Jump to content
Sign in to follow this  
Ioana

Oglinzi retrovizoare

Recommended Posts

Mda, cred ca mai astept o saptamina doua sa iau salariul, cred ca n-o fi bai...

Mecanicu mi-a zis ca ma costa cam 200.000 (!!!) unghiul plus geometria, mi s-a parut si mie putin... da nici kiar asa!

Eh, mi-am luat sistemu, aku tre sa scot si banu, dak vreau confort... sper numai sa fi facut omul treaba buna si sa nu mai am probleme cu el...

Dar oare niste oglinzi retrovizoare (numa sticla) gasesc pe undeva? Sunt sparte ambele saracele... A, si o scrumiera, lipseste cu desavirsire... Si sa nu-mi ziceti tirgu Vitan, ca aia n-au auzit de tici p-acolo...

Share this post


Link to post

la oglinzi, prevad ca se baga shenck cu un raspuns.. :wink:

 

eu am facut un shablon la reno la oglinda din stg shi am facut'o la o geamgerie.. e beton shi m'a costat enorma suma de 10mii..

chestia asta merge atata timp cat nu ai oglinzi asferice (la tico sau alte mashini mai vechi sunt normale..)

Share this post


Link to post

hei, n-are nimic ca e departe, mecanicu e la IMGB, asa ca mai far away decit atit nu se poate... o sa incerc si la cel de pe Alexandrescu, mersic de pont. stiu si Cimpia Libertatii, am stat pe acolo la un mom. dat... ma descurc io, e bine ca mi-ati zis preturile cit de cit si cam pe unde...

Astia de la servisurile Daewoo ma cam enerveaza ca sunt foarte scumpi... dar cred ca macar fac treaba buna, nu?

Share this post


Link to post

Poti sa pui oglinda chioara (eu asa am pe stinga) si o face la orice geamgerie. Sau cumperi sticle pe bune daca crezi ca merita efortul.

 

Am vazut la Universitatii dupa ce treci de fintina , tot pe partea stinga cind mergi spre Romana. E un magazin (e imediat) pina-n prima intersectie.

Share this post


Link to post
Astia de la servisurile Daewoo ma cam enerveaza ca sunt foarte scumpi... dar cred ca macar fac treaba buna, nu?

Depine de service.Unele da altele ba.

Share this post


Link to post
la oglinzi, prevad ca se baga shenck cu un raspuns.. :wink:

Io ce sa le fac daca-s mai destepte si cedeaza primele :lol:

Share this post


Link to post

Vai ce complicat e. Cred ca ar trebui sa se inventeze in nomenclator meseria de consilier TICO... pentru fete macar... si blonde pe deasupra...

O sa ma duc kiar azi sa ma uit dupe oglinzi. Mersi Shenck.

Share this post


Link to post
O sa ma duc kiar azi sa ma uit dupe oglinzi.

Dar costa cit nu fac :o d'asta iti zicem sa le faci la un gemgeriu. Ii dai d'o bere si gata. Mai trebuie un tub de A+B si ai rezolvat problema.

Share this post


Link to post

Am inteles, pai la asta ma gindeam, cu siguranta ca gasesc in Cringashi un mare maestru geamgiu sa imi toarne doo bucati oglinda...

da de scrumiera nici o sansa, nu? k o sa dau foc la scaune...

Share this post


Link to post

cu lipiciu' rezolv io.. am un tub de bizon (gen prenandez) cu care am lipit shi oglinda mea de la reno.. il aduc joi la intalnire..

tu sa'tzi faci oglinda..

:at: shenck: tu nu tzi'ai facut un shablon?? il mai ai s'o ajutzi pe fata?

daca nu il mai are shenck, iei un dosar de carton de la birou, un pix, il fixezi (cartonul..) pe rama oglinzii shi cu pixul urmareshti conturul oglinzii (conturul interior..). apoi mai cizelezi conturul cu o foarfeca.. shi scrii pe carton "fatza oglinda" ca sa n'o faci invers.. (banuiesc ca nu e simetrica daca o intorci invers, nu??)

Share this post


Link to post

pai e perfect asa, io fac oglinzile si le aduc joi la intilnire, sa le lipim direct la fatza locului.

Daca mai ploua mult, cik nu e gata mashina azi... upset me :( .

Share this post


Link to post

Dar oglinzile alea n-au si ele o garnitura, care vine peste merginea oglinzii? :shock:

Daca au, rezulta ca dupa ce dai cu pixu pe marginea interioara , mai tre sa tragi un contur la vreo 2-3 milimetri distantza de cel initial... si sa-i spui geamgiului sa se ia dupa conturul exterior!

Share this post


Link to post

NU-l mai am sablonul.

 

Dar se face mai simplu. Pui o coala de hirtie si o apesi cu degetul.

Pe urmele lasate retrasezi folosind un florar sau chiar cu mina libera. Apoi transferi pe un carton si-l decupezi. dai si o gaura pe centru si-l verifici daca se potriveste inauntru (il apuci de gaura ca sa-l scoti) .

 

Bizonul e prost, cum oglinda nu o sa o realizeze nimnei perfect ca sablonul vei avea nevoie de material de umplere, citiva mm si bizonul e prea elasitic.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...