Jump to content
Sign in to follow this  
gonty

Iasi - Leiden(Olanda) si retur

Recommended Posts

In curand va trebui sa fac acest traseu (aprox 4500 km dus intors). As avea nevoie de cateva recomandari din partea voastra:

- Unde se poate poposi in siguranta pentru 5-6 ore pe marginea autostrazii (voi face drumul in 2 zile)? Adica refugiile au si ceva de gen mini-hotel unde sa poti dormi? Asa ceva as vrea sa fac prin Austria ca Ungaria nu-mi inspira incredere...

- Pe unde se gaseste GPL (au toate statiile de carburant asa ceva?) ?

- Am inteles ca nu toate statiile GPL au aceeasi mufa ca la noi. Se gaseste de cumparat un adaptor pe la noi, sau trebuie sa caut in exterior? Ce pret are asa ceva?

 

Cand voi reveni, sigur va voi impartasi din experienta avuta.

Share this post


Link to post

Nice :) Pai zi pe unde treci, poate bem si o bere :)

Poti opri cateva ore la orice popas de pe autostrada, daca vrei sa dormi in masina. Exista si niste retele de hoteluri gen Formula1 unde poti dormi cu 30-35 euroi/noapte camera cu 3 paturi. Mie mi se par ok iar pretul acceptabil, e altceva cand dormi intr-un pat, faci un dus, etc.

In Belgia si Olanda gasesti GPL pe toate drumurile. Se gaseste si in Germania, insa nu chiar peste tot. Avem un link pe undeva cu statiile GPL din Germania... o sa-l caut acasa si ti-l transmit. Pe autostrada in Belgia pretul e 0.45€/litrul, iar in Olanda intre 0.5 si 0.55€/litrul. La nemti e in jur de 0.7. In Ungaria si Austria habar n-am, sa imi zici si mie dupa ce treci :)

Toate benzinariile care vand GPL au si adaptatoare pe care le infiletezi la mufa, in caz ca nu se potriveste. In principiu nu cred ca ai motive sa-ti faci probleme.

Share this post


Link to post

Asadar, plec pe 15 iulie. In Leiden voi sta de pe 16 seara pana pe 22 dimineata (am o conferinta la Lorentz Center). Dupa ce ajung voi incerca sa te contactez.

Merci de informatii.

Share this post


Link to post

Oarecum offtopic, dar, pentru ca s-a adus vorba de asta:

Exista pe autostrazile din ungaria, Austria, Italia, etc, locuri "speciale" unde poti opri citeva ore sa te odihnesti?

Adica nu ceva de genul unei alveole chiar in drum, sa treaca masinile la 3 metri de tine, ci ceva in sensul unei parcari mai mari, care se confere un minim de siguranta si liniste, daca vrei sa dormi putin...

Share this post


Link to post

da. nu alveola ci parcari cum exista si pe autostrada soarelui la noi numai ca-s un pic mai izolate fonic, au ceva vegetatie dar tot e zgomot.

Share this post


Link to post

Cum ti s-a parut Olanda pana la urma? Si preturila la GPL? :D .

Cu berea aia a trebuit sa ma lupt singur :-W

Pe bune acum, cat e GPL-ul in Austria, si cat de dese sunt statiile care au?

Share this post


Link to post

Imi pare rau ca raspund asa de tarziu, dar, efectiv :D , nu am avut timp. Conferinta aia mi-a mancat tot timpul si doar nevasta-mea a beneficiat de "turism".

Impresii olandeze: super oameni, foarte corecti si politicosi. Si merg asa de multi pe bicicleta... :)

Impresii germane: am stat o zi in Munchen la o verisoara a nevestii. Cu exceptia strazilor, care sunt impecabile, a limbii, si a nudistilor de pe malurile Izei, am avut impresia ca sunt in tara :wallbanger: Aceeasi mizerie aruncata peste tot.

GPL - in Germania am gasit pe autostrada pe la 0.65 euro. Din pacate in Austria nu am gasit... Insa oricum trebuia sa mai merg si pe benzina asa ca : plin GPL in Germania, plin benzina in Austria si forja pana in Oradea unde am facut plinul la GPL. Nu am alimentat nimic in Ungaria, ca-s nesimtiti si-ti fac o conversie euro-HUF de te doare capul. In plus, noroc cu GPS-ul, ca ungurii au prostul obicei de a lucra la drumuri fara sa te anunte si te pierzi pe drumurile secundare nemarcate!

Edited by gonty

Share this post


Link to post

Asa e peste tot in orasele mari. Si in Amsterdam risti sa dai de gunoi pana la genunchi (la propriu... :) Mie mi s-a intamplat cand am ajuns acolo pe 2 mai, si pe 1 fusese petrecere si gunoierii liberi... In general am observat ca un oras cu cat e mai mare, cu atat e mai imputit, probabil si datorita faptului ca atrage o fauna mai diversa.

 

Am auzit si eu ca e nasol cu GPL-ul in Austria si Ungaria, insa nu stiam sigur...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...