Jump to content
Sign in to follow this  
Dromichete

Probleme Stropire Parbriz

Recommended Posts

Am o problema cu spalarea parbrizului. Cand apas pe maneta la inceput nu apare deloc lichid apoi dupa cateva secunde apare dar fara presiune si abia mai ajunge pe parbriz. Mentionez ca am lichid in rezervor.

Share this post


Link to post

Desfa toate furtunasele si desfunda-le, la fel si duzele. apoi spala bine vasul si in viitor nu mai pune apa chioara in el, sau macar pune apa distilata.

Share this post


Link to post
Desfa toate furtunasele si desfunda-le, la fel si duzele. apoi spala bine vasul si in viitor nu mai pune apa chioara in el, sau macar pune apa distilata.

Folosesc acum lichid de vara (cam ieftin luat din Carrefour). Nu am pus apa chioara niciodata. Cum pot sa desfund duzele?

Share this post


Link to post

Nu stiu cum sunt montate la Kalos, dar trebuie cumva suflate, fie cu forta proprie, fie cu o pompa. La Ovidiuc am suflat cu pompa la Costinesti si abia daca am reusit sa deblocam 2 gauri cat de cat. Poti incerca si cu o sarmulita subtire sa cureti duza, dar e rezolvare de moment, mizeria ramanand la interior.

PS Nu mai cita mesajul anterior ;)

Share this post


Link to post

Yap ..cu sarmulita le-am desfundat si eu. Eventual dupa ce le desfunzi, pozitioneaza-le sa stropeasca mai sus pe parbriz.

Share this post


Link to post

Cum se regleaza sa stropeasca mai sus ? Ca am incercat si eu cu un ac, pana l-am indoit, si ale dracu daca s-au mai ridicat catusi de putin ... si e valabil la toate 4 orificiile, nu doar la 1 sa zici ca e ceva in neregula cu ea.

Edited by Alinutz

Share this post


Link to post

Pai foloseste un ac de cusut, nu unul cu gamalie ;) ala se indoaie :)

Si procedura este cea corecta.

Share this post


Link to post

Am rezolvat azi problema la service. Pompa care tragea apa din rezervorul cu lichid era infundata cu niste mazga (mesterul zicea ca ar fi intrat niste hartie desi nu vad cum). Probabil din lichidul de vara de calitate proasta. M-am uitat pe fundul recipientului (mai am unul plin acasa) si sunt niste depuneri care se ridica cand lichidul e agitat si chiar un fel de amoebe care plutesc. Renunt la el si iau unul mai scump.

Share this post


Link to post

Cumpara apa distilata vara, si adauga alcool la ea. La mine e mai mult decat suficient.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...