Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Corect, atat vroiam sa aflu. Stii de la televizor.

 

Pentru informarea ta, platim cu 10% mai mult decat media europeana. Consumam mult mai putin decat majoritatea.

Share this post


Link to post

Io chiar va rog nu va bagati unde nu stiti !

Cum eu nu ma bag pe domenii unde sunt habarnist nu incercati sa-mi spuneti mie despre domeniul meu.

Nu rusii iau mai mult pe gaze , habar nu aveti ci anumite firme intermediare , iar contractele au fost negociate de pe vremea lui nascase .

Una dintre firme este Winterschale , au chiar distributia de gaze in cateva orase din romania .

Astia nu fac nimic , doar au intermediat vanzarea gazului rusesc .

Avem totusi un avantaj , acela ca circa 65-70% din consumul de gaze e acoperit de resursele proprii ( inca ) .

Pretul gazului romanesc e mai mic binisor decat al celui din import .

Dezavantajul e ca pe romgaz si pe transgaz a pus ochii acelasi patriciu .

E inutil sa va spun ce se va intampla .

Sa va vad daca va va conveni sa platiti individului asta mult mai mult decat e acum gazul romanesc .

@ tolin Nu cred ca reprezinti pe toti cand zici " noi nu avem" .

PS Daca nea patriciu ia transgazul e inutil sa va spun ca si pretul gazului de import se va mari .

Edited by body

Share this post


Link to post

Corect, atat vroiam sa aflu. Stii de la televizor.

 

Pentru informarea ta, platim cu 10% mai mult decat media europeana. Consumam mult mai putin decat majoritatea.

Si eu nu vorbeam de anul asta, stiu ca s-a mai ieftinit cu criza asta, ci pana acu, mai ales 2007, 2008.

 

Ideea pe care o subliniam era cu nu vad care este problema daca cultivam o relatie buna cu surii. Dar sunt sigur ca tu ai inteles asta.

 

Politica externa a lui Basexu:

http://www.cotidianul.ro/izolat_la_cotroceni-103048.html

 

Si Baselu ieri la Tecuci cica ne revenim, deci sa nu ne mai stresam, il lasam pe el sa gandeasca:

"În zilele următoare vor apărea primele semne că România va ieşi din criză. O să vedeţi că în luna septembrie s-au înregistrat creşteri majore la producţia indistrială, agricultura a dat şi ea o producţie mai mare cu 1% decât în 2008, probabil în primul trimestru al anului 2010, dar cel mai târziu în trimestrul doi al anului 2010, vom intra din nou pe creştere economică şi ne vom relua dezvoltarea şi modernizarea ţării. Până atunci însă, chiar aşa cum vedeţi guvernele dărâmate de Parlament unul după altul, vă rog să aveţi convingerea că pe puntea de comandă a acestei nave uriaşe care se numeşte România, şi care are un echipaj de 22 milioane de oameni, se află un comandant care ţine ferm cârma, direcţia navei, şi nava va acosta în port liniştită, trecând cu bine prin furtuna la care a supus-o criza economică."

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

E foarte bine sa avem o relatie f buna cu rusii da nu sa stam in 69.

Inca de pe vremea lui stefan cel mare o aveam , pana si stefan a zic ce a zis despre rusi , asta daca mai stiti .

A mai fost asta smailmiami , mai gasiti si altele .

Share this post


Link to post

E mai veche dar e de "caterinca" 24000000.gif :

http://www.hotnews.r...-prin-posta.htm

 

Cit de timpit poti fi sa faci asemenea promisiune...?

 

"Impreuna cu domnul ministru Bazac, vom face un proiect prin care sa facem în asa fel ca sa primiti acasa, prin Posta Romana, medicamentele de care aveti atata nevoie. Este o dovada de respect fata de dumneavoastra care ati muncit o viata pentru a ridica Romania“, le-a spus Geoana celor circa 400 de pensionari prezenti la întalnirea de la hotelul „Aro Palace“ din Brasov.

 

Mircea Geoana a mai promis ca, in cazul in care va fi ales presedinte, se va intalni periodic, chiar saptamanal, cu pensionarii din fiecare judet al tarii, pentru a le afla problemele si pentru a cauta împreuna solutii.

...

Trebuie sa avem grija de femeile din Romania. Egalizarea varstei de pensionare este o masura gresita si ne vom opune aprobarii acestui articol din lege. Romania, alaturi de Bulgaria si Ungaria, are cea mai scazuta speranta de viata din Europa. De aceea nu putem cere romanilor sa munceasca pana la o varsta de la care sa mai aiba doar putini ani pentru a se bucura de pensie, a afirmat liderul PSD."

 

 

Politica externa a lui Basexu:

http://www.cotidianu...eni-103048.html

 

Se pare ca nu citesti cu atentie 39000000.gif

http://www.gmclub.ro...ndpost&p=454090

si

http://www.gmclub.ro...ndpost&p=454113

 

Si tu Brutus?

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

E foarte bine sa avem o relatie f buna cu rusii da nu sa stam in 69.

A mai fost asta smailmiami , mai gasiti si altele .

In 69 poate stai tu. O sa mai cautam, o sa ne mai amuzam, daor daca nu te oftici, body ... daca te oftici, nu mai zic nimic, sa moara Baselu de bucurie.

 

La promisiunea aia lui Geoana poti spune ca ar fi prea frumos sa fie adevarat, nu sa fii tampit.

 

Si un banc cu Popeye:

În peregrinările sale prin satele patriei, Băsescu vede o bătrână închinându-se şi bătând mătănii în faţa unei troiţe cu Iisus răstignit. Sigur pe dragostea neţărmuită pe care i-o poartă poporul şi, oarecum contrariat, întreabă: "mamaie, de ce nu te închini mata mai degrabă la iubitul preşedinte al ţării?" Răspunsul nu întârzie să apară: "Tare aş mai face-o, maică, dacă l-aş vedea şi pe el răstignit!"

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Si eu nu vorbeam de anul asta, stiu ca s-a mai ieftinit cu criza asta, ci pana acu, mai ales 2007, 2008.

 

Ideea pe care o subliniam era cu nu vad care este problema daca cultivam o relatie buna cu surii. Dar sunt sigur ca tu ai inteles asta.

 

 

 

Tot aceeasi chestie: http://www.capital.ro/articol/c-x163-i-bani-intr-x103-n-buzunarele-intermediarilor-gazelor-ruse-x15f-ti-107638.html

 

Te uiti prea mult la televizor! Problema intermediarilor a fost una pusa chiar de Basescu in precedenta campanie, deci exista de atunci, cum zice si body.

Share this post


Link to post

1. La promisiunea aia lui Geoana poti spune ca ar fi prea frumos sa fie adevarat, nu sa fii tampit.

 

2. Si un banc cu Popeye:

Hai mosule ca poti mai mult decit atit...

1. O dai in Discovery deacu' 10000001.gif

2. Adaptare bancuri & copy/paste:

Din aceeasi serie:

 

Ce a spus Geoana, copil fiind, cand a spart geamul scolii cu o minge? "Basescu a fost!"

 

De ce Crin Antonescu, unul din cei mai absenti parlamentari a decis sa candideze la presedintie? Pentru ca acolo nu se mai tine prezenta!

 

Basescu, Gioana si Crin naufragiaza pe o insula pustie. Pentru a gasi de mancare, cei trei se despart. Nastase merge in stanga, Basescu inainte si Crin in dreapta. Gioana, mort de foame, il vede pe Basescu prajind ceva. Nestiind cum sa intre in vorba cu el, ii spune: "Auzi, mie nu prea imi place de Crin asta." La care Basescu ii zice, autoritar: "Nu-ti place, nu mananci!"

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

In 69 poate stai tu. O sa mai cautam, o sa ne mai amuzam, daor daca nu te oftici, body ... daca te oftici, nu mai zic nimic, sa moara Baselu de bucurie.

 

La promisiunea aia lui Geoana poti spune ca ar fi prea frumos sa fie adevarat, nu sa fii tampit.

 

Si un banc cu Popeye:

În peregrinările sale prin satele patriei, Băsescu vede o bătrână închinându-se şi bătând mătănii în faţa unei troiţe cu Iisus răstignit. Sigur pe dragostea neţărmuită pe care i-o poartă poporul şi, oarecum contrariat, întreabă: "mamaie, de ce nu te închini mata mai degrabă la iubitul preşedinte al ţării?" Răspunsul nu întârzie să apară: "Tare aş mai face-o, maică, dacă l-aş vedea şi pe el răstignit!"

Da de ce sa ma oftic , ai dedus de undeva chestia asta . Eu personal ii urasc foarte tare pe rusii , nu ma intreba motivele ca nu le spun .

Ince depindem de ei , stai sa se construiasca nabucco , si le putem spune pa si pusi , daca nu vine vre-o coada de topor care sa le dea ce a mai ramas prin tara .

Bancul e tare rau vorba unui antevorbitor , hai ca poti mai mult !

Sa nu zici ca n-ai stat niciodata in 69 ca nu te cred =))

Share this post


Link to post

Bre daca o luati cu ban.curi si de astea.. eu zic sa adaugati la intrebarea cu 69 si una cu manuela, macar sa stim o treaba :) )

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Sa nu zici ca n-ai stat niciodata in 69 ca nu te cred =))

Niciodata cu rusii, pe onoarea mea. Cel mult dac-o fi fost vreo rusoaica :)

Share this post


Link to post

@ tolin Nu cred ca reprezinti pe toti cand zici " noi nu avem" . PS Daca nea patriciu ia transgazul e inutil sa va spun ca si pretul gazului de import se va mari .

Hai ca m-ai speriat acum, adica sa ma tem de patriciu, dar sa fiu bucuros ca il ia altcineva ! Cam cine ar trebui sa ia ca sa fie lumea multumita, Berceanu, Videanu ? Tu crezi ca lumea nu vede ca-i o batalie intre hoti, iar baselu este parte ? Oricum, pana ia patriciu gazul, liberalizeaza videanu pretul gazului romanesc, adica discutia in care esti expert s-a terminat.

Share this post


Link to post

Si de unde stii ca pretul o va lua numai in sus?

 

Sau in jos.

Share this post


Link to post

Si de unde stii ca pretul o va lua numai in sus?

Ca asa le place lor, sus. OMV va face protectie sociala pe profitul lor ? La energie ai vazut s-o ia in jos ? Pretul se va alinia la cel din zona. In plus, vor exporta mai mult pentru ca au costuri mai mici, iar redeventa este simbolica. Prin asta vom deveni si mai dependenti de alt furnizor.

Share this post


Link to post

Pe unde vor exporta? Prin ce? =))

N-ai auzit ca ... pe la patriciul-kgb-iliecul.

Share this post


Link to post

Aaaa, am inteles, iau ei gaz in gura si trec granita.

Share this post


Link to post

Doar siguranta unora este intepenita, restul este in miscare.

Share this post


Link to post

Transportul gazelor nu este pentru fiecare. Uita-te ca nu am putut sa exportam in Bulgaria, asta iarna si cu Bulgaria avem teava, gazul lor trece pe la noi. Dar nu se poate. Asta nu intelegea nici Basescu atunci. Au trebuit sa se chinuie o groaza de directori din Transgaz sa ii explice.

Share this post


Link to post

E...zeneseu stia cand cad imobiliarele, da' n-a vrut sa zica, tu stii cine e in spatlee izmenelor lu' Patriciu, ce sa mai ...

 

Si tu îi fi detinatorul adevarului absolut. Daca vine patriciu si spune pe sticla ceva ce mai stiu o gramada de alti experti (si aici nu fac referire la mine), gata, patriciu e arhanghelul salvarii si restu's prosti.

 

P.S. Poate ai sa reusesti faci vreodata diferenta dintr-o explicatie si o previziune...

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Esti plictisitor ...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Hai ca m-ai speriat acum, adica sa ma tem de patriciu, dar sa fiu bucuros ca il ia altcineva ! Cam cine ar trebui sa ia ca sa fie lumea multumita, Berceanu, Videanu ? Tu crezi ca lumea nu vede ca-i o batalie intre hoti, iar baselu este parte ? Oricum, pana ia patriciu gazul, liberalizeaza videanu pretul gazului romanesc, adica discutia in care esti expert s-a terminat.

Liberalizarea pretului gazului din productia interna e una si comisioanele la gazele din import is altceva .

Pana si tu pricepi treaba asta .

Niciodata gazele romanesti nu vor avea acelasi pret cu cele din import tocmai din cauza acestor comisioane .

Mai intervine si costul transportului la cele din import .

Cel putin astia au spus ca nu vor privatiza niciodata transgazul si romgazul .

E o tampenie ca dupa ce ai dat petromul pe dude ( pana intr-un miliard ) sa mai dai si restul la firme din astea tari , gen omv.Si oare cine a dat petromul , nu cumva matusa tamara?

Liberalizarea pretului la gaze ( care nu va costa niciodata cat cel din import pt considerentele

mai sus scrise ) e o treaba impusa de afara .

Interesant , nici nu postezi ceva ca hop apare unu' cu cenzura . =))

Edited by body

Share this post


Link to post

OMV era o firma tare inainte de achizitionarea Petrom? :)

Share this post


Link to post

Cateva spuse de-ale Presdintelui, de aseara:

"Timp de cinci ani nu puteam sa intru in fiecare seara in disputele publice, nici personal, nici prin purtatorul de cuvant. Am preferat solutia mai retinuta, pentru ca orice s-ar fi intamplat s-ar fi zis "uite! Basescu e de vina. Basescu a provocat scandal! Chiar Tolin de pe GmClub.ro, m-a certat in privinta aceasta :tongue: !"

 

"O alta greseala am facut-o cand s-a rupt PLD-ul din PNL. In loc sa spun public ca exista riscuri pentru PNL si pentru alianta, am ales alt drum. Si cu o luna inainte sa se anunte formarea PLD-ului, l-am invitat pe Tariceanu la o discutie, i-am zis sa fie insotit de cel putin cinci oameni. A venit cu Radu Stroe, Hasoti si cred ca a fost si Crin Antonescu. I-am avertizat: "Ma tem ca se pregateste o rupere a partidului vostru". Ma temeam ca din ce in ce mai multi liberali mergeau catre domnul Stolojan. Le-am spus ce vad si ce cred ca se poate intampla si le-am cerut sa ia o solutie interna pentru a nu se rupe alianta. Greseala mea a fost foarte mare pentru ca nu am spus public toate astea si mai apoi s-a spus ca Presedintele vrea sa absoarba PNL-ul. Au fost greseli de management la nivelul conducerii partidului."

 

Restul, aici:

http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-radio_tv-6452033-basescu-sunt-cel-putin-11-informari-trimise-presedintelui-iliescu-50-lui-adrian-nastase-despre-ilegalitatile-comise-omar-haysam.htm

 

Se vede diferenta uriasa dintre Presedinte si ceilalti doi mascarici...

Share this post


Link to post

OMV era o firma tare inainte de achizitionarea Petrom? :)

Era un misto !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...