Jump to content
Sign in to follow this  
maximus

Despre Locomotive Si Transport Feroviar

Recommended Posts

Imi plac la nebunie acest monstrii care strabat tara in lung si in lat, ducand la destinatie oamenii. Bine.. imi dau seama ca nu stiu sa fac o introducere :D Pe scurt, poate se gasesc pe aici pe forum iubitori care sa ne dea mai multe detalii. Eu pot contribui deocamdata doar cu niste poze facute azi, cu una dintre locomotivele cele mai frumoase din romania(tin sa mentionez ca imi place combinatia de culori si felul in care ele sunt puse) :

 

 

resizeofsambatiulie20050121vw.th.jpgresizeofsambatiulie20050143le.th.jpgresizeofsambatiulie20050151fo.th.jpgresizeofsambatiulie20050176od.th.jpg

 

 

si sageata albastra , care e un automotor siemens parca..

 

 

resizeofsambatiulie20050182rg.th.jpg

Share this post


Link to post

Stii de forumul de la railwaywan? Destul de light participarea pe acolo dar se pot afla chestii interesante.

Share this post


Link to post

Cred ca tu urmaresti un tuning la Tico motor de ros-alba din aia ... :D :P :dizzy:

Share this post


Link to post

interesant forum si interesanti useri. Cei ce iubesc locomotivele gasesc destule informatii in acel site. Asa am aflat ca locomotiva de mai sus face parte din seria 40, probabil cea mai raspindita locomotiva electrica din romania. Pentru cei interesati gasiti aici o gramada de poze cu locomotive, infrastructura etc etc

Share this post


Link to post

am vazut ieri in gara iasi , locomotiva de mai jos, din seria 063.. ce sunet de nava spatiala avea, parca avea vre-o 10 turboreactoare in interior.. deosebit, nici nu stiam ca is facute la craiova

 

railwayfan2ye.th.jpg

Share this post


Link to post

Daca vrei detalii iti pot spune orice si iti pot atasa schemele electrice si de la motoare de la Locomotivele 060-EA(denumirea completa) sau de la diesel electricele de 2100CP 060-DA. Si mie imi plac trenurile la nebunie si studiez demult subiectul si am avut ocazia chiar sa merg intr-o locomotiva.

 

Pasiunea mea a mers pana la construirea unei machete destul de mari care insa din pacate a cam ramas neterminata din diferite motive, dar...o voi face intr-o zi!

 

Apropo am pus poze cu niste interioare de rame de metrou!

post-109-1123523400_thumb.jpg

post-109-1123523443_thumb.jpg

Edited by SORAN

Share this post


Link to post

cand am venit la iasi de acasa, in pascani am stat cam 2 ore jumate :wallbanger: :spumelagura: din cauza ca in tg frumos luase foc o locomotiva diesel.. trecand pe langa faptul ca pe toti din personalul garii il durea in cot de pasageri(abia dupa nu stiu cat timp am aflat de la ei ca cica luase foc o autogunoiera :) in sfarsit.. si nasu se evaporase desi la spaga fusese primul). Ce mi-a placut era ca la un moment dat se adunasera trenuri pe 5-6 linii.. o priveliste foarte faina.. culmea ca unei sagete albastre i-au dat drumul cu mult inainte sa dea locomotivelor electrice(dupa ce au avut o intentie sa puna locomotive diesel la toate trenurile cu locomotive electrice).. Ce am mai vazut este un convoi de marfa de aproximativ 35-40 de vagoane in salva(judetul bistrita nasaud) trasa culmea doar de o locomotiva electrica.. Am o intrebare, poate cineva stie: oare care e distanta de siguranta intre 2 trenuri ce merg pe aceeasi directie?

Share this post


Link to post

Pai distanta de siguranta depinde de cum se circula: in BLA (Bloc de linie automat), adica centralizare electrodinamica, parca erau 2 segmente, urmatorul dupa tren e pe rosu (semnalul), si al 2lea e pe galben. Lungimea segmentelor depinde de conformatia reliefului, de traficul prognozat la momentul crearii liniei, etc, un segment standard parca avea 1km sau 1,5km. Daca se circula pe manual, e prin statie, si atunci intre 2 statii se afla doar un singur tren.

Share this post


Link to post

o locomotiva mai veche, insa futurista pe atunci

 

 

zephyr-1.jpg

Share this post


Link to post

apropos stiati ca o locomotiva pleaca de pe loc cu treapta a 5-a cand este singura si cu 1-a cand are sarcina. Mai stiati ca are peste 50 de viteze - in functie de model?

Share this post


Link to post
apropos stiati ca o locomotiva pleaca de pe loc cu treapta a 5-a cand este singura si cu 1-a cand are sarcina. Mai stiati ca are peste 50 de viteze - in functie de model?

 

 

locomotiva 2100CP DA pleaca de pe loc cu treapta 1 .SI .. are 22 de trepte...

Share this post


Link to post

iar subiectul in cauza e vechi de aproape 2 ani :mrgreen:

Share this post


Link to post

http://www.train-sim.ro/ unde sunt impatimitii de locomotive & stuff. De train simulator. Dar cred ca cunoscatorii stiu deja.

 

Uuuu uu uuuuuu cichi cichii cichii uu uuuuuu :compupunch:

Share this post


Link to post

Am si eu cateva poze cu "mocolotive" desi nu stiu care ce face, cat duce, cat impinge etc etc...

btbj7.th.jpg locomotivafrontfg3.th.jpg personalpo2.th.jpg 3trox4.th.jpg trainiu5.th.jpg icfs6.th.jpg iliatr2bd4.th.jpg sage5.th.jpg buildingyu4.th.jpg

 

Cred ca ajung pozele astea..

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...