Jump to content
Sign in to follow this  
bucata

Rotatia Pneurilor

Recommended Posts

Din câte ştiu eu la 5000 km.

Oricum, dacă foloseai un search, ajungeai aici. Chiar dacă e vorba de Tico şi Matiz, cam tot aia e...

Share this post


Link to post

Va intreb ca sa-mi fac si eu o idee. In carte scrie cum se rotesc pneurile, dar nimic despre momentul in care trebuie facuta treaba asta. Deci cind trebuie facuta rotatia? Eu am 35000km.

Share this post


Link to post
Va intreb ca sa-mi fac si eu o idee. In carte scrie cum se rotesc pneurile, dar nimic despre momentul in care trebuie facuta treaba asta. Deci cind trebuie facuta rotatia? Eu am 35000km.

 

Eu le-am rotit pe la 24k... prin Decembrie, si nenea de la atelier mi-a zis ca ar fi fost bine sa le rotesc la 10-12k...

Share this post


Link to post

Eu nu le-amm rotit deloc si am acum, la 29K Km, o pereche de aproape-slick-uri si alta de cauciuce aproape noi. O sa le rotesc :)

Share this post


Link to post

Pentru primul set de opinci Kuhmo, am optat pentru rotirea la revizie, adica la 15 000 km, pentru a observa eventualele defecte ale suspensiei sau directiei care sa fi cauzat o uzura neuniforma a pneurilor. Si cum aceasta nu se facu simtita dupa 45 000 km , la inlocuirea setului de pneuri am procedat la rotirea la 25 000km estimand ca durata de viata a acestora va fi de 50 000 km in mod normal. Detalii mai jos.

 

Link anvelope

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...