Jump to content
Sign in to follow this  
isusciuc

Consum Ulei

Recommended Posts

Matizul meu are 60000Km si consuma ulei (cam 2l la 10000Km) si e inca in garantie.Eu am reclamat acest fapt la service-ul Comautosport Bistrita.Seful de service mi-a spus ca nu se considera garantie pentru ca am folosit benzina proasta si s-au ars niste simeringuri.Eu pun benzina in general de la Petrom(nu am altceva in apropiere in afara de Lukoil).A mai intilnit cineva aceasta situatie si cum a rezolvat-o?Este garantie sau nu?Sau vrea seful vre-un cadou ca sa considere garantie?Ce ma sfatuiti sa fac?Ajuta o reclamatie la Daewoo Craiova sau laOPC?

Multumesc!

Share this post


Link to post

Nu prea are treaba consumul de ulei cu benzina folosita. Mai degraba pare ca schimbul de ulei a fost facut alandala cu (poate) ulei de proasta calitate. Oricum, garantia e garantie si ar trebui service-ul sa dovedeasca cumva temeinic ca e vina ta ...

Share this post


Link to post

Daca nu se rezolva de buna voie poti apela la ANPC .Nu esti nici primul nici ultimul cu probleme de "nerezolvare " a garantiei .

 

PS> garantia e garantie fie ca zic ei altfel .

Share this post


Link to post

Singurele simeringuri care se puteau "arde" sunt cele de la scaunele supapelor, daca nu ai alte scurgeri de ulei. N-are nici o legatura uzura lor cu calitatea benzinei. Ia legatura cu fabrica de la Craiova si prezinta-le problema, cred ca vei trece astfel peste neseriozitatea celor din service. Completeaza te rog profilul, nu imi dau seama de unde esti, vad doar ca service-ul e din Bistrita.

Share this post


Link to post
...Seful de service mi-a spus ca (...) am folosit benzina proasta si s-au ars niste simeringuri...

 

Trebuia sa-i spui lu' nenea de la service ca, desi nu scrie in cartea tehnica, de azi inainte o sa-i aduci benzina intr-o sticluta ca sa o deguste el inainte de a o pune tu in rezervor... :grumpy:

 

P.d.a.p. Petrom... la unii merge, la altii (ca mine) nu.

Share this post


Link to post

Ce tampenie mai e si asta cu benzina care arde de aiurea parti de prin motor? Am mai auzit asa ceva acuma 1 an de la un patronica de kk care si-au batut unii joc de el in service la o dacie papuc ca sa-l jupoaie de bani si el a pus botu. Nu exista asa ceva! Va spun eu care stau non-stop in service. Ca respectivul semiring a fost tratat de aiurea cand l-au fabricat si pe urma a inceput sa se macine e partea a 2-a dar NU ARE LEGATURA CU BENZINA !

Totusi la 60k un motor de matiz/tico sa consume ulei e ceva ce am mai auzit doar pe la taximetristi care le-au dat patronii bani sa schimbe uleiul la motor iar ei si-au cumparat gresie de pus in baie plus ca sa faca megaeconomie de benzina tot ca sa-si traga bani nu incalzeau deloc motorul, nici macar alea 30 de sec min cat prevede constructorul, subturatie cu trepte mari de viteza, etc. Toate astea duc la o uzura prematura si pronuntata a motorului.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...