Jump to content
Sign in to follow this  
RaduERD

Dacia Berlina

Recommended Posts

Mai am o masina care imi este foarte draga. Sper sa nu deranjeze pe nimeni ca am deschis acest subiect, chiar daca nu este Daewoo.

 

Masina am luat-o de la o cunostinta acum un an, anul de fabricatie este 1983. In acest moment are 55.000 km. Masina a fost tinuta numai in garaj, cand am luat-o mi-a fost data si factura originala (a costat 80.000 lei) :D si cele 2 seturi de chei originale dintre care unul absolut nefolosit. Cred ca a fost comanda speciala deoarece are servofrana, este isonorizata toata (capota fata - spate, aripi etc. cu un strat gros de antifon brobonat). Toata tabla este absolut originala si fara pic de rugina. Motorul are set Borgo frantuzesc original. Jantele model Canada superbalon le-am pus eu dupa ce le-am luat de la REMAT si m-am chinuit ceva sa le restaurez. Au fost curatate de rugina cu flexul cu o perie abraziva iar apoi cu smirghel, apoi roluite si date cu spray de zinc. Au latimea 5,5J si sunt incaltate cu gume Vredestein Quatrac 2 all season dimensiuni 175/70/13. Cand am luat-o avea jantele de 1300 cu cauciucuri 155/80/13.

Aceasta masina am luat-o din pasiune deoarece mi-a placut ca era impecabila cu toate ca are o varsta. Nu circul foarte des cu ea, am alta masina cu care circul zilnic. Pe viitor vreau sa o pastrez si sa o mentin intr-o stare cat mai buna.

post-674-1170983180_thumb.jpg

post-674-1170983189_thumb.jpg

post-674-1170983196_thumb.jpg

post-674-1170983204_thumb.jpg

post-674-1170983220_thumb.jpg

post-674-1170983228_thumb.jpg

post-674-1170983236_thumb.jpg

post-674-1170983246_thumb.jpg

post-674-1170983254_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Arata super bine pt o dacie din 83 iar cu jentile alea ai facut o treaba f buna

Share this post


Link to post

In primul ran felicitari =D> arata foarte bine

In al doilea rand te sfatuiesc sa incerci sa o mentii originala si in 2013 (cand va face 30 de ani) vei putea spune ca ai o masina de epoca originala :thumbl:

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

S-o stapanesti sanatos. Arata ireprosabil. Cat a costat ? Niste poze cu interiorul se poate ? :osanale:

ps: Are si DRL-uri :->

Share this post


Link to post

Arata foarte bine, are si tatal meu una identica. Am vrut sa o vand dar nu da nimeni mai mult de 20 mil pe ea cu toate ca masna a stat numai in garaj :( .

Share this post


Link to post

Arata super felicitari! O dacie in starea asta chiar merita pastrata.

O precizare insa, din cate stiu pana in 1986 berlinele aveau grila fata si ochelarii faruri din plastic subtire nu ca acesta care iese in relief.

Share this post


Link to post

Foarte misto masina !

Btw, vopseaua este originala? :shock:

Share this post


Link to post

corect asta are grila noua de dupa 1990. Caroseria asta este in schimb tip "Canada" si s-ar putea ca pentru loturile de export sa puna ochelari mai frumosi. Pastreaz-o cit mai originala si va valora ceva in curind

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...