Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Revizie 25.000km - Matiz

Recommended Posts

Aceasta revizie e o frectie, ca si cea de 5kkm si 15kkm ... problema mea e alta:

 

Revizia la 20kkm a fost facuta la Matizul meu cu picioarele ... din toata lista aia de verificari nu s-a facut nimic, s-au facut schimburile de ulei, toate filtrele si bujii, doar la rugamintea mea au uns mitocaneste balamalele usilor ... in acel service eu nu mai calc, desi au identificat o mica supurare la simeringul de la cutie al planetarei stingi si mi-au zis ca ma cheama sa-l schimbe ... canci, bineinteles, nici pina in ziua de azi nu au binevoit sa ma anunte daca a venit acel simering ...

 

Pentru a remedia neajunsurile reviziei de 20kkm, as vrea sa fac toate verificarile aferente acesteia la 25kkm ... si as vrea sa le fac la Autonet, deoarece au fost de treaba cind cu amortizoarele fata.

Deoarece nu mai cred in Fata Morgana, vreau sa fiu de fata cind se fac toate operatiile, sa vad eu ca verifica tot ... problema e ca la Autonet NU AI VOIE IN HALA!

Va rog sa ma indrumati (cei care ati mai fost pe la ei) cum as putea sa asist la revizie, cu cine ar trebui sa vorbesc pentru asta, care mecanic e mai bun si cum ma "imprietenesc" cu el ...

 

PS: masina mea nu a vazut diagnosticare electronica pe tester de cind a facut-o mama ei ... trebuie sa solicit aceasta chestie, sau Autonet o face standard?

Share this post


Link to post

Detalii pe MP! Nume, numar de tel, unde il gasesti exact.

EU AM STAT LINGA EI IN HALA!

Share this post


Link to post

Mai si eu stau langa ei in sala !....Tu nu mai intreba kestia asta te faci ca nu sti!..Normal ca nici-un service teoretic nu te lasa in hala e o kestie care incepe cu elemente de protectia muncii si de protectia lor proprie...Deci tu du-te si stai acolo in hala da nu mai intreba !....NFS tata sa-mi dai si mie numele unui mecanic ca eu nu prea am ales pe acolo nici unul toti sunt OK !!!

Share this post


Link to post

Revizie la 26k la Matiz... Inlocuit amortizoare spate cu amortizoare coreene, parca s-a mai facut ceva liniste in masina, schimbat placute fata, filtre si ulei. Reparat ce nu montasera corect la tinichigerie cand a fost busita, adica pus radiatorul de la AC la locul lui. Schimbat catarama inchidere centura de siguranta, schimbat releul de la lampile de ceata pe spate. Platit 340 ron. Stat in service (Radacini Plevnei) 4 ore, din care efectiv 35 minute la revizie, 10 minute la tinichigerie, 3 minute la electrica. Asteptat in schimb la greu sa catadicseasca tinichigiul si electricianul sa vina sa se uite! Mama lor!

Share this post


Link to post

revizie de 26.000 de kilometri care a coincis cu cea de 2 ani. Locul Autonet. semne de intrebare... cam multicele

cind ajung seful de la service numara reviziile in ghid si-mi spune:

-va facem revzie ca la 50.000 de kilometri.

Eu ramin stupefiat :

-Cum? ca are 26.000.

-Pai e vorba de luni, spune el.

-Ok raspund eu, si atunci ce trebuie sa fac?

-Pai trebuie sa schimbati uleiul din cutie

- pai l-am schimbat la 10.000 raspunde eu (long live forumul :drinkers: ca daca e ceva care urasc e sa ma ia oamenii de prost) nu trebuie sa-l schimb la 50.000?

-ba da faceti cum vreti e masina dumneavoastra, imi raspunde evaziv tipul, deranjat vizibil de faptul ca mi-am permis sa-l contrazic

- pai nu, ne sfatuim, cum e mai bine, mediez eu treaba

-il schimbam la 50.000 spune el. Uleiul l-ati adus dumneavoastra?

-pai nu-i schimbam uleiul intorc eu foaia.

-nu-l schimbam ma-ntreba el?

- pai l-am schimbat acum citeva luni tot aici! Mai am 4.000 cu el

- atunci facem revizie ca la 40.000 fara ulei conchide el!

- facem spun eu, tot needificat de ce la 26.000 faci revizie ca la 40.000 dar asta e un paradox care exista numai la daewoo romania si la nici un alt constructor de masini

 

revizia in sine: doi baieti au trebaluit la masina au schimbat placutele, deja eram fier pe fier, mai ales de cind o freaca si frati-miu care e incepator, mi se pare ca au tinut destul de bine placutele, reset ECU, si curatat ca era negru, curatat IAC, da niste erori , dar mi-au spus baietii sa nu schimb filtrul ca nu trebuie :-? ma rog

verificat articulatii e ok,

incercat remediat treapta a 2-a unde a gatat din ziua 1 de cind am luat-o de la dealer, solutia trebuie sa ma programez la garantie sa schimb sincronul o s-o fac spre sfirsitul lunii,

au uitat sa verifice lichidele de frina si antigelu :mda: de frina m-am uitat e ok antigelul e destul

verificat elctrica, care ma distreaza la culme in sensul ca se uita la faruri, si cu asta drum bun si la revedere

 

Concluzii:

autonet nu mai e chiar ce-a fost fiindca oamenii sint aceiasi la care mi-am facut si datile trecute treburile, dar si-au mai schimbat din comportament,

maty rulz la intretinere pentru ca toata afacerea a costat 2 milioane vechi cu tot cu spaga aferenta baietilor

nici cei de la daewoo nu inteleg ce insemna celebrul 6 luni sau 10.000 pentru ca pe ghidul meu de service troneaza mare in dreptul reviziei : revizie la 26.000 de km, revizie facuta ca la 40.000 fara ulei... ma rog

:scarpin: nici ei nu cred ca stiu despre ce este vorba

Share this post


Link to post

La revizia de 25k km(de fapt ~ 27k) am schimbat uleiul, am pus tot Valvoline Syn Power 5w30, filtrul de ulei (Mann), filtrul de aer, de benzină, gresat rulmenţii, curăţat frânele, curăţat IAC-ul + Reset. Preţul e undeva la 250 lei :)

Dupa 3 luni şi aproape 12k km cu Matizul, sunt extrem de încântat de performanţele lui şi de întreţinerea extrem de ieftină.

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Km-24800. Sau 2 ani

Schimbat ulei- Mobil 5w30-26 lei litru

Antigel Aral- 21 lei litru

Lichid Frana- 22 lei 0.5 l

Astea au fost cumparate de mine

 

De la service- filtru ulei +placute frana+manopera revizie=239 lei

 

Placutele nu treb schimbate dar daca plecasem de acasa cu ideea de a schimba, asa am facut. Se duse doar jumate din grosime. Din spusele mecanicului mai tineau minim 5000 km. Ma asteptam sa puna placute originale motiv pt care nu am cumparat eu. Dar ma trezesc cu unele marca LPR(italienesti la aprox 60 lei setu). Par a fi mai moi decat originalele pt ca dupa max 7-8 km par sa se fi asezat. Sa vedem cat tin.

 

Pret total =381 lei(mai pun si apa distilata si berea meseriasului si ajung la 400 lei)

Share this post


Link to post
... Placutele nu treb schimbate dar daca plecasem de acasa cu ideea de a schimba, asa am facut. Se duse doar jumate din grosime. Din spusele mecanicului mai tineau minim 5000 km.

Eroare, daca erau la jumatate, trebuia schimbate mai demult (sursa = manualul de service).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...