Jump to content
Sign in to follow this  
Mishu

Hai sa ne dam mari !!!!

Recommended Posts

Tin minte ca am mai gasit diverse articole magulitoare pentru masinile noastre , (da, masini!), dar uit de ele, asa ca daca gasiti si voi ceva interesant (de bine, evident) puneti aici sa ne minunam.

Share this post


Link to post

Iata ce am gasit intr-un articol despre Matiz II (http://www.autoweb.com.au/start_/showall_/...ewsarticle.html):

 

 

The design that earned Matiz the Most Beautiful City Car of 1998 award at the L'Automobile Pin Bella De Mondo contest in Milan, Italy, has undergone a major make over.

 

wow! :oops: :oops: :oops:

Share this post


Link to post

Matiz a fost desenat de Giugiaro. P U N C T !

Share this post


Link to post

Asta stiam. Parca mai era o statistica de unde reiesea ca ar avea cel mai mare spatiu interior or something ...

Share this post


Link to post

Uite, am pe acasa o revista Quattroruote in care se facea o comparatie intre mini-uri: Fiat Seicento (tocmai fusese lansat), Hyundai Atos, Suzuki Wagon R, Daewoo Matiz si Renault Twingo ... de acolo iesea destul de bine micutul, mai putin motorizarea, realmente prea mica; la spatiu interior era al doilea, dupa Wagon R (dar ala e mult mai inalt si mai urit) si era pe penulimul loc la portbagaj (mic, mic, cunoasteti); comparatia era facuta acum 4-5 ani, de atunci a curs multa apa pe Dunare ...

 

Sa nu ne imbatam cu apa rece, Matiz I la ora actuala e un model depasit DE CONCURENTA STRAINA, la vremea lui a fost un best-seller (nu la noi, ca era scump!), acum traieste din reputatia de fiabilitate si din marketing-ul agresiv axat pe politica de reducere a preturilor ... si mai are doar 2 ani de viata ... daca nu se intimpla o minune!

 

E o masina frumoasa (Matiz II e si mai frumos!), ergonomica, suficient de sprintara in oras si poti face cu ea o croaziera decenta la 110-120km/h, destul de bine fabricata si suficient de fiabila ... si cam atit! ofera multe satisfactii daca stii CUM sa-i ceri ...

Share this post


Link to post

Si Tico, ...? n-am vazut nici o comparatie cu Tico, el saracu` n-a avut viza de Vest ...

Share this post


Link to post

tico e model 1991 pe cind matiz 1 e model 1999

o fi bine?

Share this post


Link to post

Dar e fiabil si in 2004, stabil si bun de fuga :D :D :D

Share this post


Link to post

Lucman, mai detaliat, please ... fa o compunere, o oda, ceva ... hihihihihi!

Share this post


Link to post

Iti spun verbal ca nu am timp de scris acum

Share this post


Link to post

luc al tau e CHIAR bijuterie

ar trebui sa veniti sa va dati cu el putin...ca eu m-am dat :lol: .

chiar daca nu aveti tico.

comparati cu MATiz

Share this post


Link to post

Deci Tico e cea mai reusita masina a grupului Daewoo!...Nu e numai parerea mea vb cu toti meseriasi din service!

Share this post


Link to post

Sunt deja magulit :oops:

Share this post


Link to post

Deci ati auzit ce bijuterie de masina a zis Brusli ca ma, da?

Share this post


Link to post

lucccccc...gata stop.

pai e bijuterie fiindca nu prea o folosesti(exploatezi) TU :wink:

understand me? :lol:

Share this post


Link to post

Invidiosule!

Share this post


Link to post

Salut! Matizutzul asta are calitatile lui, insa cel de la noi, mai ales ceea ce se fabrica acum, nu ar mai putea concura cu vreun model actual al altui constructor de automobile. Totusi are inca destule atuuri, un raport calitate/pret destul de bun, spatiu pt pasageri satisfacator, motor destul de economic..dar nu foarte mult. A ramas totusi mult in urma cu siguranta activa si pasiva. Din pacare Romania nu este o tara in care sa se vanda "siguranta". Romanii ar da oricand bani pe un super casetofon SONY si spoilere/eleroane etc, decat sa plateasca un airbag sau ABS. Nu e valabil doar pt cei cu venituri mici si medii, ci si pt cei cu bani multi. Cel putin asa am observat eu. Se mai discuta pe alt forum despre cele 3 stelute ale Matiz-lui, stele obtinute la un bowling "la prete" organizat de ENCAP. Matiz-ul ala insa avea 2 airbag-uri. Fara ele nu ar lua mai mult de o stea. E foarte "punctata" prezenta lor. (e surprinzator acel BMW seria 3, din penultima generatie, care a avut 2 stele, si i-a fost luata una din ele in urma reorganizarii sistemului de punctare) Matiz-ul nu are in usi decat bare pt protectie la impact lateral, nu si frontal..iar la cel E e cam aiurea fara capitonaje, in caz de accident sunt utile capitonajele. La americani chiar se cer niste capitonaje destul de "pufoase" in anumite zone. De altfel, prin STAS-uri legate de siguranta autov. se specifica obligatia existentei capitonajelor pe suprafetele interioare ale masinii...cam peste tot. Nu este in sa singura masina fara asa ceva, se gasesc si la firme mult mai mari. In dreptul stalpului B unde in caz de impact lateral ai putea lovi cu capul nu s-a folosit ca la modelele de la SE in sus plasticul care sa acopere metalul si sa lase un spatiu pt amortizarea loviturii. Totusi, din accidente pe care le-am vazut cu unele Matiz-uri, nu se comporta rau caroseria la impact. Ar fi fost insa interesant de oferit airbag-uri optional. Voi, posesorii de Matiz-uri E, ati fi platit in plus sa zicem 300-400 euro pt 2 airbag-uri daca ar fi fost pe lista de optionale? Nu vi se pare zgomotos Matiz-ul? Troncane prin el in principal suspensia spate...si mai sunt niste mici zdranganeli.

Share this post


Link to post

Fuel consumption

City cycle (l/100km) 6.1

Highway cycle (l/100km) 4.4

 

Citat din primul articol postat la subiect ...

 

Cine a obtinut asemenea consumuri cu Matizul de 0,8 e mare meserias ...

 

 

ma duc sa ma uit la topicul de consumuri din nou :) )

Share this post


Link to post

Daca exista posibilitatea as fi dat 300-400 euro in plus pentru 2 airbag-uri.

Share this post


Link to post

eu as fi cumparat-o cu minim 6 airbag-uri...sincer :arrow: fara :D

Share this post


Link to post

cine a scris de 6,1 /4,4 oras/out...cu matiz?

:lol:

sa se arate :twisted:

Share this post


Link to post

Si eu as fi dat ... daca prindeam promotie! as fi renuntat cu draga inima la A/C, ca sa am airbag ...

Share this post


Link to post
Si eu as fi dat ... daca prindeam promotie! as fi renuntat cu draga inima la A/C, ca sa am airbag ...

 

n-as fi renuntet la A/C (daca as fi avut) dar airbag-uri le-as lua si fara promotii :D

Share this post


Link to post
Daca exista posibilitatea as fi dat 300-400 euro in plus pentru 2 airbag-uri.

 

Eu zic ca merita urmarite campaniile "Buy-Back" ale celor de la Daewoo. Decat sa tot bagi in masina, mai bine iei un alt Daewoo care are la standard tot ce vrei tu.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...