Jump to content
Sign in to follow this  
bozgoru86

Ticait De La I.A.C.

Recommended Posts

salut..am si eu o intrebare...am citit pe aici despre iac de la tico euro 2 si sunt curios daca e normal sa caraie foarte des la ralanti si la turatie mica...si daca acest carait e normal sa se auda si in masina..mai precis in partea din dreapta a bordului...de parca ai fi un sobolan care roade acolo ceva :) )...multumesc

Share this post


Link to post

va multumesc pt raspunsurile atat de prompte si complete! mi-ati fost de mare ajutor..

Share this post


Link to post

bozgoru86, inainte de a te declara suparat, pune manuta si cauta pe forum. Problema ridicata de tine s-a mai discutat. Exista un topic intitulat "Tico Euro2", altul "Reglare carburator Tico" si altul cu privire la socul automat. Daca le citeai pe astea, iti lamureai problema.

Sigur ca nu e normal sa bazaie IAC-ul ala tot timpul. Asta indica spre o reglare incorecta a amestecului la ralanti (e prea bogat). Refa reglajul acesta.

O alta cauza ar putea fi imbacsirea filtrului de aer.

O alta ar fi intrarea de aer fals sub clapeta de acceleratie (carburator strans slab, vreun furtunas crapat).

Ne mai putem gandi la inchiderea neetansa a valvei EGR, functionarea defectuoasa a valvei PCV, si chiar a sondei de oxigen (lambda).

Succes!

Share this post


Link to post

am citit ambele topic uri ed 2 ori, apoi am reglat acele suruburi dupa cum scria acolo...dar led urile galben si verde raman aprinse ...mai trebuie sa reglez amestecul pana sa ramana numai cel verde?...nu am reusit sa ajung la surubul de ralanti pt ca nu am gasit o surubelnita flexibila :) ....problema e ca imi consuma cam mult si nu scoate fum nu merge inecat nu uda bujiile...e o enigma :) ..poate are cineva vreo sugestie..

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii şi majusculele acolo unde se impun.

Share this post


Link to post

galben inseamna ca e stabil

Verde ca e amestec bun

rosu -amestec prea bogat

 

Deci la relanti trebuie sa ai verde cu galben.

Share this post


Link to post

am verde cu galben...si totushi knd o turez spre exemplu e alternativ rosu si verde...si consuma 8 9...nu pot sa inteleg de ce..

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii şi majusculele acolo unde se impun.

Share this post


Link to post

Cand o turezi pe loc iti apare rosu...si cand iei mana de pe acceleratie (frane de motor) se aprinde verde singur...

Filtrele de aer si de benzina sunt curate? Daca nu,schimba-le!

 

Mie de ex,imi consuma 10 in oras,fiindca nu mai are compresie si trebuie segmentat...

Share this post


Link to post

filtru de aer este nou..la benzina nu m am uitat...da ticaie in balamuc iac u ala ...kiar dak la relanti e verde si galben...la un calcul mai atent iese cam 7,5 8...

ma gandesc k dak saracesc amestecu prea mult masina nu va mai avea putere si o sa trb sa apas pe acceleratie mai mult...asa k os a incerc sa imbogatesc amestecu in limita becurilor verde si galben aprinse si sa micsorez relanti-ul...sa vedem ce iese.. parere ai?

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii şi majusculele acolo unde se impun. Nu mai folosi limbaj IRC!

Share this post


Link to post

7.5-8 consum in oras e aproximativ normal, mai ales daca masina e folosita pe drumuri scurte, in trafic aglomerat, si in special daca stilul de condus este mai... "sportiv".

Sunt convins ca la un drum lung in vacanta o sa ai consum de 4-5l/100km, daca nu vrei sa atingi viteze supersonice.

Verifica totusi functionarea clapetei de soc automat si starea de desfundare a furtunaselor care incalzesc termoelementul.

Exista pe la orice Praktiker, Dedeman, etc., surubelnite cu cap flexibil, cu ajutorul carora poti regla turatia de ralanti.

De asemenea, verifica avansul scanteii.

Toate cele bune.

 

P.S: Poate ca discutia asta ar putea fi mutata la topicul "Tico Euro2" sau pe unde cred moderatorii ca s-ar potrivi.

Share this post


Link to post

cum se paote verifica vansul?..am sunat pe ici colo si nimeni nu avea stroboscop sau ce se foloseste pt asta...

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii şi majusculele acolo unde se impun.

Share this post


Link to post

Daca e delcoul original al masinii, in general exista marcata o dunga albastra pe corpul delcoului care se continua spre chiulasa. Daca reperul de pe delcou se continua cu cel de pe chiulasa, atunci probabil ca avansul e fixat corect.

Daca nu ai aceste repere, sau ceva asemanator, singura solutie e sa reglezi avansul "dupa ureche".

Mai intai faci o poza la pozitia delcoului ca sa stii unde se afla inainte de a incerca tu sa il reglezi.

La ralanti la cald, reglezi mai intai amestecul astfel incat sa mearga motorul cat mai rotund. Apoi rotesti usor de corpul delcoului spre parbriz (creste avansul) sau spre radiator (scade avansul). Urmaresti sa obtii turatie maxima, dar fara rateuri in toba de esapament.

Dupa asta faci un drum cu masina si testezi cum accelereaza. De asemenea, pe la 60-80km/h incerci sa o accelerezi brusc si observi cum se comporta. Nu trebuie sa sesizezi tacaneli la accelerare, iar motorul sa accelereze cat mai lin si viguros. Daca apar batai la accelerare, avansul e prea mare. Daca masina ezita la accelerare (sau e prea lenta) avansul e prea mic.

Dupa asta verifici cum creste temperatura motorului. Daca observi ca motorul lucreaza mai cald ca de obicei, probabil ca trebuie sa refaci reglajul avansului, sau sa revii la reperele initiale (pe care le-ai pozat anterior).

Toate cele bune.

Share this post


Link to post

aveam si io faza cu tcacanitu mereu al valvei iac la relantii,cand ridic capota,ce vad pe unitatea lavado,cand verde cand rosu.

Am luat surubelnitza am saracit amestecu sa cat am putut demult sa nu trepideze motoru,si acuma gata,nu mai tcacane iac-ul la relantii .

Edited by CatalinC

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...