Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian79

Cum Vindem Masina In Prejma Sarbatorilor ?

Recommended Posts

Am o masinuta pe care maine vreau sa o marit si nu m-am hotarat inca asupra valutei. Saptamana asta a picat urat euroiul probabil din cauza surplusului de euroi trimisi de romanii de dincolo. N-as vrea sa pierd si mai mult dupa intrarea in UE. Pe de alta parte nu vreau sa ma trezesc in Ianuarie ca euroiul a crescut la 35k iarasi. Deci vreun analist economic avem pe-aici ?

Share this post


Link to post

Cel mai bine in perioada asta este sa vinzi masina in lei (roni) :) , eu am vandut ticozaurul saptamana trecuta in roni, am cerut 11000 roni ca sa am de unde negocia, si am dat masina cu 10000 roni :) .

Share this post


Link to post

Dupa cum spun domnii de la BNR traim in romania si moneda nationala este ron.

Euro nu a cazut din cauza surplusului trimis de muncitorii romani de afara ci din alte motive.

Share this post


Link to post

Nu valuta trimisa de "capsunari" a dus la scaderea cursului euro. Ideea e ca tot timpul in preajma sarbatorilor leul se apreciaza. De vina sunt cheltuielile foarte mari care se fac in luna decembrie. Majoritatea firmelor isi au depozitele in valuta, valuta care acum este euro in marea ei majoritate. De sarbatori vin primele si alte cadouri oferite angajatilor. Cum totul se plateste in lei, firmele se vad nevoite sa schimbe aceasta valuta in lei. Apoi vin persoanele fizice care incep sa scoata valuta pentru diversele cumparaturi, valuta pe care nu au cum sa o foloseasca decat daca o schimba in lei. Anul asta scaderea a fost mai pronuntata din vina celor care, temandu-se ca odata cu intrarea in UE ne vor invada "euroii" si ca (,) cursul va scadea semnificativ, s-au apucat sa vanda euro ajungandu-se astfel la exact lucrul de care se temeau.

 

Oricum eu nu mi-as face griji pentru euro. Banca Nationala nu va lasa niciodata leul sa se aprecieze foarte mult. Sigur, un leu puternic e preferat de importatori pentru ca pot cumpara mai multa marfa cu aceeasi bani. Pe de alta parte exportatorii sunt dezavantajati de un leu puternic, pentru ca (,) clientii externi vor alege sa cumpere fie mai putin fie din alta parte. Si acum, gandindu-ne un pic, care dintre categorii ar trebui sa fie sprijinita? Importatorii sau exportatorii. Adaugati in ecuatie si cuantumul deficitului balantei de plati externe si veti vedea cam ce categorie va fi favorizata de BNR.

 

Deci sigur, poate euro nu are un curs prea bun acum, dar in nici un caz nu va scadea foarte mult. Nu va mai ajunge prea curand sa gadile granita celor 4 ron dar isi va reveni oricum.

Share this post


Link to post

Daca chiar conteaza pentru tine si ce e la trei zecimale dupa virgula, vinde-o in lei dar nu stii niciodata cand si cat va creste euro. Pe termen scurt insa fluctuatiile sunt de neglijat pentru sume mici!...Daca insa ai masina de 50.000 EUR atunci da ar conta si centii aia de dupa virgula..

Share this post


Link to post

Zeule nu e chiar asa, deja euro a ajuns la 3.4RON si este in scadere. Deja la o masina vanduta in noiembrie la 5000E ai pierdut 150E, in ajunul sarbatorilor EURO o sa scada si mai mult si o sa urce pe la sfarsitul lui Ianuarie .

Recomand sa o vinzi in RON .

Share this post


Link to post

Presupun ca ai predat leasing-ul ... m-am speriat un pic atunci cand am vazut pretul :)

Share this post


Link to post

Oarecum offtopic: Leasing-ul era pe persoana fizica?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...