Jump to content
Sign in to follow this  
radu

DAEWOO VS DACIA

Recommended Posts

Eu zic ca ar fi interesant sa dezbatem acest subiect... :D

Share this post


Link to post

Ca sa ce? sa scoatem la iveala ce stim cu totii cei ce conducem (si) masini Daewoo? nu mi se pare relevant, e discutat si paradiscutat subiectul ... si obosit, parerea mea ...

Share this post


Link to post

de acord cu flex

sa-l treceti la erori nefortate :wink:

Share this post


Link to post

Acest subiect a mai fost dezbatut pe multe alte forumuri auto, inclusiv pe DaciaClub.

In cel mai bun caz pot sa pun niste link-uri catre discutiile respective.

Eu zic ca n-are rost sa ne tocim deshtele din nou pe chestia asta.

Mai bine incercam sa facem ceva constructiv.

Share this post


Link to post

Unii zic ca Dacia e "sfanta" ...

Asta inseamna ca Matiz e un fel de "mucenicu' shoselelor" ?

Share this post


Link to post

Tot sfint e si mucenicu' ...

Share this post


Link to post
Tot sfint e si mucenicu' ...

 

Ideea e ca mucenicul asta sfant poate si fi al draq cateodata, in special intre viteza a III-a si a IV, acolo unde simt eu ca incepe sa "alunece" repede in viteza.

Share this post


Link to post

Chestia asta cu Daewoo Vs. Dacia e la misto? ca e ca si cum ai spune Cu masina Vs Fara masina. Am avut 3 ani un break nou nout si nu cred ca a mers vreodata mai bine decat salupa pe care o am acum, care e si veche de vreo 6 ani jumate

Share this post


Link to post
Chestia asta cu Daewoo Vs. Dacia e la misto? ca e ca si cum ai spune Cu masina Vs Fara masina. Am avut 3 ani un break nou nout si nu cred ca a mers vreodata mai bine decat salupa pe care o am acum, care e si veche de vreo 6 ani jumate

 

Nu cred ca e la misto, din moment ce foarte multe spirite s-au incins pe forumul asta, in special cand a venit vorba de Dacia Solenza si de viitorul X90 despre care recent, la TV, domnu prededinte Ion Iliescu a tzinut sa precizeze ca "arata bine", si ca si "l-ar cumpara". Insa nu prea am eu incredere in aprecierea acestui "bine" de catre astia care ne conduc ... E ca pe vremurile "apuse", noua romanilor ne merge "bine" ... insa nush de ce o ducem prost.

Share this post


Link to post

n-as da banii aia pe un x90, decat daca mi s-ar oferi o garantie serioasa, aia ca "Dacia este acum MASINA!" :twisted:

insa asta se va intampla intr-un alt mileniu, cand noi vom fi deja batrani si neajutorati, iar str-str...-nepotii nostri isi vor exercita dreptul de a NU cumpara dacia, si vor alege un Matiz sau un Kalos, dupa parerea mea sg masini care isi merita banii: Matiz pt cei cu bani de o masina ieftina si buna (la 5400 eur numa ieftina nu e, da e mult peste dacie), iar Kalos pt cei cu pretentii la confort. sper sa nu fi supart pe nimeni, dar HAI sa NU mai comparam masinile DAEWOO/CHEVROLET cu dashiile, ca facem inaintashii de ras :D

Share this post


Link to post

Mdeci dacia a fost prima masina pe care am condus'o, apoi polo si ultimul tico. Dacia o folosesc numai afara din Bucuresti ( din lipsa de alternative ) . Sincer as fi mers si cu Tico de mai multe ori la Baia Mare ... dar ar fi trebuit sa fac modificari masive la porbagaj .. eventual o remorca :)

Tico ramane pentru mine masina perfecta de oras si de iesit afara cu sotzia/gajica/pretina/amanta .. ca asa , rabatez bancheta spate .. si am loc o gramada... intra si un caine. In rest toate bune si frumoase .. benzina si apa la stergatoare :) .. pe cand la dacie ... de ex chiar azi ma duc sa'mi schimb toba de mijloc (mi'a explodat acum in wknd )

Mdeci ca sa fac un scurt rezumat.. si dacia e buna atunci cand esti recunoscator pentru posibilitatile pe care le ai .

:? cred ca nu ati inteles mai nimic .. dar e dimineata si nici nu mi'am terminat cafeaua ... am sa revin cu amanunte :P

Share this post


Link to post
Tico ramane pentru mine masina perfecta de oras si de iesit afara cu sotzia/gajica/pretina/amanta .. ca asa , rabatez bancheta spate .. si am loc o gramada... intra si un caine.

 

Pe mine m-ai bagat in ceata si la jumatatea de cafea pe care am reusit sa o beau tot nu reusesc sa fac legatura dintre bancheta din spate, sotzia/gajica/pretina/amanta si caine. Dar nu ma mai gindesc ca imi trec prin cap tot felul de timpenii

Share this post


Link to post

aaaa ... cred ca vroiam sa spun ca e buna de iesit afara dar numai cu 2 pers in masina ... cred :) .. Pentru "prostiile " din mintea noastra plina de vapori cofeinizati .. nu are rost sa rabatez bancheta :) ... BTW , Tico is a great place for family planning :oops: .. pe cand dacia e beagh .. mdeci si din acest punct de vedere ... Tico rulz :headbanger:

Share this post


Link to post

Pai daca Tico "is great for family planning" atunci in Espero putem convoca o orgie MISA in toata regula, si cu Bivolaru pe capota, sa se conecteze la sferele energetice transcedentale...bleah... so Expero Rulez Big Time

Share this post


Link to post
n-as da banii aia pe un x90, decat daca mi s-ar oferi o garantie serioasa, aia ca "Dacia este acum MASINA!" :twisted:  

insa asta se va intampla intr-un alt mileniu, cand noi vom fi deja batrani si neajutorati, iar str-str...-nepotii nostri isi vor exercita dreptul de a NU cumpara dacia, si vor alege un Matiz sau un Kalos, dupa parerea mea sg masini care isi merita banii: Matiz pt cei cu bani de o masina ieftina si buna (la 5400 eur numa ieftina nu e, da e mult peste dacie), iar Kalos pt cei cu pretentii la confort. sper sa nu fi supart pe nimeni, dar HAI sa NU mai comparam masinile DAEWOO/CHEVROLET cu dashiile, ca facem inaintashii de ras :D

 

Am vazut ieri in ziar o stire cum ca ARO vor scoate cat de curand o mare surpriza, CrossLander sau ceva de jenul asta. Il vor exporta cu predominantza in USA. Deci, se pare ca marea batalie pe autografe se va da la portzile lui ARO.

Share this post


Link to post

Amen brother. Cred ca si doo Tico pot sa si-o puna intr-un Expero.

Relativ la topic nu zic decat atat: Daewoo e deasupra. Mai vedem dupa X90. Dar hai sa dezbatem atunci. Acum e prematur. Solenza nu se pune. Si oricum, uitati-va si voi la gama de masini de la Daewoo si la cea de la Dacia. Nu vi se pare ca e o mica diferenta. Cand or face ai nostrii SUV-uri mai vorbim. Pana atunci facem comparatie intre masini nu intre firme ca Daewoo bate la fund Dacia big time. Un Matiz vs Solenza ar mai merge (poate) dar Daewoo vs Dacia are castigator incontestabil.

 

Pai daca Tico "is great for family planning" atunci in Espero putem convoca o orgie MISA in toata regula, si cu Bivolaru pe capota, sa se conecteze la sferele energetice transcedentale...bleah... so Expero Rulez Big Time

Share this post


Link to post

ref la Aro, am auzit si eu de asa ceva, da daca tabla va ramane precum e azi, va fi precum supernova cu motor de renault: motor prea puternic pe caroserie firava. eu personal nu mi-as lua un aro, prefer o masina deja testata de altii ( MATIZ ), cu sute de mii de km alergati de taximetristi, masini care au dovedit ceea ce pot. nu-mi spuneti ca-s conserrvator, nici voi nu sunteti din moment ce ati cump Matiz/Tico/Cielo etc. is masini bune si nu neaparat prea scumpe (pt unii, pt mine- sper sa-mi pot permite un E/AC. si srn tatei e buna, zboara cu a 2-a cu 80/h fara probleme, fac manevre bruste la 90-100/h fara sa ma ia cu palpitatii( din alea reci), da e zgomot in interior (de la finisajele ce nu au izol fonica, mocheta subtire- cun si voi), tabla e subtire, se corodeaza usor-cel putin la a mea, am pus pe ea 570 kg, mers cu 80/h pe drum obisnuit, cu gropi k prin Neamt. e buna de carat, la viteza- 170/h lejer (da nu asta cont, nu-s nebun de tot dupa viteza, sotiei oricum nu-i place viata peste 100/h, mai ales in viraje sau diferente de nivel). ce rost ar mai avea, cunoasteti ce poate si ce nu poate o dacie fata de un Matiz. uitati masina mea (de fapt a tatei, e kam murdarica, cu toate k o spalasem inainte sa plec la drum, era prin feb sau mart, num mai stiu):

x_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Dacia x 90(si implicit Solenza), nu vor fi niciodata la nivelul lui espero.

ganditi-va ca primele doua se vor niste masini bune pe undeva la 6000 de euroi.pt. ca romanul majoritar n-are bani mai multi de dat pe o masina.

Parerea mea e ca n-ai ce sa scoti vreo masina de alta clasa cu costuri de fabricatie mici.

Espero a costat de la 12-15.000. S-a vrut o masina ieftina cu cat mai multe optiuni.dealtfel,toata lumea in germania de exemplu,spune ca daca era sa-si ia un passat sau un a4,la banii care i-a dat pe un espero,celelalte n-aveau nici geamuri electrice...

Asta-i politica asiaticilor in general-sa scoata masini ieftine(pt. a patrunde pe piata) cu cat mai multe optiuni(oglinzi incalzite,scaune incalzite,etc)care la un passat,bora,etc. costa

Asa ca Solenza sa se compare cu matizu' ca in rest...-dealtfel si reclama este o masina mare la pret de matiz parca..

Share this post


Link to post
Asta-i politica asiaticilor in general-sa scoata masini ieftine(pt. a patrunde pe piata) cu cat mai multe optiuni(oglinzi incalzite,scaune incalzite,etc)care la un passat,bora,etc. costa

Asa ca Solenza sa se compare cu matizu' ca in rest...-dealtfel si reclama este o masina mare la pret de matiz parca..

 

Daca e cum zici tu, inseamna ca Matiz E si Matiz E A/C este o facatura europeana? (ca sa nu zic romaneasca, ar fi exclusivist) In Anglia nu am vazut decat SE-uri in ofertele mai vechi.

Share this post


Link to post

SOLENZA vs. CIELO !!!!

http://www.daciaclub.ro/viewtopic.php?t=4403

 

Cielo vs. Solenza

http://www.daciaclub.ro/viewtopic.php?t=1169

 

Despre SLZ vs. Matiz (alegerea corecta)

http://www.daciaclub.ro/viewtopic.php?t=4108&

 

MAtiz vs Solenta 5100 euro - valoare de revinzare

http://www.daciaclub.ro/viewtopic.php?t=2305

 

OffTopic: Pacat ca nu putem importa dicutiile de pe daciaclub ale membrilor. S-au dus lupte frumoase acolo.

Share this post


Link to post
Asta-i politica asiaticilor in general-sa scoata masini ieftine(pt. a patrunde pe piata) cu cat mai multe optiuni(oglinzi incalzite,scaune incalzite,etc)care la un passat,bora,etc. costa

Asa ca Solenza sa se compare cu matizu' ca in rest...-dealtfel si reclama este o masina mare la pret de matiz parca..

 

Daca e cum zici tu, inseamna ca Matiz E si Matiz E A/C este o facatura europeana? (ca sa nu zic romaneasca, ar fi exclusivist) In Anglia nu am vazut decat SE-uri in ofertele mai vechi.

 

 

Vreau sa spun ca Matizul, in primul rand este o masina de o clasa inferioara fata de solenza.daca compari matizu cu Yarisul sau Athosul,vei observa ca e mult mai ieftin.cu optiuni aproape identice.

Solenza e masina din clasa lui cielo la pretul unui matiz!ce sa te astepti de la solenza(calitativ vorbind)??

Asta voiam sa spun..

Share this post


Link to post
Asta-i politica asiaticilor in general-sa scoata masini ieftine(pt. a patrunde pe piata) cu cat mai multe optiuni(oglinzi incalzite,scaune incalzite,etc)care la un passat,bora,etc. costa

Asa ca Solenza sa se compare cu matizu' ca in rest...-dealtfel si reclama este o masina mare la pret de matiz parca..

 

Daca e cum zici tu, inseamna ca Matiz E si Matiz E A/C este o facatura europeana? (ca sa nu zic romaneasca, ar fi exclusivist) In Anglia nu am vazut decat SE-uri in ofertele mai vechi.

 

 

Vreau sa spun ca Matizul, in primul rand este o masina de o clasa inferioara fata de solenza.daca compari matizu cu Yarisul sau Athosul,vei observa ca e mult mai ieftin.cu optiuni aproape identice.

Solenza e masina din clasa lui cielo la pretul unui matiz!ce sa te astepti de la solenza(calitativ vorbind)??

Asta voiam sa spun..

 

Insa eu ma intrebam daca este intr-adevar o politica coreeana sa scoata un model de Matiz E, ieftin, economic, CARE NU ARE: servodirectzie, oglinzi incalzite, scaune reglabile pe inaltime, oglinda parasolar dreapta, sistem audio, alarma, banala politza spate, multe capace de astupat diverse gauri constructive (capac hayon, capace faruri ceatza), aer conditionat ... ce sa mai zic de altele. Deci, nu stiu cat de identice sunt optiunile respective la modelul la care ma refeream eu, si anume modelul E. Probabil un SE este comparabil cu masinile mentionate de tine, si mai ieftin decat acestea. Insa eu ma refeream la modelul E.

Share this post


Link to post

Pe ce va bateti?!?!

N-a zis nimeni (sau n-am auzit eu) ca E sa vina de la Superdotat!

Masina e exact cum ii spune si numele ECONOMIC. V-ati fi bucurat mai mult daca mai scoteau un cilindru? Ce naiba oameni buni... parca n-ati fi stiut ce cumparati (aia care comentati).

Share this post


Link to post
Asta-i politica asiaticilor in general-sa scoata masini ieftine(pt. a patrunde pe piata) cu cat mai multe optiuni(oglinzi incalzite,scaune incalzite,etc)care la un passat,bora,etc. costa

Asa ca Solenza sa se compare cu matizu' ca in rest...-dealtfel si reclama este o masina mare la pret de matiz parca..

 

Daca e cum zici tu, inseamna ca Matiz E si Matiz E A/C este o facatura europeana? (ca sa nu zic romaneasca, ar fi exclusivist) In Anglia nu am vazut decat SE-uri in ofertele mai vechi.

 

 

Vreau sa spun ca Matizul, in primul rand este o masina de o clasa inferioara fata de solenza.daca compari matizu cu Yarisul sau Athosul,vei observa ca e mult mai ieftin.cu optiuni aproape identice.

Solenza e masina din clasa lui cielo la pretul unui matiz!ce sa te astepti de la solenza(calitativ vorbind)??

Asta voiam sa spun..

 

Insa eu ma intrebam daca este intr-adevar o politica coreeana sa scoata un model de Matiz E, ieftin, economic, CARE NU ARE: servodirectzie, oglinzi incalzite, scaune reglabile pe inaltime, oglinda parasolar dreapta, sistem audio, alarma, banala politza spate, multe capace de astupat diverse gauri constructive (capac hayon, capace faruri ceatza), aer conditionat ... ce sa mai zic de altele. Deci, nu stiu cat de identice sunt optiunile respective la modelul la care ma refeream eu, si anume modelul E. Probabil un SE este comparabil cu masinile mentionate de tine, si mai ieftin decat acestea. Insa eu ma refeream la modelul E.

 

Eu de unde sa stiu modele de matiz si dotarile??chiar crezi ca ma pasioneaza in mod special?

Modelul E din ce-am vazut eu este tot timpul la oferta-cand cu aer conditionat,cand cu nu stiu ce eleron...

Cred ca se adreseaza romanilor, care vor o masina straina noua dar n-au destui bani si n-au pretentii de a/c,geamuri,etc.

Apropos ai vazut matizu' care se vinde acu la italieni?

P.S.:Fata de Tico,matizu a fost un rateu :)

Share this post


Link to post
Asta-i politica asiaticilor in general-sa scoata masini ieftine(pt. a patrunde pe piata) cu cat mai multe optiuni(oglinzi incalzite,scaune incalzite,etc)care la un passat,bora,etc. costa

Asa ca Solenza sa se compare cu matizu' ca in rest...-dealtfel si reclama este o masina mare la pret de matiz parca..

 

Daca e cum zici tu, inseamna ca Matiz E si Matiz E A/C este o facatura europeana? (ca sa nu zic romaneasca, ar fi exclusivist) In Anglia nu am vazut decat SE-uri in ofertele mai vechi.

 

 

Vreau sa spun ca Matizul, in primul rand este o masina de o clasa inferioara fata de solenza.daca compari matizu cu Yarisul sau Athosul,vei observa ca e mult mai ieftin.cu optiuni aproape identice.

Solenza e masina din clasa lui cielo la pretul unui matiz!ce sa te astepti de la solenza(calitativ vorbind)??

Asta voiam sa spun..

 

Insa eu ma intrebam daca este intr-adevar o politica coreeana sa scoata un model de Matiz E, ieftin, economic, CARE NU ARE: servodirectzie, oglinzi incalzite, scaune reglabile pe inaltime, oglinda parasolar dreapta, sistem audio, alarma, banala politza spate, multe capace de astupat diverse gauri constructive (capac hayon, capace faruri ceatza), aer conditionat ... ce sa mai zic de altele. Deci, nu stiu cat de identice sunt optiunile respective la modelul la care ma refeream eu, si anume modelul E. Probabil un SE este comparabil cu masinile mentionate de tine, si mai ieftin decat acestea. Insa eu ma refeream la modelul E.

 

Eu de unde sa stiu modele de matiz si dotarile??chiar crezi ca ma pasioneaza in mod special?

Modelul E din ce-am vazut eu este tot timpul la oferta-cand cu aer conditionat,cand cu nu stiu ce eleron...

Cred ca se adreseaza romanilor, care vor o masina straina noua dar n-au destui bani si n-au pretentii de a/c,geamuri,etc.

Apropos ai vazut matizu' care se vinde acu la italieni?

P.S.:Fata de Tico,matizu a fost un rateu :)

 

 

:D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...