Jump to content
Sign in to follow this  
EVF

Compresor Mecanic

Recommended Posts

A facut cineva sau macar s-a interesat ce implica adaptarea unui compresor mecanic pentru motorul de Leganza (ma refer la costuri, de unde pot fi procurate piesele si ce alte modificari presupun pentru ca motorul sa functioneze in siguranta! :D ).

Am gasit un maniac pe net care a facut ceva in genul asta, dar nu este din Romanica si pe deasupra Leganza lui este cu motor de 2.2 litri si cutie automata!

 

http://www.cardomain.com/ride/420106/3

 

Astept cu interes comentarii, opinii si mai ales experiente in acest sens!

Share this post


Link to post

Tipul asta (polonez) si-a pus turbo pe Nubira lui de 2L.

http://www.daewootech.com/forum/viewtopic...ighlight=#72065

 

Mai sunt pe forumul ala care si-au pus turbo,

in sectiunea Intimidator sunt niste coreenei care vand kit-uri turbo si alte componente de motor pt motoarele Daewoo, dar costa si nu-i simplu.

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Deunăzi am găsit aşa ceva pe ebay la vreo 300 dolari pentru diverse modele de autovehicule. Mi se pare o soluţie bună pentru accelerări rapide însă nu pentru mers continu datorită faptului că motoarele supraalimentate diferă întrucâtva de cele aspirate atât la raportul compresiei,forma camerei de ardere şi fazele distribuţiei.

Chiar la un moment dat am fost tentat să arunc şi eu banii pe ceva însă nu mi-am mai permis. Per ansamblu e o soluţie bună cu efect imediat asupra buzunarelor...

Share this post


Link to post

de putut, se poate, dar nu vad cine e interesat sa dea pe asa ceva cateva mii de euro.

 

trebuie decomprimat motorul, pistoane forjate, alte supape, alta axa...

Share this post


Link to post

Pe mine ma interesa in mod special daca, pentru un compresor mecanic sunt necesare modificari tot atat de radicale ca pentru turbo, sau se poate la un pret mai "decent"!

Share this post


Link to post

Oare nu trebuie schimbat senzorul MAP si reprogramat ECM ?

Share this post


Link to post

Normal ca trebuie. Trebuie decomprimat motorul, montat pistoane forjate, axe,etc ... Cu toate modificarile cred ca ajunge in jur de 2000-3000 euro. Nu cred ca are rost.

Share this post


Link to post

ca pui turbo sau compresor mecanic, tot modificari majore tre facute. si sare ca popa de 3000 euro.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...