Jump to content
Sign in to follow this  
ali

Probleme Faza Scurta

Recommended Posts

De citeva zile cind rotesc maneta din stinga corespunzatoare fazei scurte mi se aprinde atit in bord(adica simbolul albastru corespunzator fazei lungi) cit si fizic faza lunga.Are cineva vreo idee despre asta?

Share this post


Link to post

pentru ca ultima oara cand ai oprit luminile din "robinetul" de pe manete erai pe faza lunga (prin impingerea manetei) - si la reaprindere tot pe faza lunga intra

daca nu se rezolva prin tragerea manetei spre volan - atunci e o problema

Share this post


Link to post

Nu sint 'sofer de duminica' si maneta nu este impinsa in pozitia corespunzatoare fazei lungi.Deci lasind ironiile la o parte as fi recunoscator daca cineva are vreo sugestie reala despre aceasta problema.

Multumesc oricum.

Share this post


Link to post

poate face vreun scurt prin interior

mai mult nu stiu ce ar putea fi :-?

Share this post


Link to post

citare inutila

 

Schimba blocul de lumini. Mai mult ca sigur ca el e defect. Singura explicatie alternativa este ca pe undeva pe instalatie faza scurta face masa cu faza lunga si pentru a verifica asta vezi daca sta si faza scurta aprinsa. Daca da, atunci ai masa intre faze, daca nu ... prima solutie.

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

ti-am zis si eu doar prima posibila rezolvare - nu am zis ca ai fi sofer de duminica -

scoate stecherul de la blocul de lumini, si cu schema alaturi (manualul de service) verifica cu un aparat de masura daca pinii fac ce trebuie sa faca in fiecare pozitie

daca erai din bucuresti te trimiteam la un magazin unde tanti de vinde piese e f intelegatoare si te-ar fi lasat sa faci o scurta proba cu un bloc de lumini nou - poate si prin iasi gasesti pe cineva asa amabil

Edited by madkat

Share this post


Link to post

:D Blocurile de lumini sunt putin sigilate. Nu stiu daca tu ai cumpara unu desigilat.

Share this post


Link to post

E blocul de lumini blocat pe faza lunga.Din pacate nici in service-uri nici in magazine nu gasesc bloc lumini pt Matiz SE(adica sa aiba si rotita pt aprinderea lampilor de ceata.)Am facut comanda la unul din serviceurile din Iasi si cum il aduce va spun cit costa.

Multumesc pt sugestii si sfaturi , si pt cei care o patesc , 'blocul de lumini' nu e acoperit de garantia extinsa deci trebuie platit din buzunar daca masina ae mai mult de 2 ani.

Share this post


Link to post

Incearca sa dai cu spray de contacte sau alcool isopropilic la contactele blocului de lumini. Poate isi da drumul.

Share this post


Link to post

Valoarea blocului de lumini+manopera de montare = 450000+117000=670.000 cu tot cu TVA.

Multumesc pt sfaturi.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...