Jump to content
Sign in to follow this  
MR_A

Masina Inmatriculata Austria

Recommended Posts

Salut. Ma tot bate gandu sa i mi cumpar o masina inmatriculata in alta tara (austria).

Masina nu are Euro 3 . :( .

Are asigurarea platita pana in decembrie ,Se ofera si procura.

Din cate am inteles..pentru a putea circula cu ea..trebuie sa ies din tara o data la 6 luni,si sa merg pana acolo sa platesc asigurarea.

Poate cineva sa i mi spuna daca chiar merge chestia asta? Si daca da...cat o costa asigurarea pe an la o masina veche (95)?

 

Ce as mai vrea sa stiu: O masina inmatriculata in alta tara tre sa mai plateasca cartea verde pentru a iesi din Romania?

 

Thank You.

Share this post


Link to post

Cum e cu procura, habar n-am. Si pe mine m-ar interesa :D

Cu cartea verde, e mai simplu. Daca masina e inmatriculata afara, trebuie asigurata tot afara. Asiguarea in UE include automat cartea verde, deci nu-ti mai trebuie inca una romaneasca.

Share this post


Link to post

1. procura trebuie sa fie internationala si sa ai traduceri legalizate in limbile tarilor pe care le tranzitezi.

2. trebuie sa iesi cu masina din tara la fiecare 90 de zile.

3. asigurarea o platesti la valoare din tara respectiva. probabil vreo mie de euro pe an. persoana pe numele careia faci asigurarea iti poate spune exact.

4. nu ai nevoie de carte verde deoarece asta reprezinta asigurarea in afara tarii.

5. asigurarea o platesti dar nu poti beneficia de ea deoarece este EXTREM de dificil.

6. te asigur ca nu merita, nici macar daca masina te costa 2000 de euro.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...