Jump to content
Sign in to follow this  
gorbyka

Catalizator, Lambda Preturi

Recommended Posts

Salutare, azi am fost sa fac verificarea la masinuta si mi sa zis ca am catalizatorul si lambda stricat, ma rog catalizator stiu ce este dar lambda ? :-W

am o intrebare la voi a mai patit cineva ca astea sa fie stricate si daca puteti sa-mi ziceti un pret aproximativ cam cat costa piesele astea, catalizatoru am inteles ca e cam scump.

:mda:

Share this post


Link to post

Sonda lambda este cea care citeste cantitatea de oxigen din gazele de evacuare si da informatii calculatorului pentru a stabili amestecul carburant.In general daca sant probleme la sonda lambda acestea sant anuntate la bord prin martorul check al motorului .

Pretul unei sonde lambda este in jur de 200 ron.

Catalizatorul sare de 1000 ron.In general din cauza lui apar problemele la ITP mai ales daca masina are peste 80.000 km.

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Scuze că mă bag dar chiar aşa de scump e catalizatorul? Vine cam 20% din preţul maşinii - sau 1Matiz = 5Catalizatoare de Matiz.

 

Doamne fereşte să am vreo problemă la al meu :osanale: .

 

PS:

 

Am văzut 1000 EUR - ce m-ai speriat OVI.

Edited by alexmohora

Share this post


Link to post

1000 RON = 10 milioane, nu 100 milioane :)

Share this post


Link to post

Salutare, m-am interesat pe la magazine cu piese auto si mi sa zis ca se gaseste ceva catalizator universal, care merge la fiecare masina si costa intre 270-340 RON numai trebuie sudat pe teava aceea de esapament, a mai facut cineva asa la masinuta ? ce se poate strica daca catalizatorul nu este potrivit pentru masinuta? :mda:

PS: catalizator original ptr matiz 1800 RON :wallbanger: cam mult pentru un kkt de bucata de portelan gaurit

Edited by gorbyka

Share this post


Link to post

Pret mic = durata mica de viata,efect catalizare scazut,etc.

Share this post


Link to post

catalizator universal 40.000 kilometrii, catalizator original 60.000-70.000 maxim deci pret/durata de viata ... :shock:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...