Jump to content
Sign in to follow this  
dany_s

Chevrolet Aveo5 2004

Recommended Posts

Chevrolet Aveo5

 

2004 (luata de noua in octombrie 2004)

 

1.6 16 V - 103 hp

Galben

5-usi (hatch)

cutie automata 4-speed cu Overdrive

Jante de tabla cu capace 14"

cauciucuri 185/60-14

 

Performante - Habar n-am, in carte nu scrie, n-am vazut nici teste in reviste, o s-o duc vara viitoare la circuit sa vad cat scoate pe 1/4 mile asa de fun (ca e lenta oricum :D )

 

Consum: afara - 6.3 - 7.5 (depinzand de cum mergi, cum e traficul), in oras 8.5 (vara, cu trafic lejer)- 11 (iarna, cu stat cu orele in trafic)

 

Echipament:

- geamuri electrice

- oglinzi electrice

- alarma si antidemaror

- inchidere centralizata cu telecomanda

- faruri ceatza

- A/C

- Cd player cu MP3 si 4 boxe

-scaun sofer reglabil 6 directii manual, pasager 4 directii

-bancheta rabatabila 60/40

-tapitzerie 2-tone

-volan regalbil in inaltime

- airbag sofer si pasager

- eleron

 

I-am mai pus niste huse Chevrolet care mi s-au parut dragutze si ca la a mea "seatbelt pads" personalizate

 

Acum cateva luni i-am pus si 4 boxe JBL GTO. Mare diferenta.

 

Masina a condus-o mai mult consoarta(cam 70% din timp), are acum 23 800 km si nici o problema majora dar ne-am mutat langa metrou si ne gandim s-o vindem (ca si pe cealalta masina de altfel).

 

img26040ed.th.jpgimg26102ap.th.jpgaveoext2pn.th.jpgaveoint2pu.th.jpgimg2092modded0kt.th.jpgimg2093modded5jd.th.jpg

Share this post


Link to post

ce bine ai sta la aveo pe galben :)

ps: nu cumva ai postat-o pe cardomain ? :-? imi par foarte cunoscute pozele...

ps2 : care a fost viteza maxima care ai prins-o cu ea ? (avand in vedere ca are 103 cp, fata de cat au ale noastre...)

Share this post


Link to post

Maxim am mers cu ~ 165 pe ceas. Insa turatia nu era prea mare. Probabil ca se duce pe la 190 dar n-am de gand sa incerc prea curand.

 

Si noua ne-a placut galben, e f tineresc, mai ales condus de o fata tanara si cute e sexy masinutza :D

N-am pus-o pe Cardomain insa.

Share this post


Link to post

inseamna ca m-au "inselat" ochii, cat si memoria > :)

cred ca se duce mai bine de 190. kalosul a luat 190 (pe bord ce-i drept), si are motor de 1.4 94.

oricum, mai mult de 160...nu recomand. cam atata e limita masinii, dupa 160 deja e cam "scapata de sub mana",

Share this post


Link to post

@dany - cum e cu stabilitatea la vanturi laterale? Mie mi se pare fragile rau, astfel ca tirurile nu le pot depasi decat in...decelerare :D

La o adica, de la 140 - 150kmph in sus, deja'mi joaca volanul in mana.

 

In alta ordine de idei, simpatica foc gagica ;) S-o stapanesti sanatos.

In CT in schimb sunt sute (oare exagerez?!) de taxiuri 4&5dr galbene...astfel ca eu am ales negru ;)

 

[edit]

Te-as mai intreba, la cat de suparat sunt, cum de nu ti-a smuls nici o spalatorie eleronu'? Ca ma gandesc ca pe la voi nu se poarta spalatu' la "10 negrii mititei" :spumelagura:

[/edit]

Edited by Immortal

Share this post


Link to post

pai am evitat total sa mergem la spalatorii automate. Costa la fel de mult spalatoriile "de mana" si acolo n-are cum sa se intample ceva. Eu am patito la Lexus cu astea automate la inceput si n-am mai fost de atunci (mi-a indoit antena electrica, mi-a spart numarul ala fals de Ro de 2 ori).

 

Masina e intradevar sensibila la vanturi laterale. Si cauciurile hankook cu care vine, care-s mizerabile + roti de 185 latime si 14" nu ajuta. Eu nu merg mai mult de 120-125 de frica politiei, dar daca n-ar fi asta, as zice ca 140 ar fi o viteza de croaziera decenta pt masina asta. Mai mult deja mi se pare ca nu se mai simte in largul ei. (nici motorul nici masina). Oricum, e mai mult masina de oras chiar daca am facut si drumuri f lungi cu ea si a fost f ok.

 

Zack - nu stiu cu viteza maxima, la automata se pierd cativa km/h fatza de o manuala deci s-ar putea sa aiba cam aceeasi viteza maxima ca cea de 1.4 manuala. Oricum n-am de gand sa testez

Share this post


Link to post

Chiar. Cum e cu numarul acela fals? Mergi cu el? :D

Share this post


Link to post

da, in state (si in canada?) poti sa pui ce numar vrei in fata, sau deloc.

numarul real trebuie sa fie obligatoriu in spate.

 

stiu pe cineva care are la masina din state un numar de romania (real), de la fosta masina pe care o avea in romania.

Edited by hawkeye

Share this post


Link to post

am voie cu numarul fara probleme. Pot sa pun ce vreau eu in fatza.

 

Nu peste tot in state si canada e la fel insa. Unele state/provincii au obligatoriu numarul in fatza.

Share this post


Link to post

Micutzul cavaler Jedi de ieri are o noua propietara. Am vandut masinutza pt ca ne-am mutat langa metrou si masina n-o mai foloseam aproape deloc, de asemenea din cauza noii resedinte, pretul asigurari s-a marit enorm de mult asa ca am decis sa scapam de ratele lunare si sa pastram Lexusul.

Share this post


Link to post

Ce legatura are noua resedinta cu asigurarea? :)

Share this post


Link to post

aici asigurarea la masina nu se calculeaza ca in Ro, un % din valoarea masinii, din pacate.

 

Sunt f multi factori care intra in pret, unul din factorii principali fiind unde locuiesti. Practic, in functie de codul postal, se fac statistici de accidente, furturi etc, in zona respectiva si esti taxat in consecinta. Si probabil (ca nu-s publice aceste statistici ca sa pot verifica) in statisticile lor despre noua zona se intampla multe accidente si probleme legate de furt/vandalism etc. Inainte era suburbie, cartier de case la 15 km de oras, acum e in oras, cartier cu blocuri si case. Si uite asa de la 1200$ pe an a sarit la 2100$ pe an. Enorm de mult.

Edited by dany_s

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...