Jump to content
Sign in to follow this  
vonLeeb

Scartait Grav Produs La 130km/h

Recommended Posts

Acum cateva saptamani am iesit in afara orasului, la drum drept, numai bun de mers cu viteze aproape de cea maxima posibila la Matiz. Insa pe la 130km/h, se auzea un scartait grav, parca combinat cu vuiet, si mi s-a parut ca vine din partea stanga-fata. A patit cineva asa ceva si stie de la ce e?

Share this post


Link to post

Din ce stiu eu scartaitul vine de la amortizoare stricate iar vuietul poate veni si de la un geam lasat cu 1 mm mai jos, chit ca nu se vede!

Suspensiile le poti testa la Arrow, in CT, daca nu ma insel, intreaba-l pe Dreamlike, el e maestru la schimbat amortizoare pt Matiz.

Vuietul mai poate aparea la viteze mari si din cauza formei caroseriei. Greu se explicat insa am observat asta la un Passat nou pe vremea cand abia se lansase ;)

Share this post


Link to post

Deci scartaitul si vuietul nu sunt separate, vroiam sa spun ca e un scartait grav adica nu acut, un fel se scartait acut amestecat cu vuiet, care dau un singur sunet, din stanga fata, la viteza mare.

Ce vreau sa va intreb... atunci cand ridici masina pe cric, si invarti de roata, trebuie sa se opreasca repede sau dupa mai mult timp, ca la mine se aude zgomot usor de frecare, si nu uniform..., si asta la mai toate rotile.

Share this post


Link to post

Salut! iti recomand sa verifici fiecare roata in parte cu roata data jos pe fata pote sa atinga aparatoarea discului de frina care probabil la tine se apropie la viteza de disc si se freaca de el. eu am patit-o cind am trecut peste linia de tranvai, a inceput sa faca parca imi cazuse roata se uita toata lumea am oprit m-am uitat nimic, am miscat masina iar se auzea pe dreapta fata, am bagat mina la roata si am tras de aparatoarea de tabla si sunetul a disparut. Asta se intimpla la viteza mica.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...