Jump to content
Sign in to follow this  
classalex

Vopsea

Recommended Posts

Aveti idee unde as putea gasi vopsea originala ptr Cielo,rosu rubin?Si cam cat ar costa 500 ml?Trebuie sa fac mici retusuri,care la polish nu ies.Multumesc frumos.

Share this post


Link to post
Aveti idee unde as putea gasi vopsea originala ptr Cielo,rosu rubin?Si cam cat ar costa 500 ml?Trebuie sa fac mici retusuri,care la polish nu ies.Multumesc frumos.

Salut.

Poti gasi vopsea la orice service Daewoo care are vopsitorie. Te duci si le dai codul culorii, pt. rosu rubin mi se pare ca e 77L, iar ei o prepara cu ajutorul computerului. Nu stiu insa daca accepta doar sa o prepare si sa ti-o vanda sau trebuie sa faci retusul la ei...vezi poate te poti intelege in privinta asta. Alta varianta ar fi sa cumperi un spray de nuanta cat mai apropiata (eu am unul Motip) sau o carioca de retus, pe care le poti gasi la Carrefour sau Cora, si probabil ca si la Augsburg.

Share this post


Link to post

Mi-a fost lene sa scriu din nou, asa ca am pus mai jos un mesaj mai vechi de-al meu, de unde te prinzi ce si cum.

 

Am gasit in Baneasa un magazin de vopsele auto. Ti le face pe loc. Au o masinarie, comandata de un PC, cu care amesteca diferiti pigmenti. Tipul de acolo, patronul, mi s-a parut un tip ok si foarte serviabil.

Ca sa-mi acopar singurele 2 zgirieturi (destul de superficiale) de pe masina, a trebuit sa cumpar 100grame de vopsea (mai putin nu putea sa prepare calculatorul (sau ar fi iesit alta nuantza).

Mi-a luat codul de la vopsea (Highway Yellow - 52U), si s-a apucat de preparat (mult alb, mult galben, nitel portocaliu-cacaniu si 3 picaturi de rosu). Nitel diluant deasupra si totul pus intr-o cutiutza de tabla, pe care tipul a zis ca daca o tin inchisa bine, nu se strica nici in 2 ani.

Mi-a mai dat nitel intaritor, care cica trebuie pus in proportie de 1:2 (adica 1 picatura de intaritor, 2 picaturi de vopsea). Mi-a recomandat sa dau pe masina, cu o scobitoare, numai in zgirietura!

Toata tarashenia m-a costat 306.000 lei

 

Acum tre sa gasesc nitel timp si vreme buna sa ma apuc de pictat, probabil in weekend-ul ce vine.

 

Daca sunteti interesati (nu va doresc): am cartea de vizita a patronului cu tel. si adresa magazinului.

(Bd. Aerogarii nr.38 - locul este cunoscut sub numele de "Service Baneasa" - vis-a-vis de floraria Iris)

 

Evident, cartea de vizita a patronului NU o mai am. :)

 

Mai e un "laborator" din asta in Vitan, undeva pe la tarabele cele mai din dreapta, pe la mijloc. Succes.

Share this post


Link to post

Salutare.

 

Am un Cielo EXE din 2003 culoare gri-poly(92U) si de curand am gasit o portiera zgariata si usor infundata.

Am vopsit partea superioara a portierei(de la bandou in sus) la un service dar nu a iesit nuanta(vopseaua folosita era Glasurit pa baza de apa).

 

Ma poate ajuta cineva din Craiova cu niste sfaturi sau sa-mi spuna ce marca de vopsea folosesc cei din fabrica ca de atunci am incercat sa prepar si in alte locuri vopsea pe calculator(Standox,Ixell) dar fara rezultate multumitoare.Cand te uiti din anumite unghiuri locul vopsit e un pic mai deschis decat restul masinii.

Daca ma poate ajuta cu niste vopsea la nuanta masinii platesc bine sau ma deplasez la locul "faptei".

 

Tin foarte mult la masina si nu vreau sa o vad tarcata.

Daca vreti pot sa pun si poze.

 

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Unde gasesc si eu codul culorii? In seria caroseriei, vreun cod?

Share this post


Link to post

Daewoo nu foloseste foarte multe culori. Codul cred ca poate fi luat din orice pliant de prezentare unde sub numele culorii, de exemplu "super red", apare un cod. Trebuie sa-l mai gasesti pe undeva prin actele masinii, nu pe talon insa.

 

A mea are 42U, codul este pe avizul de plata. Deep bluish green.

Share this post


Link to post

Toate Autoturismele din gama Daewoo au codul de vopsea scris pe abtibildul ala patrat de pe geamul din spate.DAca cumva a fost rupt codul se gaseste pe tablita aia care e stantata exact pe traversa de la capota.

CAt despre 92U(argintiul cu probleme)este foarte putin probabil sa nu se vada diferenta.Chiar daca culoarea nu este gresita este o culoare foarte pretentioasa(alaturi de auriu)si care foarte rar se intmpa sa nu se vada diferenta.Asta v-o spun pt ca am lucrat vopssitor la reprezentanta Daewoo in Constanta.NOi de obicei cand aveam o masina argintie sau aurie vopseam toata partea ca sa nu iasa diferenta.

Share this post


Link to post

salut!

sunt un posesor de cielo si acum doua zile am avut neplacuta surpriza sa-mi gasesc masina putin atinsa dreapta spoiler :( . paguba: lipsa vopsea in acel loc. problema: nu gasesc in oras (iasi) un spray cu aceasta culoare - galben brighton = galben auriu. va rog daca e cineva din iasi care imi poate da o adresa de unde as putea face rost de aceasta culoare. multumesc.

Share this post


Link to post

Stie cineva cum s-ar chema culoarea asta si daca e cineva in stare sa o faca in Bucuresti ?? ( ma refer la masina evident - aici s-ar incadra un semn cu un pumn muscat cu dintii )

post-3313-1168348764_thumb.jpg

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Mi-a dat unu' cu cheia pe portbagaj si a zgariat-o de i-au venit dracii :wallbanger: . Zgarietura e de vreo 20 cm, nu e foarte adanca dar a ajuns pana la chit. Ce ma sfatuiti sa fac sa vopsesc tot portbagajul sau nu?

Share this post


Link to post

Stie cineva ce cod de culoare este acel blue marin(albastrul acela mai deschis) ca nu mai am acel abtipild?

Share this post


Link to post
Toate Autoturismele din gama Daewoo au codul de vopsea scris pe abtibildul ala patrat de pe geamul din spate.DAca cumva a fost rupt codul se gaseste pe tablita aia care e stantata exact pe traversa de la capota.

 

Ai incercat si acolo?

Share this post


Link to post

Da ,am incercat acolo..dar e doar seria masinii

Share this post


Link to post

Salut...am un cielo GLE din 97 si as vrea sa-l vopsesc integral. Culoare este rosu (super red). Acum vine intrebarea mea: cam de unde as putea sa cumpar vopsea (ar putea sa fie chiar si o nuanta mai frumoasa de rosu)? Cam cat vopsea trebuie sa ajunga pt toata masina si daca stiti cam la cat m-ar duce din punct de vedere financiar toata treaba asta(adica doar vopseaua)? Si ultima: stie cineva de unde as putea sa cumpar perla ca s-o dau pe urma?

Share this post


Link to post

Nu pot sa iti spun exact cata vopsea intra, dar costul principal nu este vopseaua(mai ales ca nu este nici o culoare metalizata) ci manopera. Un pret aproximativ cu totul ar fi cam 1000 de euro, dar depinde si de unde o vei vopsi. Iti recomand vopsea standox(sunt cele mai bune, dar si cele mai scumpe) sau Glasurit. Daca nu o vopsesti la cuptor, nici nu cred ca are rost investitia. Iar despre cantitatea de vopsea gandestete ca nu trebuie doar vopseaua, ci si lacul + intaritorul + diluant.

 

Inca odata subliniez sa fii foarte atent unde o vopsesti. Este frustrant sa faci asa o investitie, si sa vezi ca a fost vopsita cu gunoaie, sau ca lacul s-a scurs, etc etc.

Share this post


Link to post

Vopsea "intra" aproximativ 3 litri + diluant parca 20 % + cca. 1 litru lac + cca. 1 litru spritchit. Si eu trebuie sa o vopsesec dar 1000 E nu dau (toata masina a costat 3000 E). Eu stiam ceva de genul 15 milioane la cuptor.

Share this post


Link to post

Am cateva puncte de rugina la masca din fata de la espero, cea de tabla, probabil de la pietricele sarite care mi-ai indepartat vopseaua si a dat rigina, culoarea e argintie, am fost la o vopsitorie unde fac pe calc si mi-au spus ca m-ar costa 2 mil ca sa o revopseasca, mi se pare enorm, intr-ucat nu au de indreptat nimic ci doar trebuie matuita , spritz kit si culoare, explicatia lor a fost ca este foarte dificil de dat jos, ca trebuie sa dea si farurile si bara fata jos si ca pied mult timp cu demontatul si montatul, sunt profesionisti, lucreaza super, dar si 2 milioane pe o amarata de masca. Ce ma sfatuiti sa fac, chiar e asa de greu de dat jos?

Share this post


Link to post

E hotie curata masca o poti da si tu jos cu o cheie de 10,ai sase suruburi la vedere pe care le desfaci foarte usor si mai ai doua pe care le desfaci pe sub masina cu aceeasi cheie,pt.ca poti pe deasupra,treaba dureaza cel mult 20 de minute,si nu ai treaba cu farurile absolut deloc, doar daca trebuie sa inlocuiesti farul atunci da trebuie sa dai masca jos ca altfel nu iese,dar in nici un caz daca scoti masca trebuie sa scoti si farul...sper sa-ti ajute.

Share this post


Link to post

mersi mult inseamna ca e usor de desfacut, pt ca ma gandeam sa o dau eu jos si apoi sa merg cu ea la vopsitorie si poate mai reduc din pret, dar mai mult de 1 mil nu dau

Share this post


Link to post

buna ziua.am cautat in mai toate threadurile de pe gmclub, cat si pe net unde gasesc codul culorii masinii mele. este vorba despre un cielo `98 coreea.m-am uitat unde spun domnii de pe forum si anume , citez "Toate Autoturismele din gama Daewoo au codul de vopsea scris pe abtibildul ala patrat de pe geamul din spate.DAca cumva a fost rupt codul se gaseste pe tablita aia care e stantata exact pe traversa de la capota." dar nu am gasit. nu am gasit codul culorii nici in cartea masinii.tin sa mentionez ca este vorba despre culoarea VERDE CANTERBURY , si nu despre deep bluish green care se gaseste pe siteurile dealer-ilor de specialitate din tara. daca are cineva idee despre codul culorii VERDE CANTERBURY as fi profund recunoscutor. Multa stima.

Edited by siulian

Share this post


Link to post

Caut de ceva vreme, dar nu am gasit!

Daca ai nevoie sa vopsesti ceva, demonteaza usita de la rezervor si mergi la niste meseriasi care au calculator sa analizeze si sa iti dea vopseaua. De asemenea poti intreba si acolo ce si cum, poate stiu ei codul culorii.

Share this post


Link to post

Vad ca esti din bucuresti. daca ai timp te duci in targ la Vitan si cauti firma Genolux (o gasesti in cladire). Acolo se prepara culori pe calculator

sau intri pe pagina lor de net si ii suni. Mai au un sediu si pe calea Vacaresti. In targ exista mai multe standuri unde se prepara vopsea dar sunt mult mai scumpe

Share this post


Link to post

Cred ca astazi sunt de serviciu cu dispeceratul pe forum :) )

Mai baieti! De ce puneti omul pe drumuri? Poftim:

Coduri_vosele_Daewoo.doc

Share this post


Link to post
Cred ca astazi sunt de serviciu cu dispeceratul pe forum :) )

Mai baieti! De ce puneti omul pe drumuri? Poftim:

 

multumesc frumos.nu mi-ai fost numai mie de ajutor, se pare ca au downloadat mai multi atasamentul cu codurile de culori.multumesc si pt recomandarile de mai sus, foarte probabil o sa incerc la un laborator specializat ( genolux).

Share this post


Link to post

Stii cumva unde gasim codurile de la noua gama de vopseluri Daewoo?

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...