Jump to content
Sign in to follow this  
A.C_MATIZ

Stopuri Matiz

Recommended Posts

Astazi impreuna cu Domnul Darky am reusit sa fac si eu sa se aprinda acei ochii de pisica. Becul folosit este cel de dacie de pe aripa.

 

.

post-8313-1217613106_thumb.jpg

post-8313-1217613114_thumb.jpg

post-8313-1217613142_thumb.jpg

post-8313-1217613246_thumb.jpg

post-8313-1217613256_thumb.jpg

Edited by bishnitzarul

Share this post


Link to post
Astazi in preuna cu Domnul Darky am reusit sa fac si eu sa se aprinda acei ochii de pisica. Becul folosit este cel de dacie de pe aripa.

 

:"> , good job :D

Share this post


Link to post

Dar oare asa ceva nu gasim pe la noi? Pe la Rotea prin bucuresti parca se mai lucrau nu? Oare o fi usor de obtinut pe masina asa ceva?

Share this post


Link to post

Am inteles ca acele stopuri transparente au fost produse intr-o serie limitata de 100 de perechi. Deci probabil ca e cam greu sa intram in posesia unui asemenea set aici in Romania. Tipul care mi-a zis asta a avut pe masina asa ceva si zicea ca din momentul in care le-a scos la vanzare a durat mai putin de o ora ca sa le dea. matiz.uragan.cz... despre el era vorba... Acum a vandut Matizul si a trecut la Honda.

 

La Rotea calitatea nu este extraordinara. Eu am avut semnale fata facute acolo si dupa cateva luni plasticul s-a nasolit si le-am dat jos. Atunci cand le-am facut am intrebat si de stopuri si omul a zis ca face. Cam 1 milion bucata...

Edited by dxr

Share this post


Link to post

Stiu si eu asta...dar erau pe la voi prin bucuresti, te duceai cu stopul si iti faceau ei altul cum voiai(la fel, lexus look, si stilul din poza de mai sus)... Dl Topser parca isi facuse pe la el semnalizari albe la tico...

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Niste stopuri interesante...

 

post-2313-1222252955_thumb.jpg post-2313-1222253038_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Al doilea model arata mai bine parca fata de primul (lexus style...)

Share this post


Link to post

...pentru cei care inca nu il cunosc pe domnul Darky, le spun ca au pierdut...astazi mi-a executat o lucrare pe cit de simpla pe atit de eficienta, dupa toate regulile artei. Pret minim, timp 20 minute, executie fara gresala...recomand cu caldura...iata ce a iesit dupa 20 minute...

post-18589-1222624219_thumb.jpg

post-18589-1222624228_thumb.jpg

Edited by vasco

Share this post


Link to post

Ptr. vizibilitate maxima...recomand sa se aprinda toata partea de sus DOAR cand pui frana. Sau sa se foloseasca becuri cu dublu filament. DAR, orice s-ar face, cum a zis si Dl. Tolin, intra la modificari neomologate la sistemul de iluminare. Da, modificarea am facut-o si eu, (se aprind becurile noi puse doar cand se apasa frana), dar daca stau sa ma gandesc mai bine, nu prea s-a meritat. Daca ne intra vreunu in spate si ii vine vreo idee sa ii zica la politai de schimbari (chit ca eu zic ca e o imbunatatire nu dealea gen stopuri fumurii), te scoate si vinovat si nema bani de la casco. Asa ca...inainte de astea, mai bine ne gandim de 2 ori. Desi am vazut si stopuri unde partea despartitoare de la compartimentele de sus nu exista si cu acelasi bec, era acelasi efect ca la modificarile noastre :) Numai bine !

Share this post


Link to post

sa ii zica ca ... :-? (aveam becuri in + de aceeasi intensitate :) ) ) si app chiar am vb putin mai de mult cu un tip care lucreaza la pol si mi-a zis ca atat cat nu au intensitate mai mare ... adik sa nu il obeasca pe cel din spate nu e nici o problema ...

Si acum sa fim seriosi ca nu am auzit sa ia nimeni nici o amenda mai ales pe cei "jmecheri" care merg cu luminile de ceata cand nu e ceata ... in special cu lumina de ceata spate ...

Share this post


Link to post

Eu am auzit :D rar...dar se mai intampla...la fel si cu stopurile fumurii :) Este o imbunatatire, clar, ca altfel nu o faceam nu? (doar nu umblam cu stopurile de ceata aprinse toata ziua ca altii) Dar pe organ nu il intereseaza ce si cum, pe el il intereseaza ca ai facut modificari neomologate, asta daca il duce capu' pe ala din spate care te-a pocnit si din victima=> vinovat.

Share this post


Link to post

...mie miau dat amenda si pt ca am trecut pe verde , ce sa mai zic de stopuri,.....apoi ma gindesc, daca vrea sa imi dea amenda si mi-o baga p-aia cu omologrea, o s ii zic la fel, ok, da-mi amenda dar arata-mi unde scrie si cum e stipulat...banuiesc ca e o chestie undeva la mijloc, ...totusi nu cred c st cineva sa se uite...si apoi pot sa ii zic...frate, asa am cumparat-o...stiu eu ce modificari are si ce nu? din moment ce rarul a pus stmpila si a semnat?

Share this post


Link to post

NU va mai ascundeti ca nu stiati ce are masina, invocarea necunoasterii nu absolva de vina.

...mie miau dat amenda si pt ca am trecut pe verde ,

Nu cumva ti-a facut semn organul sa te opresti chiar daca era verde si nu ai respectat indicatia? ;)

Share this post


Link to post
... daca vrea sa imi dea amenda ...

Nu se da doar amenda, se suspenda dreptul de circulatie al automobilului pana la remedierea problemelor, adica cu trecere pe la RAR.

Share this post


Link to post

total offtopic - cum de altfel a inceput sa se indrepte si discutia ... deci tinand cont ca nu sunt prea destept am luat si eu codul rutier si am citit ... si ori am eu un cod rutier prost ori voi incurcati putin lucrurile ... certificatul se retine doar daca:

1) ai probleme la sistemlu de iluminare

2) ai becuri cu o intensitate mai mare

3) ai alte culori de lumina decat cele omologate

cam atat gasi eu in legatura cu sistemul de iluminare mai erau 2 parca dar era vorba despre remorca ...

 

Dupa care am luat punctele

 

Nici aici nu scrie nimik ...

 

Acesta este ultimul offtopic daca vreti si nimeni nu are nimic deschidem un topic nou in care discutam problemele astea ... dar daca e cineva amabil va rog sa imi ziceti si mie exact unde scrie ... ca sa nu mor prost nu de alta.

 

Sper ca nu am suparat pe nimeni pentru ca chiar nu vreau.

@banzay - eu nu am zis ca tu ai merge cu farurile de ceata total aiurea dar sunt fff multi care nu le folosesc corespunzator si din pacate am vazut si destule matizuri cu ele aprinse nu vb de loganuri care 90% cred din cei cu faruri de ceata le au aprinse...

Share this post


Link to post

oky ms mult cred ca mi-a scapat.

Share this post


Link to post

Am facut si eu modificarea stopurilor si intradevar a iesit ceva super ! inca ceva ! ma poate indruma cineva spre un atelier de tunning din Timisoara pentru ca masinutza mea este deja modificata dar am fost implicat intr-un mic incident cu un dobitoc!

Share this post


Link to post

Acelea sunt facute de catre un producator autorizat. Nu acesta era sensul discutiei.

Share this post


Link to post

Era o intrebare doar nici nu vroiam sa ating sensul discutiei.

Share this post


Link to post

eu mi-am facut, prin intermediul lui darkman pozitiile duble...evident dupa cod sunt ilegale, insa parerea mea dupa ce le-am facut este ca sunt utile mai ales in conditii de vreme urata...de ex cand este ceata (cum a fost zilele astea) esti vazut mai bine din spate fara sa deranjezi, deoarece intensitatea luminii este aceiasi sau chiar mai slaba...eu unul nu consider aceste modificari atat de grave avand in vedere ca sunt utile...spun asta pt ca am testat pe masina mea...am condus din spate un alt autoturism si am ajuns la concluzia ca modificarile nici macar nu sunt vizibile pt un necunoscator...so trageti si voi concluzii...legale sau..practice :P

Share this post


Link to post

Nu stiu de ce tot incercati sa ii dati un sens practic acestei modificari. Stopurile se vad foarte bine si fara un bec in plus, deci spuneti-o p-aia dreapta : arata mai ciudat, mai frumos, o faceti si o sa o fac si eu strict pentru ca imi place cum arata stopul alien style asa (zici ca e extraterestru din spate, mie cel putin asa imi da senzatia.. f tare oricum). Bafta in continuare si in legatura cu politia.. daca te trosneste din spate unu e de vina (am patit-o si chiar nu are timp si chef agentu de explicatii penibile oricare ar fi ele..ca domne avea stopu murdar nu se aprindea sau alte alea..d-aia se pastreaza distanta intre masini), iar daca e sa vrea ceva : gaseste si nu cred ca e cazul la un matiz.. cred ca sunt mai ocupati cu ursuletii de drifteri ;)

Share this post


Link to post

Mah ce sa zic acum vre-o luna am fost lovit de un audi in spate si culmea ... nimeni nu a zis nimic ca aveam luminite in plus :) deci go on :) )

 

@Dead666Ghost - spor la lucru

Share this post


Link to post

Am vazut azi in trafic in zona Obor matizul din imagine. Am reusit sa-i fac poza cu telefonul, pacat ca nu e prea clara. Mi-au placut mult stopurile. Pareau lucrate bine si arata perfect dupa parerea mea. Recunoaste cineva masina sau are idee unde se pot gasi astfel de stopuri? Mi-as dori si eu asa ceva... nu cromat, ca nu ar da bine pe buburuza rosie, dar sa aiba designul asta.

post-5090-1248943992_thumb.jpg

Edited by Julius

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...