Jump to content
Sign in to follow this  
sprite

Zdranganit ciudat identificat Matiz=cablu frina de mina!

Recommended Posts

...cred ca cedez nervos! Nu e nici de la bancheta. Adica e, dar se aude (acum) mult prea slab si numai cand ii car cate un pumn TARE. Deci nu se aude in timpul mersului... Bai nene, imi vine sa pun barosu' pe ea! :twisted: Nu-mi dau seama ce clantane de nici o culoare! E ceva care, din cand in cand atinge tabla pe undeva - atunci deranjeaza! Se aude ca o piulita care flencane intr-o tigae! Mai dati si voi o idee, ca pun autogenu' pe ea! :twisted: :twisted: :twisted:

 

Hayonul e ok; usile spate - le-am ciocanit: nimic. Am zdranganit pana si stopu' din mijloc - nu e el. Nu tin suruburi/cuie/piulite/dibluri/capace de veceu/robineti in portbagaj. CE poate sa fie?

 

Mai suspectez, cred ca numai atat a ramas, amortizoarele de la portbagaj... da' n-aveau cum sa zdrangane... "ca o piulita intr-o tigae"!!!

Share this post


Link to post

O puricam diseara de-i merg fulgii.E ea mai tare ca noi.Sa iau un petent,surubelnita ceva la mine?

Share this post


Link to post

...pai, ia! Iau si eu ce apuc, sau ce mai capat, ca aseara i-am rupt un adaptor de la trusa de scule lu' socra-miu... nu mai poa' sa foloseasca juma' din chei (trusa d'aia cu tubulare si maner cu crichet)... la suruburile alea de la bancheta! (n-aveam fixa de 12!).

Multumesc.

 

Completare: roata de rezerva e atat de fixa, incat daca am pana cred ca nici nu pot s-o scot! Asa-i de stransa... (deci nu e nici ea!)

Share this post


Link to post

...ma gandesc sa scot si stopurile, sa vad ce e dedesubt... pt ca e sunet clar de piulita desfacuta! oricum, in weekend, iau presu' si ma bag sub ea!

Share this post


Link to post

Auzi, sprite, dar ai spus ca atunci cind ai strins clantaza aia de pe spate nu mai avea piulita ... deci poate ca a avut, dar s-a desfacut si poate saiba+piulita cazuta zornaie ...

Share this post


Link to post

:lol: :lol: :lol: ce misto! ma deconectez si io juma de ora si vad ca am tras un topic! S.Z.N. :lol: :lol: traiasca moderatoru'!

Nu. Clanta aia mai are piulita! Numa' ca e stransa prea putin... probabil mergea nitel mai greu si aia din fabrica au zis ca e suficient de stransa. Nu imi fac probleme ca o sa cada... e intepenita bine. Eu voiam doar sa o fortez cu o tubulara pana de strange ca lumea!

Despre S.Z.N.: zgomotul e simetric. Stanga - dreapta, la fel. Numai ca in dreapta se mai aude zornaind ceva... adica acolo e mai slabit(a) ca in stanga. Cum am ispavit de puricat cam toate locurile din interior, sambata (sper sa fie frumos afara si cald), am sa trec la exterior... mai exact dedesubt. Ar fi nimerita o rampa, dar habar n-am pe unde as gasi... pe la vre-un poligon, ceva... Da' mai bine lasa... iau o patura si ma introduc! Ar fi culmea sa ma duc la mama dracu' si sa n-am vreo cheie! Poate pana atunci cade ce se slabeste pe zi ce trece si scap de probleme, nu? :lol: Acu' fara misto: am sa caut ceva prins (cat mai) direct de caroserie, cam de sub bancheta pana la spoileru' spate. Iau TOT la strans si zanganit. Trebuie sa gasesc sursa... (desi, ma cam indoiesc ca e de dedesubt... e prea "aproape" zgomotu')... Pe bune, ai nimerit-o bine cu S.Z.N.!!!!

Ce am facut uikendu' asta: am mers cu hayonu' deschis - la fel; Cu usile spate deschise pe rand - la fel; cu usile spate deschise amandoua - tot asa. Da' mai incerc, ca sunt incapatanat!!! :twisted: O sparg eu la nas, pana la urma! :twisted:

...aaaa...piua: sa scot si stopurile? A schimbat cineva vre-un bec? Exista vre-un surub/piulita care poate deveni rebel(a) pe acolo?

Share this post


Link to post

Nu prea, stopul sta in 2 suruburi, alea care le vezi cind deschizi hayon-ul ... dar poate n-ar strica sa te uiti ce-i sub stop, poate ca s-a desfacut ceva intre aripa si contraaripa in spate ... si joaca in voie pe acolo!

Share this post


Link to post

tot ce se poate! Ma bag! Oricum, daca nu gasesc nici sambata... ma duc la Metro si-mi iau un baros ca lumea, ca-i oferta!

Share this post


Link to post
tot ce se poate! Ma bag! Oricum, daca nu gasesc nici sambata... ma duc la Metro si-mi iau un baros ca lumea, ca-i oferta!

 

 

io zic sa iei un(pe) flex :?:

Share this post


Link to post

...esti dragut, bruzli, mersi!

Maine e ziua cea mare! Eu sau Ea! Se va decide maine... :twisted:

Share this post


Link to post

Gata! E LINISTE IN MASINA! :D ...adica AM GASIT! :D ...adica AM REZOLVAT! :D

Ce era: o brida de la cablul franei de mana!

In fata rezervorului, cablul se bifurca. De la bifurcatie pana in tamburul rotii este prins, pe fiecare parte, cu cate doua bride din tabla... se vede foarte usor pe partea stanga. Problema era ca, pe dreapta, una din bride nu mai avea surub... cazuse probabil; dar e foarte posibil sa nici nu fi avut pentru ca nu prezenta urme de strangere... si pentru ca locul era cel mai nasol cu putinta... Era chiar deasupra pompei de benzina! Am scos-o complet, dupa destule chinuri si mult frig indurat! Si gata! Victorie!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...