Jump to content
Sign in to follow this  
emi2009

Achizitionare Matiz in rate

Recommended Posts

Cine mai stie pahii si conditiile achizitionarii unui matiz in rate sa verse aici

Share this post


Link to post

Emi hai ca eu sunt patit:te duci le dealer iei o factura proforma,cu ea si cu restul actelor necesare pentru credit te duci la o banca.Banca iti aproba creditul,iti da banii in cont,tu pui partea ta,faci op catre Daewoo si te duci la dealer sa iti iei masina.Asta e pe scurt.Pentru detalii amanuntite intreaba lucruri concrete.Si inca un secret:sunt dealeri unde faci tu alergatura,altii se duc ei la banca cu actele,tu mergi acolo doar sa semnezi,dupa aprobarea creditului.Intra pe site-urile bancilor si vezi ce conditii au si unde te coafeaza mai bine.

Share this post


Link to post

Pot sa zic cum a fost la mine, ca i-am invatat pe cativa care trebuiau sa stie (Dealer/Banca). Ideea este ca eu am vrut Matiz Power Plus ABS care se fabrica doar pe COMANDA.

Pasul 1. Se merge la dealer si se intreaba. Eu intai am fost la CityCenter care au fost bulangii rau, mi-au zis ca nu se fabrica, si nu se stie cand se reia productia, ca nu trebuie avans (la modelul asta trebuie), ci doar acolo 2-3 milioane sa fie ei siguri, etc. Am ajuns la Grand Garage unde am dat peste o tanti f. draguta (saru' mana inca o data), care dupa ce am discutat am aflat ca este chiar directoarea de vanzari de la GGA. Mi-a zis ca trebuie 20% avans si dupa aia vine masina in 3 saptamani.

Pasul 2. Se merge la banca si se intreaba. La mine au zis asa: vin eu cu avansul, ei imi fac cont, dupa care fac ordin de plata catre Daewoo, cu avansul si momentan termin cu ei.

Pasul 3. Back to dealer. Dupa 2 saptamani a venit masina, m-au sunat de la Dealer, sa vin sa iau factura proforma, in baza caruia primesc creditul.

Pasul 4. Back la banca. Cu factura proforma, se merge la banca, se fac actele, se varsa avansul (daca nu s-a intamplat la pasul 2), si din contul pe care il ai se face ordin de plata catre Daewoo cu diferenta (sau toti banii). Se mai face si CASCO si inscrierea la arhiva electronica a ipotecilor.

Pasul 5. Back la dealer. Cu exemplarul verde din OP (sau o copie a lui, cel mai SIGUR), se ridica masina, preferabil a 2a zi, ca sa intre CASCO in actiune. Tot atunci se ia si factura, si dupa ceva zile si cartea de identitate. Banca o sa-ti spuna ce acte trebuie sa le duci la ei. Eu am avut de dus cartea de identitate in original, copie dupa factura, si o cheie.

 

Pentru versiunea regular a masinii, te duci la dealer, de unde iei o proforma imediat (daca e in stoc), sau cand vine masina care trebuie sa contina pe langa pret, neaparat datele de identificare a masinii (serii) care trebuie trecute in contractul cu banca. Practic incepi de la pasul 3.

Share this post


Link to post

cum naiba sa iti ceara cheia ?

sa vina noaptea sa se plimbe cu masina ta ? :swordfight:

e ca si cum iti faci credit la o locuinta si iti cer cheia...(se intereseaza la serviciu cand ai concediu si trag un chef la tine).

adica, daca masina se livreaza cu 2 chei si in anumite cazuri este condusa de 2 persoane trebuie sa mai faci tu o cheie suplimentara ? HA :spume:

Share this post


Link to post

Parca la leasing era chestia cu cheia lasata la dealer :scarpin:

Share this post


Link to post

Creditul este la Tiriac, si intr-un fel este normal sa-ti ceara cheia. Le-am zis ca mi-am pus alarma, si a zis ok, vrem doar cheia. Motivul este simplu. Daca nu platesti, si in baza gajului banca devine proprietar, daca nu le dai cheia, ar fi fortati sa distruga incuietoarea, nu? Ceea ce inseamna cheltuieli mult mai mari (cel putin procentual vorbind) fata de a sparge incuietoarea unei case. Daca tiuie alarma nu-i bai, nu se distruge nimic, cel mult nervii vecinilor.

Pt. akaionut, da daca masina este condusa de 2 persoane mai faci o copie. Astea-s regulile la ei. Initial si eu mi-am pus problema sa fac o copie in caz de ceva (Doamne fereste) sa am o cheie, dar pana acum nu am reusit din lipsa de timp.

Share this post


Link to post

Ca se cheama rate sau leasing, cam tot aia e pentru utilizatorul de rand, in final... Diferentele se vad mai mult in contabilitate! Pai ganditi-va ca va luati televizor in rate si nu mai platiti dupa primele 3 luni, si aveti rate pe 3 ani... Ce o sa faca? O sa va ia din salariu? Daca sunteti proaspeti someri? Vin cu executor si va iau televizorul, si nu numai (ca trebuie sa acopere si cheltuielile de judecata/stres etc...).

 

Si daca tot s-a discutat mai sus de a 2-a cheie (si eu am doar 1!!!), unde se face o copie de cheie cu cip? Am auzit ca in magazinul Bucur Obor ar fi o firma mare de facut chei si nu numai, care ar copia o cheie cu cip, complet (cu tot cu cip!), cu doar 1.3 milioane! Stiti ceva?

Share this post


Link to post

Cu cip nu stiu unde se pot clona chei la noi. La mine in cartea masinii scrie (desi in Romania niciodata nu au venit cu imobilizator Matiz-urile), ca daca masina are imobilizator, se va merge la dealer cu tablita de pe inelul cheilor care are codul chipului si se face comanda de chei suplimentare (zic ei maxim 5, din considerente de securitate). Merita incercat. Nu stiu la Espero care-i faza, ca nu au fost facute aici, dar macar cred ca-ti pot da relatii. Oricum cred ca si o cheia chioara e buna la casa omului, de exemplu daca ramane inauntru cealalta.

Auzi, da tu ai CASCO la masina? Ca citisem pe contractul meu de CASCO ca nu se poate incheia daca nu ai cel putin 2 chei, si nu merge faza cu declaratul ca ai 2 cand de fapt ai doar una, ca in caz de furt trebuie sa predai numarul de chei care este scris in contract.

Legat de predarea celei de-a doua chei la banca, nu consider ca riscul este asa de mare, adica Banca Tiriac mi se pare destul de respectabila, iar regula mi se pare rezonabila. La o casa nu mi se pare rezonabila, in fond la casa stii unde sa te duci, pe cand sa folosesti cheia sa dai cu ea o tura, intai trebuie sa o gasesti, ceea ce inseamna sa urmaresti persoana, mai greu zic eu.

Share this post


Link to post

Am CASCO, facut tot la Omniasig, unde e si leasing-ul. Masina are 2 chei, dar doar 1 e la mine si mai vreau una...

 

A, si casa e luata tot cu credit bancar, dar nu s-a pus vreodata problema sa le dam lor o cheie!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...