Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Problema Cu Copilul = Soc

Recommended Posts

NU va suparati daca postez unde nu trebuie. Sunt in stare de soc. Sa va povestesc ce am patit. Sa va fereasca Dumnezeu de asa experienta. Sper ca cele dezbatute aici sa va ajute si pe voi sa ocoliti nefericitul.

 

Aseara eram in casa la televizor insufragerie cu nevasta-mea iar fi-mea in patul ei de tip vechi asa cum vedeti in poze.

La un mom dat aud niste zbierate ale fiica-mii.

Am presupus ca s-o fi lovit cumva in pat.

Dau fuga la ea si cand intru in dormitor mai mai sa cad din picioare.

Fi-mea era PE JOS urland ca din gura de sarpe.

Am ridicat-o repede, am verificat-o pe toate partile cautand luxatii, umflaturi, vanatai, ect.

N-a avut nici o durere pe nicaieri indiferent de cat de tare o palpam defi dpdv al oaselor e ok.

E de prisos sa va zic ca inca sunt intr-o stare de soc asa cum n-am fost in viata mea ( si tineti cont ca am trait cate ceva, inclusiv luat bataie de la mineri la Costesti )

Am cautat ore intregi o solutie cum sa fac sa nu mai aiba scapare din pat. Era singurul loc unde stiai ca o pui si iti faci treaba convins ca sta in siguranta. Acum evident nu mai e.

Am pazit-o toata noaptea sa ma uit dupa umflaturi, comportamente dubioase ce ar putea evidentia rani interne samd. Pana acum totul pare ok.

Evident ca la 2 minute dupa ce a incetat din plansul sperieturii alerga de colo colo prin casa ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic... si asta pana la ora 12 cand am culcat-o cu forta. E un drac inpielitat ( de retinut ca la 6 luni statea singura in picioare iar la 8 luni mergea singura tinandu-se de una-alta.

 

 

Dati-mi niste sfaturi, ce sa fac, cum sa fac. E ca reclama la Prigat, nimic nu o opreste. M-am gandit ca ar fi o solutie sa fie un patut de nimin 1,5 m adancime si cu capac, ca un fel de cusca. Stiu ca suna anapoda dar e singura solutie. O alta solutie ar fi un pat d-ala jos numai ca nu stie sa coboare din el, nu prea face sesizarea diferentelor de nivel cand coboara, calca in gol ( + ca n-ai mai sti niciodata unde e si ce face, in conditiile in care n-ar fi nimc sa o opreasca sa se dea jos din pat )

 

Patutul actual are 90 cm inaltime totala respectiv 45 cm de la saltea la marginea superioara.

 

Daca stie cineva dintre voi pe un meserias / sudor sau ceva care sa poata reproduce grilajele din poza dar la alte dimensiuni as aprecia foarte mult un contact. Sau daca stiti vre-un model de patut din care sa NU se poata iesii.

Treaba e urgenta, sunt disperat. N-am inchis un ochi toata noaptea si buba e ca din momentul asta nu mai poti sa iti iei ochii de pe ia nici macar cand e in pat ( acum ca a vazut ca poate .. o sa o faca mai des banuiesc )

 

Fetita are acum 1,1 ani

 

Sper sa ma fi exprimat explicit si repet, va rog nu imi dati ban, macar pana nu termin cu problema asta , multumesc !

post-3313-1166512458_thumb.jpg

post-3313-1166512473_thumb.jpg

post-3313-1166514243_thumb.jpg

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Ce varsta are acum Ana? Pentru ca - in cazul in care deja merge in picioare - solutia optima ar fi nu s-o ingradesti mai rau ci din contra sa dai grilajele jos si sa o lasi sa coboare din patut de cate ori vrea ea.

Eu am un patut din lemn, luat de la www.barza.ro. Te poti uita, sunt pe langa Tineretului, au mai multe modele.

Share this post


Link to post

Patuturiile de copii au un 'gard' mai special din stofa proiectat pt. copii sa nu se sprijine ca sa poata sa 'sara' gardul. Pat copil

 

'Gardul' ala pe care il ai acum la pat este periculos deorece copilul se sprijina de el si in felul asta 'sare' gardul. Chiar daca il maresti de la 90 la 100 cm nu este 'safe'.

Share this post


Link to post

Are 1 an si aproape 2 luni. Imi par insa foarte putin adanci acele patururi de stofa. Si parca mai mici ca si dimensiuni generale. O sa ma duc maine seara prin magazine sa vad ce gasesc... si uite asa s-au dus cauciucurile mele de iarna...

 

Mai dati-mi va rog adrese de magazine ce contin patuturi. Barza.ro nu merge !

Share this post


Link to post

Pai google: patuturi de copil :) >-

Share this post


Link to post

Corect! http://www.barza-ro.com/ este linkul corect. Vezi ca patuturile alea au tablia cu saltea reglabila, se coboara mai jos.

Share this post


Link to post

Probabil s-a agatat de ochiurile de la plasa de sirma si asa a reusit sa se catere!

 

Al meu (patutul) nu are plasa, ci un fel de gardulet, format numai din bari verticale (e din lemn). NU are cum sa se catere, doar sa se traga in maini (dar nu e cazul inca), si nu are unde sa sprijine piciorul!

 

Genul asta

Share this post


Link to post

Vezi si un tzarc de joaca desi asta nu e potrivit pt somn. E mai jos dar plasa care il inconjoara e mai inalta, fie asa cum zicea cineva mai sus un pat de copil cu zabrele verticale ca sa nu aiba sprijin la picioare si mai ales nu lasa nimic in pat pe care sa poata urca. Si fi-miu era tot asa catarator.

 

 

Si nu iti face griji de cazaturi mai ales daca nu are o contuzie ceva... sau daca iti faci du copilul la un consult neurologic ca sa scapi de griji. Iti pot recomanda pe cineva.

Share this post


Link to post

Ca parinte trecut mai de mult SI prin faza asta, si altele pe care n-are rost sa ti le zic ca sa nu ai de pe acum alt soc :) , te sfatuiesc sa-ti schimbi in primul rand modul de abordare a problemei copilului. Deja el (ea) a facut primul pas si te-a anuntat ca trebuie supravegheata indeaproape deoarece incepe sa "circule".

Alt patut nu este solutia. Pana unde poti sa inalti lateralele la pat pentru a fi sigur ca nu se va catara? Da-le jos, nu de tot, la 1/3 ca sa nu cada in timp ce doarme. Si lasa-i libertate de miscare. Cu cat se va da mai usor jos din pat, cu atat va fi mai ferita de accidente. Daca le inalti cu 1/2 m (lateralele) si se va catara si va cade de la inaltimea aceea? Patuturile sunt facute dupa niste norme si pentru anumite varste.

Deci s-a dus cu libertatea ta de a sta la TV in sufragerie, iar copilul nesupravegheat in dormitor. Asta a fost semnalul ca trebuie sa-l tii pe langa tine sub observatie.

 

Vorbesc cat se poate de serios, crede-ma ca am trecut prin unele si mai si... Atunci ca solutie de mijloc, mi-am mai luat un patut pe care-l tineam in bucatarie, unde activam seara cu nevasta (vase de spalat, gatit etc) Cand treceam acolo, luam copilu' si-l transferam cu noi. Il aveam tot timpul sub ochi. E cea mai periculoasa perioada, cam pana la 3 ani (depinde si de copil).

 

PS Cand a cazut prima oara, l-am ridicat inapoi in pat si apoi l-am chemat la mine ca sa vad cum a procedat. S-a catarat (patul era exact ca cel din poza ta), a trecut peste, si-a dat drumul usor in maini si a aterizat pe covor fara probleme. Atunci am rasuflat usurat (credeam ca si tine ca se lovise). De atunci s-a dus naibii libertatea mea de miscare :) )

 

PPS Altfel o solutie ar fi sa-i pui o plasa si deasupra si ai scapat de griji pana la 5 ani.

Share this post


Link to post
PPS Altfel o solutie ar fi sa-i pui o plasa si deasupra si ai scapat de griji pana la 5 ani.

Si dupa asta te vedem la PROTEVE la stirile de la ora 17 :)

Lasa fetita sa se miste. Ajuta-o sa-i fie mai usor sa coboare din patut, ascunde obiectele periculoase ce se afla pana la o inaltime la care ajunge usor, si tine-o sub observatie. A ajuns in faza in care incepe explorarea. Nu o opri acum. Atentie la colturile ascutite ale meselor, masutelor, mai ales la cele la care colturile sunt la nivelul capului. Si, ca tot pomeneai de prigat, apuca-te de exercitii, doar ai vazut si tu reclama :D

Share this post


Link to post

=))

 

Exact. Vezi ca pentru colturi de mese si nu numai sunt seturi de protectie de plastic. Ieftine si usor de montat, rotunjite. Foarte important, e exact inaltimea pe unde se afla capul lor pe la varsta asta. Vezi ce lasi pe jos! Ai grija la prize, mai bine le dezafectezi pe cele de care nu ai nevoie si sunt accesibile (eu asa am facut, de, fiecare cu nebunelile lui). Copiii la varsta asta sunt foarte inventivi. Mai mult, se va agata de tot ce crede ea. Fata de masa, manere de cratiti. Mare grija si aici!

 

In rest va felicit pentru ca aveti un copil energic, dar nu-l scapati din ochi de acum incolo (cam pana da bacul si pe urma gata :) ), mai ales ca-i fata... ) Fata lu' tata :)

Edited by Moshu

Share this post


Link to post
Si nu iti face griji de cazaturi mai ales daca nu are o contuzie ceva...

Ba fa-ti griji. Urmareste-l cu atentie si daca dupa cazatura incepe sa verse nejustificat sau mai mult decat de obicei, fuga cu ea la doctor (e semn ca s-a lovit la cap).

Share this post


Link to post

Multumesc de sfaturi si de urari. Energic e putin zis.

Coltare d-alea de caucuic am pus inca de la 6 luni ( sa fie puse ) si and le-a fazut n-a gasit ceva mai bun de facut decat sa traga de ele pana s-au dezlipit ( au un lipichi pe interior ). Am pastrat doar cele de la masa din sufragerie ca ii place sa stea sub ea. Singura solutie ca sa nu le scoata si p-alea a fost sa le prind in holdsuruburi.

 

Cu usile de la sifoniere samd s-a ars, si le-a prins o data si de atunci nu se mai atinge. Cu usile mari din casa inca nu s-a invatat.

 

Stiu ca s-ar putea sa ma trezesc cu Pro TVul prin casa dar solutia cea mai echitabila mi se pare inaltarea patului si plasa deasupra ( inaltat pentru ca ea e mai inalta decat marginile patului ).

 

Acum, final, ce sa fac, sa iau un pat d-ala jos de copii cu saltea si sa stau cu oachii cateva saptamani pe ea pana se invata cu el si cum sa coboare din el ( dar s-a terminat cu timpul meu ) sau sa incerc un patut d-ala de copii cu bare verticale sau cu stofa ??

Share this post


Link to post

Eu nu inteleg socul, ca a cazut copilul din pat? Crezi ca e singurul?

Share this post


Link to post

Pai de aici a venit bancul cu politistul care acum isi culca copilul sus pe dulap, ca sa auda cand cade, atunci cand cadea din patut nu-l auzea.

Share this post


Link to post

Socul a fost provocat de tipul de tipete de un gen nemaiauzit pana acum din gura fiica-mii ( sperietura - panica ) cumulat cu imaginea pe mocheta si intregit de gandul a ce putea sa se intample cazand de la 1 metru inaltime la doar 1,1 ani . NU contest ca poate exagerez, atat iti zic, la varsta asta, la fragilitatea unui corp de 1 an nu iti doresc sa asisti la o scena de genul asta !

Share this post


Link to post

Nu vreau sa minimizez in nici un fel evenimentul si grijile pe care ti le faci (sunt normale). Dar masoar-o pe fata ta, masoara inaltimea patului, apoi raporteaza totul la proprtiile tale. Crezi ca ai mai fi in viata, sau macar fara ceva fracturi multiple?

 

Vreau sa zic ca trunchiul copiilor este extrem de elastic. De asemenea ei nu sunt la fel de rigizi ca adultii in astfel de momente. Cand te uiti cum cad (pe gheata, pe asfalt, din leagan) zici ca nu se mai ridica de acolo. Cu toate astea in secunda doi sunt in picioare racnind de mama focului, cu cateva zgarieturi.

O sa mai cada, dar trebuie sa aveti grija sa nu cada unde nu trebuie. Asa prin casa, nu-i mare sfaraiala. Nu numai atat, sprijin-o de cate ori are nevoie (tine-o de manuta, mergi cu ea la plimbari scurte si mai ia-o in brate din cand in cand). Luatul in brate, la copii are alta semnificatie decat la adulti. Este un mod de a se simti in siguranta, de multe ori singurul si cel mai important. Nu-i refuza asta numai pentru ca esti tu plictisit sau nervos de la servici :) Pentru ei contactul fizic cu parintele este necesar ca aerul.

 

Si in concluzie: da, timpul tau liber s-a dus. In vechea configuratie. Acum obisnuieste-te sa o iei peste tot cu tine. In vizita, la plimbare, vara la o terasa unde tu sa bei o bere si ea un "shot" de laptic sau ceai, in parc la o sedinta foto etc. Ai timp berechet, dar impreuna cu ea. Daca se obisnuieste asa, te vei duce la prieteni si ajunge o camera cu un pat in care sa o adormi cand e ora, dupa care iti continui vizita. La plecare o iei in brate si o duci acasa, unde isi va continua somnul. Depinde numai de voi, cum o veti obisnui.

 

PS Si daca prietenii fac uarat ca vii cu copilul, da-i in ma-sa. Gaseste altii care sa aiba copil si veti fi pe aceeasi unda.

 

Nu vreau sa dau sfaturi. Tot ce am scris e din experienta proprie. Unele se aplica, altele nu, depinde si de copil :)

 

Sa-l iubiti si sa-l aveti langa voi (nu langa bunici) toata aceasta perioada, este cea mai frumoasa si plina de evenimente. Cine nu si-a vazut copilul crescand, mergand, vorbind primele cuvinte, primii dintisori, crizele de ras pe care le au copiii de multe ori fara motiv, vocea subtire si cuvintele stalcite haios, bucuria si veselia pe care o imprastie, imaginatia de care dau dovada nu stie ce a pierdut. De aia de multe ori bunicii sunt atat de iubitori: incearca sa recupereze ce n-au facut cand erau parinti.

Share this post


Link to post

Vezi, de aia Moshu merge cu copilul la intalniri :thumbl: (si eu, de altfel :D )

Share this post


Link to post

Cumnate, te inteleg perfect, am si eu o fetita de 1 an si 5 luni care nu are stare o clipa, trebuie sa fii tot timpul cu ochii pe ea.Nu ii place sa o lasi singura nici macar un minut si da te inteleg si cu timpul liber si cu tabieturile tale la care trebuie sa renunti si faptul ca esti obosit dupa serviciu si frustrat.Eu am noroc cu sotia mea care este extraodinara si isi petrece tot timpul dupa ce vine de la servici cu copilul.E greu da sa speram ca trece perioada asta de pana la trei ani cu bine fara incidente sau, Doamne fereste, accidente.Nu i s-a intamplat sa cada din patut si chiar nu vreau sa trec prin asa ceva, iti inteleg temerile, sper sa fie in cazul tau doar o sperietura.Daca imi permiti un sfat, ia un pat de lemn mai inalt exista asa ceva eu am luat de pe net de la Chic Bebe sau cam asa ceva, in rest ramane valabil ce spunea si Moshul trebuie sa stai tot timpul cu ochii pe ea, cu ea langa tine.Din cate am inteles de la alti parinti nu toate cazaturile sunt periculoase la varsta asta, corpul lor fiind mai elastic ca sa zic asa si apoi depinde si cum a cazut poate s-a catarat pe plasa si apoi si-a dat drumul. Sa auzim de bine, bafta ! :thumbl:

Edited by johnny72

Share this post


Link to post
Vezi, de aia Moshu merge cu copilul la intalniri :thumbl: (si eu, de altfel :D )

 

Multumesc Romulus. Iubesc copiii, si pe al meu in mod deosebit chiar daca e adult deja :redface:

Share this post


Link to post

Salut !

 

Am rezolvat-o ( cel putin pentru o perioada )

Am luat-o pe nevasta-mea, am mers din magazin in magazin, din hypermarket in hypermarket, in toate fabricile de mobila ce le stiam si n-am gasit mai nimic, iar unde am gasit preturile mi s-au parut astronomice. La acelasi model de patut cum aveti atasat in poze am gasit preturi cuprinse inre 5,6 mil ( cel mai ieftin ) si 14 mil ( nu exagerez si nu gresesc )

 

Aducandu-mi aminte ca pe linkurile care le-am primit de la colegii de forum erau parca mult mai mici preturile am tras repede ( se facuse deja 16 seara, plecati fiind de la 10 dimineata ) la o sala de net, am intrat aici, am intrat pe cele 2 linkuri, chikbebe si barza, am luat legatura cu oamenii, dupa care am stabilit sa mergem la Barza fiind cel mai mic pret = 3,3 mil

 

Una peste alta diferentele de preturi sunt rusinoase pur si simplu.

 

Incep sa am din ce in ce mai mare incredere in magazinele virtuale ... deh... la varsta mea nu sunt obisnuit cu ele.

 

Multumesc mult colegilor mai experimentati care mi-au dechis ochii si care m-au ajutat atunci cand aveam nevoie. Diferenta dintre acest tip de patut si cel care il aveam este de 35 cm in plus, intre marginea superioara a saltelei si marginea superioara a grilajului. Acum, cel putin cateva luni stau linistit ( si la nevoie pot sa dau salteaua si mai jos, am sculele necesare )

 

Astea fiind spuse, multumesc din nou, se poate inchide !

post-3313-1166965479_thumb.jpg

post-3313-1166965920_thumb.jpg

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Aha, pai am senzatia ca exact d-asta are si a mea, tot de la Barza luat, numai ca are 2 pozitii, acum e la cea de jos, ca si la voi. Doar ca sa te consolezi... legat de caderi : a mea are sapte luni si pana acum a cazut de 3 ori din pat. E adevarat ca din pat normal, nu de pe gratiile celui de bebe, insa tipetele de sperietura pe care le-a scos atunci, ca si sperietura noastra (prima oara mai ales) au fost ca un soc. Deja a 2-a si a treia oara s-a potolit mai repede, si era ca si noi, eram deja obisnuiti... :) Trist, dar adevarat, iti inteleg sentimentul fiindca si a noastra e argint viu, cine a mai vazut-o ne-a intrbat daca ii dam sa bea Red Bull. Investitia in patut se merita si te felicit pt. achizitie.

Share this post


Link to post

Ultima moda la fi-mea e sa stea IN CAP !

Si asta la 2 ani. Cum naiba sa fac sa ii explic ca nu e bine , ca sincer mi-e frica sa nu isi rupa gatul .

NU stiu unde a vazut / invatat miscarea.

Sta IN CAP in pat, pe jos, peste tot ! Evident , mai si cade si nu foarte usor, in majoritatea cazurilor, pe spate.

Help please !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Iti faci griji degeaba, sunt mai rezistenti decat par. Oricum, daca acorzi prea multa atentie, nu vei face decat sa ii trezesti mai mult interes pentru aceasta activitate decat are deja. Ignora si va trece.

 

 

PS: Acum... intre noi fie vorba, si taicasu face multe prostii cand vine vorba de cumparat masini. De ce ar asculta copilul de el? :D

Share this post


Link to post

Stiu ca fiecare zice despre odrasla sa ca e data naibii da asta e anticristul pe pamant frate, e teroare rau de tot, a socat pe toata lumea care a intalnit-o vre-odata. Bine :P asta imi place la ea, are o personalitate de te face muci.

Cat despre masini, pe asta nu o las orice ar fi, am palnuri mari pt ea. De ce nu si ceva de genul asta :

post-3313-1191969767_thumb.jpg

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...