Jump to content
Sign in to follow this  
m_iri

Miros Frana Aveo

Recommended Posts

Salut! Am avut un drum mai lung de facut si a condus un prieten mai agresiv cu franari bruste (2-3) intrat tare in curba. Dupa a 2-a frana si la a3-a s-a simtit un miros mai ciudat in interior (clar de la franare). Azi dupa ce am mers 30 min prin oras, am verificat si la terminarea drumului rotile din fata erau putin caldute. Este normal ce s-a intamplat cu mirosul si ca rotile sa fie putin mai caldute chiar daca nu am folosit frana prea mult si tare? Multumesc!

Edited by m_iri

Share this post


Link to post

Franele miros mai ales cand sunt placutele noi. Cati km ai cu masina? Rotile se incalzesc oricum putin, si la frane usoare. Observa si tu modul de oprire la stop de exemplu: dupa o frana usoara urmata de mers pe liber cu viteza foarte redusa, trebuie sa se opreasca lin si nu cu un "zvac" la final.

Share this post


Link to post
Salut! Am avut un drum mai lung de facut si a condus un prieten mai agresiv cu franari bruste (2-3) intrat tare in curba. Dupa a 2-a frana si la a3-a s-a simtit un miros mai ciudat in interior (clar de la franare). Azi dupa ce am mers 30 min prin oras, am verificat si la terminarea drumului rotile din fata erau putin caldute. Este normal ce s-a intamplat cu mirosul si ca rotile sa fie putin mai caldute chiar daca nu am folosit frana prea mult si tare? Multumesc!

 

Nu cred ca este normal sa simti miros de ferodou in habitaclu, la viteza, dupa franare deoarece discurile sunt ventilate natural. Si totusi daca ai coborat din poiana Brasov in Brasov cu numai doua frane continue atunci este normal (in primul an de soferie mi s-a intamplat iar cand am oprit masina in parcare iesea fum de sub aripa - acum am 16ani)

Share this post


Link to post

Stai linistit, se intampla asta si la "case mai mari", are legatura strict cu stilul de condus, daca ai fii folosit mai mult frana de motor sau ai avea jante de aliaj aerisite nu pateai asa ceva .

Share this post


Link to post

Multumesc pentru raspunsuri. Cred ca a tinut de stilul de condus al prietenului (e obsedat de jocurile de masini si cred ca se credea la unul dintre ele). Am jante din aliaj si am observat ca s-a depus un praf mai negru. O sa merg azi sa o spal si daca mai apare va anunt. Oricum de atunci nici o problema.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...