Jump to content
Sign in to follow this  
expero 16V

Mobil Super S 10W 40

Recommended Posts

Treaba e ca mi-am cumparat 4 l. de mobil Super S.Am cascat bine ochii la magazin ...nu era special pt.diesel si pt.benzina.Erau univarsale.

Acasa m-am uitat pe el si surpriza: eticheta in romana scrie ca ar fi pt.motoare diesel...aia in engleza scrie ca pt.motoare si atat.

Ce dracu' sa mai inteletg?Exista intr-adevar mobil special pt. diesel?Ca daca e asa mi-am luat teapa...

Share this post


Link to post

din cate stiu eu... la unele uleiuri scria ca se pot folosi si la motoare diesel si am inteles ca e de bine, acestea fiind mai pretentioase. adica daca suporta si dieselul pe benzina e vis.

incearca sa cauti pe net ceva legat de codul produsului, ar trebui sa gasesti niste specificatii, ca nu e noname.

daca nu gasesti, sfatul meu e sa ai incredere in eticheta in engleza. (asta daca nu e imbuteliat pe la noi)

Share this post


Link to post

E Mobil pe care nu scrie made in turkey.In english nu zice nimic de diesel.Dar cel mai bine maine scriu tot ce e pe eticheta ca sa vedeti si voi...

Share this post


Link to post

GB: "An extra high performance motor oil for all types of modern vehicle including high performance and turbocharged engines."

 

RO: "Ulei de motor cu performante extraordinare pt.toate tipurile de vehicule diesel moderne incluzand motoarele cu performante ridicate si turbo alimentate."

 

Ce dracu' chiar sunt eu varza la engleza??Nu de alta dar n-as vrea sa-mi fac masina tractoras...

Share this post


Link to post

e clar domle acum

all types of modern vehicle = toate tipurile de vehicule diesel moderne

deci daca nu ai masina moderna (adica diesel) nu incerca asta acasa :lol:

 

parerea mea e sa ignori traducerea aia (si inca o data, poate gasesti ceva specificatii cautant dupa codul produsului).

Share this post


Link to post

S-a rezolvat.Specificatiile de pe bidon sunt: API SL/CF; ACEA A3/B3

in traducere un ulei care e super pt.motoarele pe benzina(SL- A3) e f.bun si pt.diesel(CF- B3).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...