Jump to content
Sign in to follow this  
cdorob

Martor Centura

Recommended Posts

Neatza,

 

N-am mai scris de mult...Se da urmatoarea problema: martorul centurii ramane aprins (sau intermitent) cu centura pusa. Am miscat pe acolo si nu pare sa fie de la sistemul de prindere al centurii (cel cu butonul care ii da drumul) ci de undeva de la podea (adica se manifesta la miscarea bratului de prindere in podea).

 

Este vreo mufa ceva pe acolo? Ca sa nu desfac masina de pomana.

 

Mersi.

Share this post


Link to post

Sub scaunul soferului este mufa.

Daca martorul se stinge la scoaterea acesteia atunci problema este la contactul din sistemul de prindere al centurii.

Share this post


Link to post
Neatza,

 

N-am mai scris de mult...Se da urmatoarea problema: martorul centurii ramane aprins (sau intermitent) cu centura pusa. Am miscat pe acolo si nu pare sa fie de la sistemul de prindere al centurii (cel cu butonul care ii da drumul) ci de undeva de la podea (adica se manifesta la miscarea bratului de prindere in podea).

 

Este vreo mufa ceva pe acolo? Ca sa nu desfac masina de pomana.

 

Mersi.

Salut ai verficat mufa? ai reusit sa o desfaci?.. eu am incercat si mi-e ca o rup!dar asa arata impecabil pe dinafara!

Share this post


Link to post

Salut, am si eu o intrebare: pe un cielo gle din '95 am acel bec in bord? in carte e trecut, in locul in care intra centura mea intra doua fire dar pe bord nu e aprins niciodata. De fapt nici nu imi dau seama daca becul exista sau nu. cred ca ar trebui sa fie sub indicatorul de benzina dar cum nu l-am vazut niciodata aprins nu pot sa stiu daca il am sau nu deci daca am ceva de remediat sau nu. multumesc.

Share this post


Link to post

Daca mufa de sub scaun nu este scoasa atunci este becul ars.

Share this post


Link to post

Multumesc ovi! Becul ars...cauza simpla centura neflosind-o de foarte mult timp s-a dus > :) !

 

Nu mai cita integral si inutil postul anterior, foloseste celalalt buton pentru a raspunde !

Edited by tolin

Share this post


Link to post

am o mica problema: becul de la centura, fiind cu centura pusa se aprinde si se stinge cand vrea muschiul lui 10000000.gif. cu centura necuplata se aprinde becul. precizez ca am impins de contactul aflat sub scaun si fara rezultat.

 

o data mergand cu viteza vad ca mi sa aprins un bec in bord... am pus frana destul de brusca... becul de la centura... uffff

 

e "defect" contactul din suportul de centura fixat de scaun? dar in acest caz trebuie dat scaunul jos, dat jos centura... complicat... masina are 167.000 km si incep sa ma lase usor usor cate una cate alta.

 

s-a mai ivit cineva de aceasta problema? precizez ca nu vreau sa renunt la acest martor.

Share this post


Link to post

Da, e contactul din sistemul de blocare (fixare) din scaun. Poate gasesti de inlocuit acel sistem.

Share this post


Link to post

am bagat spray contacte si acum incepe din ce in ce mai mult sa stea aprins becul :(

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...