Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Lipici care sa conduca curentul electric

Recommended Posts

Aveti idee de un lipici care sa conduca curentul electric?

Am de facut 3 lipituri si cu cositor risc a prajesc un cip si punctele sint destul de apropiate. Ceva gen superglue conductor ;)

Share this post


Link to post

Gasesti la Conex Electronics pe Maica Domnului. Eventual si la Vitacom.

Share this post


Link to post

Dap, la Conex pe Maica Domnului. Se numeste solutie de conductoare pe baza de argint. Vine la sticlute de 2g (parca) ce au si o pensulita. Iti trebuie cumva pentru procesor, pentru ca in general acolo e folosita? Stiu ca era destul de scumpa. In afara, exista si varianta pen, care este mult mai ergonomica, la noi nu am vazut asa ceva.

Share this post


Link to post
Se numeste solutie de conductoare pe baza de argint. Vine la sticlute de 2g (parca) ce au si o pensulita.

 

E in genul solutiei de lipit instalatia de dezaburire de pe luneta ?

Share this post


Link to post

Imi trebuei in mobil sa trag nsite fire de la ecran inafara.

Ce insemna scupa?Cam cit?

Rezista, e gen superglue?

Share this post


Link to post

Nu mai tin minte exact cat de scumpa si sa te descurajez, dar tin minte ceva de vreo 150 k lei. Asta e una din cele 2 sume din cele care-mi vin acum in minte, cealalta fiind 100k lei. Faza este ca nu o poti considera scumpa pentru cat poti lipi cu ea, ci e scumpa prin faptul ca nu se gaseste la cantitati mai mici (da ma gandesc ca ar costa ambalajul super scump daca ti le-ar vinde la cantitatea pentru 2-3 aplicari).

Nu cred ca e are rezistenta superglue-ului, aici nu te pot ajuta chiar deloc, cel mai bine te duci si-i intrebi pe aia de la magazin.

Share this post


Link to post

Si eu am cautat asa ceva pentru ca aveam un circuit imprimat intrerupt pe placa de baza (am fortat cu o surubelnita parghia de la procesor) si am cautat solutie dintr-asta. Toti ma trimiteau la piese auto sa-mi iau pasta pentru rezistenta de la luneta. Asta era vreo 600 k lei. In rest prin oras nu avea NIMENI pistol de lipit mic (pentru integrate) nici la depanari TV, nici la calculatoare, nimic. Pana la urma am rezolvat-o singur cu o mina de creion mecanic de 0.5

Share this post


Link to post

a-mi ziceti i mie unde ati gait pasta din aia pt dezaburitor!

Share this post


Link to post

Si eu cred ca am nevoie de astfel de pasta. Contactul circular de la volan pe care culiseaza un cui care face contact cu claxonul s-a exfoliat pe alocuri si claxonul functioneaza doar in anumite pozitii ale volanului. :roll: Solutia pe baza de argint ar fi o rezolvare? :?: :?:

Share this post


Link to post

Cred k la tine se poate rezolva prin aplicarea unei pelicule de fludor cu un letcon...

Share this post


Link to post

Am o bucata intrerupta la circuitul acela de dezaburire. Cum fac sa aflu unde e buba? Cu un aparat de masura? Ca nu -mi dau seama la ochi... :-B

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post

Mai intai identifici "linia" busita, adica, care nu dezabureste, deci nu se incalzeste.

Apoi te "focalizezi" pe ea mai atent. Trebuie sa se vada in "transparenta", adica te uiti dinauntru in afara sau, in general, de la intuneric spre lumina. Foloseste eventual o lupa.

Share this post


Link to post
Am o bucata intrerupta la circuitul acela de dezaburire. Cum fac sa aflu unde e buba? Cu un aparat de masura? Ca nu -mi dau seama la ochi... :-B

 

niste prieteni, au cumparat solutie conducatoare de argint...si "si-au reparat" dezaburizatorul.

treaba e ca nu functioneaza.

Share this post


Link to post

Adica??? A mers sau nu?

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post
treaba e ca nu functioneaza.

 

s-ar putea sa dati banii degeaba pe el.

Share this post


Link to post

daca discutam de circuitul de dezaburire de pe luneta, treaba e ca trebuie date mai multe straturi de "vopsea" conductoare, cam 4-5

dupa ce se identifica zona cu probleme, se lipesc 2 bucati de scoci de o parte si de alta a circuitului original, asa incat, cand se "vopseste" zona, sa fie exact de grosimea restului circuitului

dupa ce se dau mai multe straturi (cu pauza de uscare intre ele), se inlatura scociul si ramane circuitul refacut de aceeasi grosime cu cel original.

o sa observati ca in zona respectiva o sa se dezabureasca mai repede, probabil ca se incalzeste mai tare pt ca portiunea respectiva are o alta rezistenta (si e posibil, daca s-au dat putine straturi, sa se "arda" portiunea aia)

eu am vazut la niste prieteni ca asa si-au reparat cateva linii intrerupte ale dezaburizatorului

respectiva vopsea conductoare era produsa de Bison, se vindea la o sticluta de 2g impreuna cu o pensula f. subtire si costa cam 300.000 lei

Share this post


Link to post

se stiti ca o sa iasa cam urat...se va vedea de la o posta. e destul de greu de pus...cat trebuie. prietenii mei au pus cam nasol, si treaba e ca tot nu merge. bafta

Share this post


Link to post

daca lipesti/dezlipesti cu atentie cele 2 bucati de scoci, n-o sa se vada aproape deloc...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...