Jump to content
Sign in to follow this  
A.C_MATIZ

Stopuri Matiz

Recommended Posts

tolin_afc> Poti, te rog. sa detaliezi un pic ideea ta, eventual cu niste poze si/sau schite? :scarpin:

Share this post


Link to post

Despre ce poze, ce schite ? Pui o dioda unde trebuie si vezi rezultatul, daca nu-l intuiesti. Ce poze sa pun intre un fir si altul. Sau ce ? Sa explic aici ce-i o dioda ?

Share this post


Link to post

Pai...dioada stiu ce este, atata doar ca nu stiu ce tip de dioda ar merge si unde anume ar trebui conectata... :(

Share this post


Link to post

Unde si cum trebuie montata scrie la postul #23. Dioada poate fi una de 3A, de ex. 1N5408.

Share this post


Link to post

Am vazut asta:

...sa montezi o dioda cu anodul in + de la becul de frana si catodul in celalalt bec...

dar...m-ar fi ajutat si un desen de mana, schema, poza ceva acolo unde anume conectez dioda la stopuri... :osanale:

in fine...o sa vad ce reusesc...

Si inca o intrebare: exista un posibil dezavantaj la aceasta solutie? Ma refer din punctul de vedere al garantiei masinii cat si al posibilelor probleme ce pot aparea in instalatia electrica, daca exista asa ceva... :scarpin:

Edited by BDP

Share this post


Link to post
Cu leduri se poate face foarte elegant si la un consum mai scazut. Daca o sa am timp o sa fac un prototip pentru Matiz.

 

Ceva, cumva ? :-?

Ca eu unul stau mult la stopuri... cu piciorul pe frana.

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Sponsorizati si voi cu o pereche de stopuri de Matiz putin ciobite ca sa vedem ce putem face. Altfel nu prea sunt sanse sa ma mobilizez :)

Share this post


Link to post
Da este aceeasi intensitate cu cea a pozitiilor(sunt becuri de pozitie fata de Dacia)

 

 

Salutare,

 

Recunosc ca si eu am vazut mai de mult un matizache cu stopuri ca ale tale, si imi puneam problema daca sa sparg despartitorul acela din stop...

 

O intrebare: recunosc ca nu prea le am cu electrica, si de accea te intreb daca e greu, si eventual sa imi si explici, cum sa fac legaturile, in asa fel incat sa mi sa aprinda si frana, si pozitia, pe becul nou instalat.

 

Mersi mult,

 

Ciao

Share this post


Link to post
va pot recomanda un atelier unde se pot face asemenea stopuri+pozitii

 

pai ha zi si tu unde e atelierul ala care face asta!ma intereseaza!

Share this post


Link to post

Stopuri "sparte" se gasesc de cumparat.Eu am avut masina lovita in spate si cand am scos-o din service (Porsche-Seat Iasi ) avea un stop d'asta.Parerea mea e ca arata f. aiurea dar...gusturile nu se discuta .

Edited by MasterYoda

Share this post


Link to post

Asa arata la mine cand piciorul e pe frana :)

Share this post


Link to post

si ce ai modificat ca sa arate asa ?? nu de alta dar ma tenteaza si pe mine .

Share this post


Link to post

Pai... in locul ala unde nu e nici un bec...am bagat un soclu de dacie de semnalizare parca... oricum de la un magazin de piese dacia am gasit. Am dat o gaura inestetica prin partea de spate cu un cutit :| ca nu aveam ce face si nu aveam decat un cutit la indemana... am ars vreo 2 sigurante ca eram ametit si am atins intre ele firele de 2 ori :| ... era de dimineata se scuza... si se monteaza frumos soclul in gaura data si voila :)

Share this post


Link to post

si firul de curent de unde l-ai tras?

ms

Share this post


Link to post

Dar ce bec ai folosit, si aici ma refer la puterea lui - W - ?

Share this post


Link to post

Becurile identice ca cele de la matiz din spate de la semnalizare...nu mai stiu cati W 10 - 12 ? s-ar putea sa ma insel...oricum sunt becuri standard... cat despre curent... l-am luat de la un fir negru si unul galben parca...oricum puteti dezizola un pic pe acolo si incercati, sau va uitati intr-un manual de matiz :) In caz ca gresiti firele se cam arde o siguranta :) . Numai bine!

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Ok. Becul din spate de la frana pozitie e P21/5W. Tu ai folosit acest model, nu de alta dar nu vreau sa se observe diferenta de intensitate intre ce doua camere. Buna ideea cu acest bec dublu filament, si te legi de cel din fabrica sa iasa totul bine.

Share this post


Link to post
Ok. Becul din spate de la frana pozitie e P21/5W. Tu ai folosit acest model, nu de alta dar nu vreau sa se observe diferenta de intensitate intre ce doua camere. Buna ideea cu acest bec dublu filament, si te legi de cel din fabrica sa iasa totul bine.

 

din cate am inteles eu este vorba de aceleasi becuri ca cele de la semnalizare o sa ma uit in carte si o sa zic din care sunt.

in week-endul viitor( pt ca in week-endul asta sunt plecat) ma bag sa vad ce iese , tinetimi pumnii :D

 

@martiz - daca vrei ne putem intalni pe undeva , ca din 2 capete luminate o iesi ceva :D

Edited by darky

Share this post


Link to post

Nu vreti din 3 capete? :) ma risc si eu la asa ceva ... ce spuneti?

Share this post


Link to post

Stiti care e ideea... se poate cu a zis si Dl. Martiz :) ... cu becuri cu dublu filament... Dar va trebuie soclu corespunzator si eu nu prea am gasit...cert e ca nici nu prea m-am omorat. Dar... eu am zis sa se vada clar cand pun frana... sa se aprinda lateralele si noile becuri atat. Cand e pe pozitie sa fie doar lateralele.

Share this post


Link to post
Nu vreti din 3 capete? :) ma risc si eu la asa ceva ... ce spuneti?

 

@ bishnitzaru - esti invitatul meu , dar cu riscu de a ma repeta eu pot doar in week-wendul viitor (da un pm cu id de mess daca ai)

 

 

@ banzay - dar daca pun filament dublu atunci nu se aprind si pozitiile si stopurile ?? + ca eu as vrea daca se poata sa se aprind doar pozitia ... 

Share this post


Link to post

Becul de semnal are 21W . @darky de ce vrei sa aporinzi doar pozitia?

Share this post


Link to post
Becul de semnal are 21W . @darky de ce vrei sa aporinzi doar pozitia?

 

pentru ca stopurile sunt oricum puternice , si la stop ii inrosesc fata celui din spatele meu. 

 

si m-am gandit pun un soclu de pozitie matiz + bec de pozitie si se rezolva :D

Share this post


Link to post

Nu te-ai gandit ca o sa creada lumea ca mergi cu piciorul pe frana daca dublezi valoarea watilor de la pozitie?

Share this post


Link to post

nu intelg cum sa dublez valoarea :-?

pt ca trag un fir de curent (poate de la nr de inmatriculare) si le leg la un bec de pozitie ... care nu pot zice ca se compara cu puterea becului cand se aprinde stopul ??? teorietic ar trebui sa aiba aceeasi putere de lumina ca si cel original ...

daca nu se vede bine mai incerc :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...