Jump to content
Sign in to follow this  
Ana

reparatii matiz - placute frana rulment roata

Recommended Posts

buna ziua,

mi-am luat matiz la mana a doua. sunt fost proprietar de nova, pe care in general am reparat-o singura.

am facut inventarul bubelor masinii si au iesit urmatoarele 2 lucruri urgente:

- placute frana

- rulment fata.

am luat cartea de reparatii de matiz de pe net. presupun / sper ca spre deosebire de dacie matizul nu se repara cu ciocanul. in carte scrie ca surubul pe care trebuie sa il desfac ca sa schimb placutele este strans cu 26Nm. am tras de el sa il desfac cu mai mult de 26Nm si nu s-a desfacut. la masina asta, daca trag mai tare se desface sau se rupe?

a doua intrebare: la service vor sa le dau 700klei sa imi schimbe rulmentul asa ca as prefera sa il schimb eu. are cineva o presa de rulmenti de matiz pe care sa fie dispus sa o imprumute?

 

multumesc,

ana

Share this post


Link to post

26Nm??? Cand am facut revizia de 1000Km a intrat unul sub masina si a tras cu inelarele de tot ce era surub pe acolo de se misca masina de pe elevator. Ce constiinta...

Mecanicii nostrii au inghitit cheile dinamometrice si strang suruburile la ochi pana crapa. Nu iti ramane altceva decat sa incerci sa desfaci. Pune intai un lichid degripant si tragi de cheie progresiv, fara smucituri. Se poate rupe la soc. Incearca eventual cu prelungitor , dar repet, tragi lent, progresiv, fara sa smucesti.

Ciocanul este bine sa-l lasi prntru cei din epoca de piatra (sau de fier).

Presa nu am (inca). Nu am manualul la mine dar parca sunt rulmenti conici. N-ar merge o presa universala de pe piata? Poate servi si la alte interventii deci ca orice scula se va amortiza sigur.

Share this post


Link to post

puntea e macpherson, adica constructiv ca la nova. ma astept ca scosul rulmentului sa fie o operatie asemanatoare. la nova trebuia o presa exact de dimensiunea rulmentului. dar avand in vedere ca era dacie, in loc de presa bateam cu rulmentul vechi si deasupra lemn. cu matizul parca nu l-as bate totusi cu ciocanul. in fine, daca altii au reusit inaintea mea, atunci incerc si eu, dar altfel n-as vrea sa fac pionierat.

oricum, multumesc pentru informatia legata de etrier, incepusem sa ma intreb daca nu cumva e filetul invers...

Share this post


Link to post

Nu e filet invers, pui niste WD40, lasi vreo 15 minutele si cu inelara bagi un pic de forta.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...