Jump to content
Sign in to follow this  
Jobyn

Cum Se Face A2-a Gaura In Spoilerul Spate Pt Evacuare?

Recommended Posts

as dori sa mai montez o toba de esapament in partea dreapta a masinii, dar nu stiu cu ce sa fac acea gaura sa nu stric spoilerul si sa fie simetrica cu cealalta... are cineva o idee ce instrumente folosesc?

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca ti-ai schimbat motorul cu unul mult mai puternic de vrei dubla evacuare ? :)

Share this post


Link to post

Inca nu l`am schimbat dar asa cred ca urmeaza, dar de`o camdata ma gandesc ca arata mai fain ;)

Share this post


Link to post

Cel mai bine e la un service...

Ai vreo garantie ca nu o sa rugineasca in locul in care sudezi suportul pentru toba??

Share this post


Link to post

O sa ma duc sa vad ce zic dar nu cred ca o sa-mi faca pt ca ei doar repara, nu fac modificari. Ai vre-o idee ce sa aplic peste sudura sa nu rugineasca?

Edited by Jobyn

Share this post


Link to post

Spray zinc. E special pentru asa ceva.

Share this post


Link to post

Nu mai cita mesajul anterior. Continuand asa...

 

Merci EXE... si unde gasesc asa ceva?

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

jobyn cateva poze te rog cu masina ta :P

Share this post


Link to post
jobyn cateva poze te rog cu masina ta :P

Inca nu am facut nimic la evacuarea dubla, pt ca nu am avut timp acum am de invatat pentru BAC dar dupa asta am sa montez, nu eu ci un prieten si dupa aceea am sa pun si niste poze ;) . Trebuie sa mai caut o bucata de teava... ce vreu eu sa mai intreb, unde sa o sudez, in "filtru" acela mare(nu stiu cum se numeste) sau pe teava care iese din el?

Share this post


Link to post

Sfat prietenesc: daca nu ai bani si posibilitati/cunostinte tehnice pentru a face o modifica ca lumea, stai potolit si lasa masina asa cum e, ca altfel risti sa ajungi la sectiunea Kitch Tunning!

Share this post


Link to post

asa ma gandeam si eu dar daca m-as duce tuning sa-mi faca chestia asta m-ar costa o grama de bani si eu deocamdata stau pe spatele parintiilor...deci ma descurc cum pot :P

Share this post


Link to post

frumos ar fi sa pleci din toba mica cu inca un traseu si cu finala cu un tips... daca o sa sudezi direct teava si cu tips... cred ca o sa rada lumea de tine...

Share this post


Link to post

Am renuntat... nu vreu sa stric ceva :)

Share this post


Link to post

O hotarare inteleapta. Bravo.

Share this post


Link to post

Asa sa iasa ca si in pozele de mai jos dar nu cred ca eu pot face asa ceva...poate in viitor cand o sa am mai mult bani o sa ma duc la cineva care stie sa faca :)

post-3721-1153253894_thumb.jpg

post-3721-1153253914_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Daca nu ai un motiv bun sa faci asta nu merita sa bagi banii in "cineva care stie sa o faca". Si motivul bun nu il da estetica masinii.

Share this post


Link to post

Asa as fi eu mai satisfacut :) gandesc ca ar arata mai bine, o sa fie util cand o sa schimb motorul, ceea ce nu o sa se intample prea curand pt ca vreu sa pun motor de 2L de Vectra2000 gen Nexia...astept sa creasca fondurile :) )

Share this post


Link to post

se poate...si chiar f simplu...i-ti cumperi un kit de fibra de sticla...sau te interesezi de unde poti cumpara fibra de sticla...demontezi toba finala...pui scotch de hartie(marcat cu rosu in poza) faci un sablon dupa gaura existenta...lasi sa se intareasca...indepartezi fibra de acolo...in sablon pui iar scotch de hartie...(in ambele cazuri 2-3 straturi)pui fibra in sablon...pt a rezulta o "gaura" identica , cu cea de pe masina, dupa ce s-a intarit si ai scos piesa de acolo...masori distanda (marcata cu alb in poza) la fel si in partea dreapta...tai...(albastru in poza...ms poti sa tai mai putin...dar sa aiba loc ... masori inca o data ca sa fie la aceeasi distanta...(acum nu stau sa mai scriu aici detalii...etc...daca te intereseaza vb pe mess) dar in concluzie merge sa faci... 2t.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...