Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Ameliorare performante ... eficacitate, efecte si impresii

Recommended Posts

Am avut ocazia acum citeva zile sa ma dau cu un Matiz stock, asa cum l-a facut ma-sa Fabrica, din Octombrie 2003, putin rulat (~ 5kkm), masina de gagica, asa ca nici vorba de interventii asupra lui, doar mers la revizii ...

 

Comparind cum merge acest Matiz cu al meu, am ajuns la concluzia ca nu am aruncat banii pe fereastra cind am investit in modificari la taraboanta mea, care merge de rupe (nu vorbesc neaparat de tuning, ci de utilizarea a diverse componente mai performante decit cele stock):

-bujii Bosch 4 electrozi

-fise bujii Tesla siliconice

-jante aliaj si cauciucuri Uniroyal

Dupa cum vedeti, nu mare lucru, dar este o certa diferenta de comportament intre al meu si celalalt, atit d.p.d.v. al performantelor dinamice (demaraj, repriza) cit si al tinutei de drum (viraje, frinare) ... asa ca sint decis sa continui pe acest drum, inca nu m-am plictisit de bondoaca, sint din ce in ce mai incintat de ea ... o sa primeasca si element filtrant sport, si evacuare inox, si amortizoare, poate si bara stabilizatoare mai performante ... nu imi par bani aruncati ...

 

Voi ce ziceti, considerati ca daca ati modificat ceva la masina rezultatul a fost multumitor? ... comparativ cu o masina stock ...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...