Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

NORMANDIA, BARBIZON SI MARAMURES

Recommended Posts

Salut la toata lumea sper sa va vad pe cat mai multi dintre voi joi la meeting...Ei deci am fost si eu in concediu..Am fost one week in tara lu' Moliere si one week in tara morosenilor in MM adica...Sa va zic deci am plecat in Normandia din Paris asa pentru doua zile era miercuri eu wifa si copil am luat un DN (RN in French) sa evitam autostrazile caci sunt cu payage - se platest e si nu e utzin..am mers in topata zona Calvados pe diverse drumuri drumuletze anm asjuns in final pe coasta ..Frumos frumos da' puitzin cam pustiu pentru orasele de vacantza turistice ...Drumurile impecabile oamenii destul de amabili ce sa spun ne simtzeam bine ...Am oprit intr-un oras Bayeux parca tueristi la gr5eu o gramad de americani eram rupti de foame sete etc..AM incercat sa mancam insa singurul restaurant decent ca pret era Buffalo 9 lant american ) deci NOI NU MANCAM JUNK FOOD am mers am cumparat o bagheta si pe aici ti-e drumul ...Ei in sfarsit se facu de seara am gasit in sfarsit o mica terasutza am mancat toti trei 47 de eur ptr. trei pers. una fi-miu de 5 ani naspa rau mancarea in asfarsit acum hai sa cautam cazare ...Oraselul se numea Grandcamp destul de naspa in opinia meaq asa ca panorama a marii si ca flux de oameni si distractii mi s-a parut ca zona e mai mult de pensionari..ce sa zic am dat cu parul dupa niste camere NTZ!!!! peste tot era "COMPLETE"......Intr0un final opbositi de4 atat kin de vb frantzuzit si ei kinuindu-se sa vb engl. am dat de un hotel unde mai aveau o camera ..Ura zic eu vine fata de la receptie (fata e un fel de a spune era o babutza taaare amabila ne arata camere a mea stramba din nas zicemai cautam si plecam ..MAAARE GRESEALA ..Ca sa scurtez va zic ca pe la ora 12.30 in miez de noapte ne-am ratacit in Normandia cu tot cu GPS disponibil...Si toate drumusoarele alea care ziua sunt atat de frumoase ziua au deevnit de speriat in noapte ..Am ajuns l;a Paris back la 4 dimineatza ...Asa asta fu aventura la Normandia...continui later ca am trebutz!...

Share this post


Link to post

Bine ai revenit Majestate! Asteptam cu interes sa ne delectezi cu aventurile matale!!!

Share this post


Link to post

Buuunnn..Ca sa nu uit si pentru cei care cine stie cum vor ajubnge pe meleagurile franceze AVETZI GRIJA CA NOAPTEA SDE INJKID BENZINARIILE SI ErA S-O LUAM IN MANA SI CU BENZINA ...

...FDost la barbizon scoala aia cu pictiorii cu artisti scriitori etc ..Ma rog ..Mai baietzi superb atata pot spune superb ...

 

Da' venit acasa si plecat in MM...Ei si aici trecut la actiune facut Sapantza , Surdesti Sighetul Marmatiei intr-o zi mai ce peizsaje ce superbitate ca sa zic asa ..Oricum am uitat tot xce vazusem la capitalisti ma consider un norocos ca avem tinuturile aseta minunate ..Drumurile insa naspa naspa ...De la Baia Mare pe Gutin spre Sight curbe prin padure misto peisaj insa okii-n paispe la gropane in special in zona din creasta ...De asemenea sprea Satu Mare de la Sapantza drumul e un dezastru...Se ajunge da'; e greu ...Eu nu-mi imaginez ca puii mei fac astia de la primarii de la partide de la ce pana mea de consilii peste consilii de nu pot mentine drumurile ca lume n-ai cu sa faci trurism in conditiile astea ..In sgfarsit stati s-o iau usurel sa nu ma enervez|!...Ei in sgfarit pana la urma am ajuns si pe Valea vaseryului da' nu am mai prins trenuletzul care pleaca la 8 30 in fiecare dimi..Am luat-o pe jos, in ideea ca vom prinde trenul pe calea de intoarcere, spre Viseu dar ne-a prins pe noi o ploaie cu spume una ora 30 zeci de minutzi am metrs pe o ploaie crunta ..Noroc ca a pana in Viseu a iesit Soarele si in Viseu era teribil de cald ne-am uscat hainutzele pe noi ..Bine mai putzin umblatori care au zacut trei zile in sacose de plastic in portbagaj de cred ca nu mai au scapare ...I-am spalat eu cand am ajuns home insa tot mai miros aq mucegai ..In sfarsit una peste alta pot sa spun ca am avut vacantza plina de data asta !....Hai spor la trebi la fiecare...

Share this post


Link to post
De la Baia Mare pe Gutin spre Sight curbe prin padure misto peisaj insa okii-n paispe la gropane in special in zona din creasta ...

Nici acu n-au terminat lucrarile alea din padure? erau si acu un an si ceva cand am mers la Baia mare inainte de Pasti.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...