Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Chiraie cureaua alternatorului ...

Recommended Posts

... din ce in ce mai des in ultima vreme; prima data a chirait iarna asta pe un frig crincen, in ianuarie a doua oara cind am ramas inca o data fara curent in baterie, in februarie, de vreo saptamina aproape nu e zi sa nu-l aud ... am auzit ca de vina e condensul depus pe curea ... bine, bine, dar de ce face condens doar de 2 luni incoace?

 

La voi chiraie?

Share this post


Link to post

Nu cumva ploua sau era umezeala pe afara cand s-a intamplat asta?Ca si eu ma speriasem asta iarna dar de cand am auzit faza cu condensul m-am linistit.Nu ma mai pune si tu pe ganduri.

Share this post


Link to post

Ba da, apare numai cind e umezeala in atmosfera ... deci si a ta face?

Share this post


Link to post

Bai, da' io vad ca la voi se string toate belelele.

 

Sau a mea o fi Chevrolet? :)

Share this post


Link to post

Mai trebuie uintinsa cureaua aia. Si la port burta voastra dupa o vreme se mai largeste, se mai lasa si va cad bracinarii. La fel e si la curelusa asta.

Share this post


Link to post

A mea facea asta iarna.De cand s-au poolit gerurile nu mai face.

Share this post


Link to post

Cam asta banuiesc si eu, ca s-a relaxat cureaua, la revizia de 20kkm o sa le spun si de ea ...

Share this post


Link to post

daca s-ar relaxa cureaua(asa repede) cred ca s-ar strica multe altele. :?

Share this post


Link to post

Verificarea si stringerea curelei alternatorului e operatie obligatorie la revizia de 20kkm.

Share this post


Link to post

... mda, deci s-a strins in service cureaua alternatorului; cu motorul rece e OK, cind se incalzeste se aude asa un suierat ca de turbo ... nu va rideti, asa se aude inauntru ... o fi strins-o maimutzica prea tare? n-am avut timp sa verific "la mina" intinderea ...

 

Curat "tuning", monsher ...

Share this post


Link to post

Nu ai ce sa verifici la mana. Ca sa faci o verificare iti trebuie un aparat special (intinzometru :D ) cu care poti face acest lucru.

Share this post


Link to post

Pai tu sa vi diseara cu ea calda.

Share this post


Link to post

Bei, nu ma zapaciti ... 10mm la 10kgf, asta e sageata optima la curea, da? dar cum draq poti vedea sageata curelei in invalamaseala aia cumplita din stinga motorului? parca au indesat cu piciorul motorasul sub capota si mai multe nu ...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...