Jump to content
Sign in to follow this  
florian_mro

Matiz-ulei Mult Pe Filtrul De Aer

Recommended Posts

am cumparat pe 10 feb. un matiz de oaze cu 20 000 de km din 2005 si am descoperit cu uimire ca filtrul de aer este plin de ulei ,ce poate fi?

Share this post


Link to post

Daca-i de "oaze", atunci e ulei pe filtru. Ca sa intelegi cum ajunge uleiul motor pe filtrul de aer sunt doua posibilitati, oricare din ele sau amandoua:

1- ulei prea mult in baie ;

2- plecat "in talpa" pe motor rece.

Deci, stii ce ai de facut. In plus, verifica valva PCV.

Share this post


Link to post
am cumparat pe 10 feb. un matiz de oaze cu 20 000 de km din 2005 si am descoperit cu uimire ca filtrul de aer este plin de ulei ,ce poate fi?

 

 

poate e "filtru sport"........de se da cu ulei :D ,

am glumit ...oricum ciudat fenomen!

Share this post


Link to post

Corect, poate nu-i filtru uscat.

Share this post


Link to post

La mine a fost valva PCV de vina

Share this post


Link to post

Era blocata ?

Share this post


Link to post

In suportul de filtru , mai precis sub filtrul de aer aveam tot timpul o urma de ulei . La fiecare 300 km scoteam filtrul si stergeam cu o carpa curata acea mazga. Dupa spusele unui mecanic " e mare problema".

Nu mi-a dat alte detalii . Trebuie sa specific , filtrul era ceva "penal" si nu se etansa perfect. Am gasit acum un filtru foarte bun care are o garnitura care etanseizeaza perfect si surpriza : nici un strop de ulei !

Am mai vazut parca si la un forumist cu cielo aceeasi problema . Daca mai apare fenomenul o sa incerc sa schimb si pcv-ul .Deocamdata e super .

Share this post


Link to post

In momentul cand ajunge ulei in filtrul de aer atunci motorul e varza, nu are nici o legatura cu uleiul prea mult in baie sau garnitura de etansare. fenomenul e urmatorul: se pierde compresie in cilindri, compresia pierduta pulverizeaza uleiul pe furtunul ce preia gazele nearse din motor si le reintroduce pe admisie exact dupa filtrul de aer si asa te trezesti cu ulei in filtrul de aer. Masina aia are 20.000 km cu inca un zero dupa!

Verifici uleiul dimineatza? daca nu consuma ulei atunci garantat motorul a fost segmentat!

Share this post


Link to post

Mai sunt si alte cauze... enuntate mai sus

Share this post


Link to post

si pana la urma ce e de facut???si eu am aceeasi problema cu ulei pe filtrul de aer...nu plec cu ea turata si ulei este in baie cat trebuie am verificat...ce ar trebui sa fac???

Share this post


Link to post

Verifica si supapa PCV.

Share this post


Link to post

E o supapa negru cu mov, situata pe traiectul admisiei; gasesti topic dedicat pentru ea la Probleme Tehnice.

Edited by costinel

Share this post


Link to post

cum poti sa iti dai seama dak e stricata?eu am curatat-o , cand o tineam in mana am miscat-o putzin si se auzea ca avea o biluta in ea...ce sa-i fac?

Share this post


Link to post

Cred ca trebuie sa fie foarte greu sa folosesti functia ! Uite aici

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...