended Posts

Poate cineva sa-mi spuna cum functioneaza jocul Trivia? De ce ma intereseaza... Situatia e urmatoarea: se da un LAN cu vreo 80 de membri, cu chat in retea, etc. La un moment dat intervine plictiseala si da unul cu bata in balta "hai sa facem o Trivia in LAN". Pana aici, toate bune, dar cum se face? Ce este necesar? Sunt cateva calculatoare care functioneaza in permanenta si care pot fi folosite pe post de server. Ce soft ar trebui folosit? Multumesc anticipat celor care-mi raspund si ma ajuta cu vreun sfat.

Share this post


Link to post

Aveam mai de mult un bot de Trivia pentru (m)IRC. Daca il mai gasesc ti-l dau cu placere, dar trebuie sa scrii tu intrebarile. Ceea ce are el acum e numai rock&metal.

Share this post


Link to post

Nu este o problema scrisul intrebarilor. Singura problema e sa fie cat mai accesibil. Pentru un bot de trivia pe mIRC e necesar ca toti cei care vor sa joace, sa aiba instalat mIRC, nu? Eu ma gandeam la ceva de genul unui chat intr-o pagina web gazduita pe unul din calculatoarele care functioneaza non-stop. Astfel, ar fi suficient ca cei care doresc sa joace, sa dea un click pe un link pus in topicul chatului, sa se logheze si sa poata intra in joc.

Share this post


Link to post

Mama, ce mai jucam Trivia acum vreo cativa ani me mIRC... Chestia ca la unele intrebari stiam raspunsul, deoarece se repetau, insa conta mult cine avea cel mai bun timp de reactie si cea mai rapida conexiune. Insa jucam pe net, nu LAN, renuntand din cauza zvonurilor cum ca pe mIRC se "livreaza" cei mai multi virusi... Eh, pe LAN e alta treaba, mai ales intre prieteni si mai ales ca scrii tu intrebarile... asta constituie un avantaj major :D .

Spor la lucru!

Share this post


Link to post

Da' chiar... nu se poate face asa ceva pe forum???

Share this post


Link to post

Amintirile mele despre trivia se reduc vag la muierile nevorbite, nedormite si cu pretentii intelectuale, dar insetate de .. cultura :D

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Se poate agata pe Trivia? Eu nu reusisem sa agat nici pe @X nici pe @W. :D

Share this post


Link to post

Tu esti tinar insuratel, sazi bland :) )

Share this post


Link to post

Exista trivia si pentru de ce++, trebuie un calculator pe post de server si pe care sa se instaleze triviabot-ul. De regula se foloseste serverul de de ce++. Nu mai e asa colorat cum era pe vremuri la mirc, dar cum nu mai foloseste nimeni mircul (nu mai are farmec daca nu stai cu ochii pe ceas ca la vagaboante), n-are rost.

Cum spui ca e vorba de un lan, sigur exista de ce++-ul instalat acolo.

Mie imi placea sa slap-uiesc pe X, pe W nu l-am mai prins, cred ca divortase.

Share this post


Link to post

Exista, intr-adevar, de ce++. dar pe noi ne interesa daca se poate cumva altfel. Ca si cum, daca ai intra acum pe chat-ul forumului, sa intri direct intr-un joc Trivia, in desfasurare. Nu am vrea sa afectam chat-ul retelei, care a fost dezvoltat mai demult, si pe care se discuta lucruri "serioase". de ce++ nu se prea foloseste in reteaua noastra. Noi folosim transferul prin FTP. Sunt destui care nici asa nu se descurca prea bine, desi la intrarea in retea, li se configureaza server si client FTP. Deocamdata o sa incercam sa implementam un chat in pagina de intranet si apoi o sa vedem noi mai departe :) Oricum, orice sfaturi si idei sunt binevenite in continuare.

Share this post


Link to post

Interesanta retea in care se foloseste doar ftp-ul, dar ma rog.

Share this post


Link to post

Posibil sa fie doar o chestie de obisnuinta :P

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...