Jump to content
Sign in to follow this  
Immortal

Am Ramas Fara Permis!

Recommended Posts

Cum naiba, Cumnate?

Nu dai tu 700EUR in numele justitiei?!

Share this post


Link to post

Pai de ce sa dau mai Satori, justitia e si oarba si gratuita parca, nu ?

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Atunci ce faci, te reprezinti singur?

Share this post


Link to post

Eu si martorul.

 

Iar daca solutia va fi nefavorabila exista taxi&metrou cat si apelul.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post
Pai de ce sa dau mai Satori, justitia e si oarba si gratuita parca, nu ?

 

Doar oarba. Aia cu gratuita e ca depasirea cand ramai in urma.

Share this post


Link to post

Probabil gratuit va fi doar circul din instanta.

Share this post


Link to post

Mi se pare penibil tot ce se intampla aici :-&

Share this post


Link to post

Deci e mai convenabil pt tine sa depui carnetul in vara decat acum...

Share this post


Link to post
Oare de ce nu spune "codul" nimic despre cei in alergare pe trecere si cu telefonul la ureche? M-am trezit azi cu unul in fata mea , dar aveam viteza mica si am oprit la timp, dar am tras o sperietura...!

 

 

Zice, nu au voie sa alerge.

 

S-a zis. Acum au voie.

In ultima versiune a Codului Rutier, articolul respectiv a fost modificat.

Share this post


Link to post

Deci acum cand ii alergi pe trecere poti sa le si strigi : Ruuuun bitch !

Share this post


Link to post

Pentru ca diversi colegi ma intreaba pe mess cum a ramas si cum s-a solutionat problema cu permisul meu :

 

M-am prezentat la prima infatisare, am pierdut ziua pe la tribunal, era prima data in viata cand am fost acolo. Politia nu s-a prezentat. M-a intrebat judecatoarea daca vreau probe cu martori sau probe video; I-am spus indiferent ca nu ma intereseaza, eu am martor, politia nu are ce sa prezinte pentru ca s-ar contrazice fata de PV. S-a amanat.

 

M-am prezentat la amanare, cu martorul, politia nu. Martorul a jurat ca sa faca si ca sa dreaga, ca sa ii se usuce putza si sa vorbeasca ca si Basescu in engleza de-o mintii. Apoi a fost intrebat, a povestit, a semnat declaratia. Am fost si eu intrebat, am dat copy/paste la discurcul martorului. In ... ( imi scapa termenul acum ) ..adica o sa ia ei decizia si o sa aflam de la ghiseu daca ne ducem sa ne informam.

 

M-am dus a 2-a zi pe la orele 15, inchisese la 14.

M-am dus a 3-a zi pe la orele 9, nu deschisese inca.

Mi-am bagat piciorusele. N-am timp sa alerg dupa ei.

In mod normal consider ca raspunsul dosarului trebuia sa fie comunicat online pe situl http://portal.just.ro/ si nu sa stau sa alerg dupa ei ( inteleg sa sunt ocupati rau de tot, nu acuz omaneii dealtfel ciudat de draguti prin tribunal, acuz sistemul ) numai ca nici pana acum nu s-a actualizat pe site dosarul.

 

Una peste alta, a II-a infatisare a fost pe 15.05.

Presupunand prin absurd ca ar fi dat dreptate politiei ar fi trebuit ( daca politia mi-ar fi cerut ca stiu ce iti trimit acasa - ca eu nu mai stau "acasa" de 5 ani ae alta discutie - sa le duci permisul ) peste 2 zile de la momentul scrierii acestui post mi-as fi luat carnetul inapoi.

Cum a fost caldura mare prin Bucuresti am zis ca e bine sa il tin la mine si sa nu li-l dau lor, nu de alta dar nu e o poza excelenta in el si nu as fi vrut sa rada de fata mea.

 

 

Una peste alta CRED si PRESUPUN ca am castigat pt ca am avut martor care a semnat declaratia pe proprie raspundere versus politia care nu a prezentat decat o foaie prin care isi sustinea punctul de vedere in PV.

Punct de vedere pe care l-am contrazis vehement prin lipsa oricarui incident de cand am luat carnetul si pana in prezent + sub aspectul ca "depasirea coloanei aflata la stop pe culoarea rosie " era fizic imposibila pentru ca acolo e scuar de tramvai si deci intram deja SI la alte puncte de penalizare daca as fi mers pe linie prin dreptul scuarului. + ca scuarul se termina DUPA semaforul fizic deci intram si la trecere pe rosu. Mi-este putin credibila situatia in care incalcam atatea reguli si Domnii politisti erau asa de draguti incat imi dadeau pedeapsa minima + ca neprezentarea lor dovedeste lipsa de implicare in respectarea si aplicarea legii sau face dovada ca nu isi pot sustine cu probe acea interpretare eronata a situatiei si deci n-au cum sa aiba castig de cauza.

 

Si alte abureli, una peste alta, banuiesc ca Doamna Judecatoare avea si ea nevoie de ceva la mana sa inchida dosarul intr-o forma sau alta. Evident pt ca sunt un "norocos" am fost ULTIMUL dosar judecat, asta ca sa fierb in suc propriu. Ei bine, i-am dat acel ceva de care avea nevoie. Era destul de draguta incat sa ii dam si altceva dar nu a vrut sa iasa la cafea, cica e prea cald pentru cafea.

Oricum : caz inchis !

 

Conduceti fara incidente !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Dar tu cand ti-ai luat carnetul de la politie,nu ai semnat nici o hartie?

Share this post


Link to post

Mi-au dat o foaie prin care se adeverea ca mi s-a inmanat permisul in virtutea dosarului nr. xxx

NU mai stiu daca am semnat pe ea, probabil.

Oricum, am citit-o atunci si nu zicea nimic altceva decat ce am scris mai sus. Nu ma obliga la absolut nimic. Este daca vrei dovada pentru cei care m-ar fi oprit si ar fi cerul permisul si ar fi sesizat ca trebuia sa nu il am. Foaia ar fi dovedit ca il am conform legii si intru rezolvarea dosarului xxx

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Vezi cauta foaia si citeste-o bine...Ca tot pe foaie scrie ca trebuie sa duci permisul in termen de 15 zile daca pierzi...

Share this post


Link to post

Pai nu mi-a zis nimeni ca am pierdut :D

Si nu o am la indemana acum, da imi amintesc ca am citit-o fata verso, NU scrie nimic de genul ala.

Scrie ceva de genul ( arata ca o dovada ) : inmanat permisul nr.. in urma dechiderii dosarului xxx la judecatoria sect 2.

 

Mi se pare penibil tot ce se intampla aici :-&

 

Adica cum si de ce domnu' director ?

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Nu trebuie sa-ti spuna cineva...Trebuie sa te informezi tu...

Mai stiu eu judecatori de astia zambareti care dau niste sentinte demne de star trek.

Share this post


Link to post
Punct de vedere pe care l-am contrazis vehement prin lipsa oricarui incident de cand am luat carnetul si pana in prezent + sub aspectul ca "depasirea coloanei aflata la stop pe culoarea rosie " era fizic imposibila pentru ca acolo e scuar de tramvai si deci intram deja SI la alte puncte de penalizare daca as fi mers pe linie prin dreptul scuarului. + ca scuarul se termina DUPA semaforul fizic deci intram si la trecere pe rosu. Mi-este putin credibila situatia in care incalcam atatea reguli si Domnii politisti erau asa de draguti incat imi dadeau pedeapsa minima + ca neprezentarea lor dovedeste lipsa de implicare in respectarea si aplicarea legii sau face dovada ca nu isi pot sustine cu probe acea interpretare eronata a situatiei si deci n-au cum sa aiba castig de cauza.

 

Pai si daca ai depasit fara finalizare? Adica doar 2 - 3 masini, fara sa ajungi primul la semafor?

Poate de aia nici nu te-a vrut judecatoarea.

Share this post


Link to post

Buna ziua tuturor.In data de 21.06.2011 mergand dinspre Sibiu spre Brasov am fost oprit de echipajul politiei rutiere pentru depasire neregulamentara incalcand dubla linie continua.In consecinta dragii politisti mi-au aplicat 4 puncte amenda(268 ron...134 in 48ore.) si mi-au suspendat permisul pe 30zile.Incepand din data de 07.07.2011 sunt PIETON :wallbanger: :wallbanger: .Si acum am o intrebare pentru cei care cunosc mai bine legislatia rutiera sau pentru cei care au fost sau sunt in cazul meu,adica cu permisul suspendat pe 30 zile.Se mai da sau nu examen de redobandire a permisului??? am tot cautat pe forumuri peste tot si nu am gasit nimic pt. cazul meu,am gasit doar in cazul unei suspendari mai mari( 60-90 zile) se da un examen de scurtare a perioadei cu 30 zile.Iar pe un forum am gasit,ca daca nu dai examen mai trebuie sa astepti inca 30 zile dar respectivul post era cu data de xx.2009.De aceea rog cei care sunt cu " update" la zi sa ma ajute.Trebuie sau nu sa mai dau examen de redobandire sau pur si simplu dupa ce expira cele 30 zile ma duc la politie prezint dovada si buletinu si imi i-au permisu.

Si sa fiu si mai explicit eu sunt din Timisoara si permisu mi-a fost suspendat in Sibiu,sper ca nu mai e nevoie sa mai merg pana la Sibiu pentru cine stie ce ...

Multumesc tuturor anticipat!

O zi faian va doresc.

Share this post


Link to post

Inainte de expirarea celor 30 zile sa incepi cu telefoanele, pentru a te asigura ca permisul a fost trimis de la Sibiu la Timisoara.

Daca ai nevoie urgenta de permis, fa o actiune in instanta, si recuperezi ,pana la judecarea cazului ,permisul.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...