Jump to content
Sign in to follow this  
yhn

Un Mic Ajutor

Recommended Posts

In primul rind salut la toata lumea si posesorilor de Tico,sunt si eu posesorul unui tico dar am observat ceva suspect sau cel putin asa cred eu ca e ... mai nou se aude un zgomot ciudat la una dintre roti,nu am reusit sa o identific inca, ceva de genul tic, tic, tic , cudat este faputl ca de la viteza de 60 km/h este mai tare sesizabil si se intensifica pe masura ce creste viteza,dar daca merg sub 60 nu se aude nimik, iar a doua problema (sau poate nu ii problema ci ,ceva normal) ar fi ca, dupa ce opresc motorul se aude in sunet de genul unui motoras timp de max 2 sec. Daca are cineva ceva sugesti sau a avut si el probleme de genul asta il rog sa ma ajute. multumesc

Share this post


Link to post

Bine ai venit in Club ! Zgomot la roata peste 60 km/h inseamna inceput de rulment stricat. Pnetru celalalt zgomot, descrie si tu motorul mai bine.

Share this post


Link to post

ceva de genu zzzzrrr :) eu banuiesc a fi ceva de la faruri pt ca le tin la 0 si reglajul ii electric. la zgomotul de la roata as banui ca nu este neechlibrata,in fine de ce ar fi rulmentul la ce sume sa ma astept pt a-l repara.mersi mult

Share this post


Link to post

Nu cumva ai tu o pietricica prinsa in floarea cauciucului? (mie mi s-a intamplat sa gasesc un surub infipt in cauciuc. Am mers aproape 1 luna cu el asa ... se desumfla roata ff. putin fiindca statea etans acolo) - la fel se auzea

Share this post


Link to post
ceva de genul tic, tic, tic ,
ceva de genu zzzzrrr :)

 

La mine cand facea taca taca taca era capul de planetara iar dupa ce opresc motorul face bââzzzz un timp dar este electroventilatorul. :) ) tare asta cu simularea sunetelor. Poti sa te inregistrezi si sa pui ca atasament... > :)

Share this post


Link to post

Cred ca electroventilatorul ii (sunt sigur) ,iar faza cu roata ii dau dreptatea lui LYM pt ca am schimbat-o cu cea din spate si nu se mai aude,sau cel putin nu mai sesizez eu, ar mai fi ceva sa va intreb :o are se gaseste scut (sa protejez baia de ulei si restul de pe sub ea) ca ii destul de joasa si mi-e frica sa nu-mi fac vreo "bucurie". Va multumesc pt raspunsuri, o zi buna va urez

Share this post


Link to post

rulmentul obosit huruie si nu face tic tic :) . zgomotul se amplifica o data cu cresterea vitezei.

cu tic tic-ul am condus cielo vreun an de zile pana l-am vandut si tot n-am reusit sa-mi dau seama ce e. tot ce pot sa spun e ca la multe masini circuland pe strada am auzit acel zgomot.

Share this post


Link to post

Mai, tic-tac-ul ala n-or fi bolturile de la etrieri?

Share this post


Link to post

Salut . Eu am avut o bataie la una din roti din motivul urmator : am cumparat niste capace noi si cum le-am pus am inceput sa aud o bataie ritmica la viteze mici care se transforma intr-un fasait ritmic la viteze mai mari . Examinand capacele am vazut ca la respectivul model de capac marginea este rasfranta peste marginea jentii si atinge anvelopa la una din roti . Daca dadeam capacul jos imediat zgomotul inceta . Am pilit nitel capacul ala si gata . Poate observatia asta iti e de folos .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...