Jump to content
Sign in to follow this  
LYM

Nubira II

Recommended Posts

A venit timpul sa va indroduc, oficial, masinuta mea:

 

Nubira II, SX

An: 2004

KM la cumparare: 28.000

 

Dupa indelungi cautari/asteptari m-am hotarat sa-mi iau o NubiraII, fiindca am vrut o masina cat mai noua la banii pe care ii aveam. Nubira mi s-a parut cel mai bun compromis pret-dotari-calitate. Multi cand aud de Nubira spun ca aaa, puteai sa-ti iei nu stiu ce Astra la banii aia sau altceva; puteam, dar n-am vrut :D . Pur si simplu mi-a fost frica sa cumpar o masina cu 150.000km+ si ~ 5ani de zile. Deocamdata nu am nici un motiv sa regret alegerea facuta.

 

Pozele mai jos (spre rusinea mea, o sa postez pozele de la vechiul proprietar; nu am apucat sa-i fac unele cu noile numere)

post-3148-1167587078_thumb.jpg

post-3148-1167587091_thumb.jpg

post-3148-1167587104_thumb.jpg

post-3148-1167587114_thumb.jpg

post-3148-1167587129_thumb.jpg

post-3148-1167587149_thumb.jpg

post-3148-1167587161_thumb.jpg

post-3148-1167587169_thumb.jpg

post-3148-1167587176_thumb.jpg

post-3148-1167587183_thumb.jpg

post-3148-1167587190_thumb.jpg

post-3148-1167587207_thumb.jpg

post-3148-1167587219_thumb.jpg

post-3148-1167587225_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos si sa te plimba fara accidente. ;)

 

P.S. Un pret se poate stii ca si eu vreau sa imi iau masina si nu prea stiu ...

Share this post


Link to post

Faina doamna, iar culoarea e usor de intretinut. Interiorul mi se pare cam deschis la culoare, insa se poate trece peste asta. Cum se comporta? Ce consum are? Care dotari ti se par mai utile? Ce benzina ii pui? Man, tot noi sa scriem, nu spui si tu ceva inainte sa sarim pe tine ? :)

Hai sa-ti traiasca doamna, sa te bucuri de ea si sa va impacati cat mai bine! La multi ani la amandoi !

Da' halatu', cat e halatu' ?

Share this post


Link to post

Multumesc pt. urari. La multi ani si voua !

 

Consum:

Urban (buc) - 10.5 - 11%

Extraurban - 7-7.5%

 

Dotari:

AC, ABS, proiectoare ceata, 4 geamuri electr, oglinzi electrice + incalzie

In principiu am vrut o masina cu AC si ABS. As fi preferat sa aiba si Airbag-uri, dar n-a fost sa fie. Sper sa nu am nevoie vreodata de ele.

Util mi se pare ABS-ul, care deja m-a scapat dintr-o belea.

 

Benzina i-am bagat MOL sau Petrom 95.

 

De comportat se comporta f. bine. Cam moale suspensia, dar se tine bine pe drum. Mi se pare un pic cam mare pt. Bucuresti, dar o sa ma obisnuiesc.

Edited by LYM

Share this post


Link to post

Posed una bucata drujba Dolmar cu lama de 50 si ceva de cm. Te pot ajuta cu redimensionarea masinii? :D

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Nu, multumesc. It's fine as it is :D

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos ! Este culoarea identica cu ea pe care am avut-o eu. Dupa parerea mea, ai facut o alegere inspirata, eu am avut-o tot din 2004 si am rulat cu ea 70.000 de km fara a intampina nici o problema, singurele vizite in service in principiu fiind cele programate, adica din 10 in 10 mii de km. Chiar zilele astea am vorbit cu cine o conduce acum si zice ca merge ceas in continuare. Consumul e normal, as zice eu. Totusi nu ne-ai zis cat a costat.

 

PS. intr-adevar, varianta cu airbag-uri era CDX si aveai si discuri de frana pe spate, tapiterie mai simpatica si alte cateva maruntisuri, insa asta e alta poveste...

Share this post


Link to post

Foarte bine îngrijită! Să o stăpâneşti sănătos şi fără evenimente neplăcute! Taică-meu are CDX din 2002 cu 75.000 de km. şi nu a avut nici cea mai mică problemă cu ea.

 

Offtopic: ştie cineva dacă sistemul de frânare cu discuri de la Nubira II se potriveşte la Cielo? Poate-l "păcălesc" pe taică-meu să-l iau eu.

Share this post


Link to post

E misto masina, intretinuta bine. S-o stapanesti sanatos si fara evenimente. O sa ai probleme doar cu bieletele antiruliu de pe fata si cu bucsile de bascula. Asta in jurul a 35000-50000 km in functie de cum s-a mers si pe unde s-a mers cu ea. Asta-i boala lor.

Personal nu-mi place culoarea, dar este foarte usor de intretinut. Eu am o boala personala pe culorile inchise. Mai ales la masini care se duc in clasa de limo ca aspect si dotari. Am vazut Nubira rosie si arata ca dracu. Si am vazut neagra si plangeam langa ea :) Pacat ca au fost doar 50 de bucati negre..

@lao, presupun ca ai glumit :P Uita-te sub o nubira si apoi sub cielo.

Share this post


Link to post

@Gica, @Lao, @Mircea - multumesc !

 

Fiti siguri ca stiu toate diferentele SX - CDX, am studiat f. bine forumul inainte s-o cumpar :) . Dupa cum am mai spus, as fi preferat CDX, dar n-a fost sa fie.

 

Mi-a placut f. mult faptul ca nu are nici cel mai mic semn de uzura in interior; in afara de kilometrajul care ii tradeaza varsta, ai zice ca e noua. De asemenea, am apreciat ca nu s-a fumat in ea. Nu mi-a placut ca fostul proprietar tinea 100 de chestii mirositoare si eu nu le suport, dar acum s-a cam dus efectul.

Exteriorul este, de asemenea, ca nou - nicio zgarietura.

 

Imediat dupa cumparare i-am schimbat uleiul (chiar daca cel vechi avea 500km :D ) si filtrul. Urmeaza sa-i schimb si bujiile cu NKG-uri (acum are Champion).

 

De indata ce Ministerul Finantelor imi va permite o s-o echipez si cu un kit GPL.

Share this post


Link to post

Felicitari pentru achizitie!

Seamana izbitor de tare cu ce am in parcare (dar e SX GPL). La cum arata masina, din dotari mi se par nepotrivite RC-ul (se putea pune ceva mai bun) si lipsa telecomenzii pentru inchiderea centralizata (daca nu ai, sa tii un degivrant pentru incuietori la tine).

Sa auzim numai de bine! Inteleapta alegere! :) >-

Share this post


Link to post

- RC-ul a fost inlocuit cu un mp3 player

- are deschidere 4usi + portbagaj din telecomanda de la alarma. N-am avut probleme pana acum.

:lavolan:

Edited by LYM

Share this post


Link to post

Graficele de cuplu/putere, extrase din raportul de testare AutoTest2000.

 

Puterea maxima se pare ca a obtinut-o la 5250rpm si este mentinuta pana la ~ 5800rpm (btw, un magar se pare ca s-a pierdut de turma, dar asta au spus ca intra in eroarea bancului de teste) Baiatul de-acolo mi-a spus ca este normal, cu toate ca este marcat cu galben (observati cum mi-a desenat cu pixul cum trebuie sa arate o curba de putere. Credeati ca o doar o dunga, ha? :D )

post-3148-1168280928_thumb.jpg

Edited by LYM

Share this post


Link to post

Am apucat sa spal si eu masinuta si am pozat-o repede, cat a fost vreme frumoasa :D

post-3148-1169391178_thumb.jpg

post-3148-1169391185_thumb.jpg

post-3148-1169391191_thumb.jpg

post-3148-1169391198_thumb.jpg

post-3148-1169391205_thumb.jpg

post-3148-1169391213_thumb.jpg

post-3148-1169391221_thumb.jpg

post-3148-1169391231_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Masina are numere de GJ iar in profil scrie Bucuresti...care-i treaba? sa o stapanesti sanatos

Edited by mugur

Share this post


Link to post

Foarte tare masina! Exact asa este a tatalui meu, si culoare si dotari si tot. Am obs ca ai ~ 30 k km si sunt curios cat ai dat pe masina, pt ca a mea are ~ 1 an si 25 k km si sunt curios de cum isi tine pretul.

Share this post


Link to post

@mugur - locuiesc in Buc, dar mi-a fost lene sa-mi schimb actele si am ramas cu domiciliul in Tg-Jiu :-

Edited by LYM

Share this post


Link to post

Hai ca a trecut cam mult timp de cand n-am mai pus o poza cu a mea Nubirika.

Intre timp a primit 4 bocancei noi ( Goodyear Ventura ) si tweetere originale, iar asta seara i-am facut si baita :mrgreen:

post-3148-1191511949_thumb.jpg

post-3148-1191511957_thumb.jpg

post-3148-1191511964_thumb.jpg

post-3148-1191511970_thumb.jpg

post-3148-1191511975_thumb.jpg

post-3148-1191512019_thumb.jpg

post-3148-1191512858_thumb.jpg

Edited by LYM

Share this post


Link to post

Mistoace cauciucurile :D

Pe cand o faci aragaz? :)

Share this post


Link to post

@laur - conversia in aragaz s-a amanat pe durata nedeterminata. Calculele de amortizare au dat cu minus, deci nu cred ca se va mai intampla :D

Share this post


Link to post

Cum stii tu...si la mine au dat cu minus, dar a dat cu plus contorul de kilometri cu vreo 4000 de km din august pana acum, asa ca per total sunt multumit.

Share this post


Link to post

Foarte ingrijita masina ai! =D> Sa te bucuri de ea multi km! :)

Share this post


Link to post

Mi-a placut randamentul acela de 105-106. Nu mai dati bani pe graficele acelea, ele n-au vreo legatura cu realitatea.

Share this post


Link to post

@EM!L - multumesc frumos :D

@tolin - ok. Pana la proba contrarie permite-mi sa cred ca au toata legatura cu realitatea, dar hai sa nu incepem o polemica aici.

Edited by LYM

Share this post


Link to post

@Lym

Cat ai dat pe gume? mi se par faine tare, si de unde? Nu e prioritate la incaltare momentan la mine, dar o adresa de magazin cu o oferta buna nu strica niciodata. Si nu am apucat sa-ti spun, sa o stapanesti sanatos! A mea are destule semne de proasta purtare (mici infundaturi, zgarieturi, cea mai mare mi-a fost trasa in XXL la 2 zile dupa ce am adus-o in Buzau) dar dupa un spalat arata criminal. Toate bune!

Adi Iacob

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...