Jump to content
Sign in to follow this  
Nukeblast

Farul stanga lumineaza prost

Recommended Posts

Problema consta in : farul stanga vizual pare ok dar lumineaza ff prost, adica lumina care o degaja parca nu se reflecta deloc in oglinzile din far, si farul drept desi lumineaza mai tare plasticul transparent s-a matuit ...si mi s-a spus ca nu se poate remedia... intrebarea mea e ... : trebuie sa cumpar alte faruri sau se pot remedia astea pe care le am?

 

mersi mult ptru sfaturile pe care mi le veti da @-) :osanale:

Edited by Nukeblast

Share this post


Link to post

Pe stanga precis este becul,imbatranit sau de proasta calitate,cele slabe calitativ dupa un timp reflectorul de sub filamentul de faza scurta se indoaie, se rasuceste din cauza temperaturii inalte si farul lumineaza aiurea pe faza scurta .Pe dreapta dispersorul farului stiam ca este din sticla si nu de plastic ,cred ca plasticul nici nu ar rezista ! Schimbi farul cu totul sau numai geamul de far am citit undeva ca se gasesc separat (la bursa cred ). :) >- vezi ca sa scris mult despre becuri si faruri !!! mai fa sapaturi !!!

Share this post


Link to post

Cam la acest topic ar merge...

Dupa 8-10 ani, geamurile farurilor, care sunt de plexi-glass, s-au cam matuit si cam atenueaza fluxul luminos. Am vazut undeva polishari auto la 200 si lustruit faruri cu 50. O iesi ceva din treaba asta, cam cat ar rezista, sau mai precis : se merita ?

Share this post


Link to post

Lustruitul farurilor este eficient, da rezultate imediate foarte bune. Din pacate, nu tine mult. Dupa 2-3 luni farul se matuieste la loc. Mai mult decit atit, daca lustruirea se face si in afara zonei matuite initial, deteriorarea se va extinde pe intreaga zona lustruita. Ca solutie de moment, este OK. Daca ti-ai dori ca farul sa fie "ca nou" mult timp de aici incolo ... schimba-l

Share this post


Link to post

Vezi ca noile faruri la tico,din magazin, sunt de toata jena,oglinda e din plastic si e turnata naspa,eu am patit asta ,imi gasisem faru spart in parcare,pe casco mia dat altu nou frumos in cutie made in korea,dar cand lam pus jalnic,oglinda nu focaliza deloc,imprastia lumina ca naiba,de curiozitate am fost si prin alte magazine DW si am cerut sa vad cate un far,toate au oglinda de plastic,se simte la mana.

Eu mi-am rmediat faru ca sa am si eu lumina ca nu vedeam nimic pe sosea,am desfacut ambele faruri si am schimbat oglinzile intre ele.Am pu-so pe cea originala de tabla,si am lumina acuma :)

Share this post


Link to post

in primul rind verifica pozitia corecta a becului in far , iar apoi in fata unui zid inceacrca sa reglezi farul in functie de cel care se vede bine. aca nu se schimba nimic atunci incearca cu o polisare pentru plastic cu pasta. daca nici asa nu merge atunci schimba-l.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...