Jump to content
Sign in to follow this  
Ashky

Mica Problema

Recommended Posts

Am observat ca indicatorul de nivel benzina nu 'cade' la 0 cand scot cheia din contact.E normal sa indice nivelul non stop? Eu cred ca nu, dar daca asa e la matiz vreau sa sa modific putin schema sa nu mai indice cand scot cheia din contact, problema e ca nu stiu cum...nu am schema electrica a masinii...

Afon nu sunt, daca cineva ma poate ajuta cu schema dau o bere...Un val...

Ptr o tornada nu ma tine buzunarul...

Share this post


Link to post

La Matiz, la Nubira pe care le am pe mana indica nonstop nivelul benzinei in rezervor (scrie si-n carte). Pe mine nu ma deranjeaza...

Share this post


Link to post

asa e normal. de ce vrei sa nu indice cand e cheia scoasa din contact ?

Share this post


Link to post

Inca se mai ciordeste benzina de vrei sa-ti modifici indicatorul?

Share this post


Link to post
Inca se mai ciordeste benzina de vrei sa-ti modifici indicatorul?

Se ciordeste aproape orice...Si problema nu e ca-ti ia benzina, ci ca-ti gaureste rezervorul...

Share this post


Link to post

Nu cred ca ai ce sa modifici, probabil din indicator lipseste un arc sau o mica greutate folosita de alte masini ca sa readuca acul la zero, aici s-a renuntat la ea, poate pentru a creste precizia indicatorului. Daca te apuci sa-l modifici, si asta numai mecanic cred, un circuit in plus nu cred ca ai cum sa-i pui, poti probabil sa-l strici, asa ca mai bine lasa-l asa.

Rezervorul e din plastic sau din alt material compozit, in nici un caz nu e metalic ca sa fie mai greu de reparat, iar daca e sa-ti fure benzina ti-o fura oricum, la dacie mi-au furat si asa (desi stia tot carterul ca taica-miu merge cu praful de pe toba in rezervor).

Share this post


Link to post
din indicator lipseste un arc sau o mica greutate

 

 

Eu cred ca au incercat un tunning prin reducerea greutatii masinii > :)

Share this post


Link to post

Cu schema am rezolvat-o, dar ceva nu e in regula. Pe schema apare ca ind. de benzina se alimenteaza din acelasi loc cu cel de temp. apa, dar cel de temp. "cade" la 0 cand opresc motorul...

post-2209-1131743743_thumb.jpg

Edited by Ashky

Share this post


Link to post

Vezi ca schema e "romaneasca", nu-i originala (factor de distorsiune, "eroare de redactare", pana si politicienii s-au prins de scuza asta)

Share this post


Link to post

Pai eu zic ca temperatura la apa ar trebui sa varieze la oprirea motorului, nu?

La nivelul de benzina ar trebui sa fie invers.

Schema aia are o mica lipsa dupa cum vad, adica electrica in interiorul indicatorului.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...