Jump to content
Sign in to follow this  
tribunul

Delta Dunarii

Recommended Posts

Drumul pana in Tulcea e foarte bun, o mare parte este drumul "ocolitor" spre mare.

Bucuresti - Urziceni - Slobozia - Tandarei - se trece Dunarea la Giugeni-Vadul Oii (pod in reparatie) - Tulcea.

Chiar la intrare in Tulcea faceti dreapta, imdiat dupa benzinariei.

Drumul nu mai este chiar asa de bun, dar e ok.

Din Tulcea pana in Mahmudia mai sunt cam ~30km.

 

aici sunt mai multe obtiuni:

- se gaseste cazare la particulari, cam ~500.000

- sunt 2 hoteluri, Mon jardin **** (70 euro) are super conditii, impecabil, si Teo *** care parca e vreo ~50 euro, ambele au pagini pe net.

- cazare cu cortul pe malul Dunarii, se poate merge cu masina.

- sau cazare la Cormoran, nu stiu ce preturi are, am ajuns cu barca acolo, m-am oprit si am dat pe o apa la 1.5 l, 40.000.

 

Sunt multe locuri in Delta in care se poate ajunge cu masina, dar trebuie sa stii traseele.

 

Se pot inchiria barci simple cu motor, in care incap 4 persoane fara probleme si se poate face un tur prin Delta, un treaseu de 3-4 ore te duce pe la 1.5 milioane.

 

Chiar langa Mahmudia este un deal, dealul Bestepe, are 242 m, este cel mai inalt din zona.

Se vad pe el vreo 3 stalpi cu antene. Cred ca al 4-lea este varful cel mai inalt (242 m), eu am ajuns doar pe primul (cel cu antenele si parca avea putin sub 200 m). Atentie la caini. De acolo se vede o buna bucata din Delta.

 

Se construieste destul de mult in Delta, Cormoran incet incet o sa ajunga o localitate.

Share this post


Link to post

Preconizez ca, prin august, să facem - eu, nevasta şi 2 copii - o vacanţă pur românească, care să includă şi câteva zile petrecute în Deltă, pe un hotel plutitor. Poate cineva să-mi dea detalii (cine, cât, cum şi ce?) despre ofertele care includ trasee pe braţul Sfântul Gheorghe? Eventual contacte directe?

 

Mulţumesc cu anticipaţie pentru răspuns(uri)! ;)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...