Jump to content
Sign in to follow this  
Bobby

Ce-ati Invins La Semafor ? Ce V-a Batut?

Recommended Posts

Multora din cei care practica astfel de curse prin oras (fie ele liniute, fie ele mici intreceri prin trafic) li se pare ca sunt mari piloti. Stiu ei, oare, care e parerea pilotilor adevarati despre ei? "O pata neagra pe obrazul sportivilor", etc (nu-mi aduc bine aminte acum). Vreti curse? Aveti cadru legal pentru liniute! Vreti mai mult de atat? Sunt scoli pentru asa ceva, exista Campionate pentru asa ceva! Era sa-mi fac fundul la masina praf de multe ori pentru ca, din cauza unui "viteaz" care avea idei de pilot in cap, a trebuit sa pun o frana brusca si cel din spate nu a avut franele la fel de bune sau se scobea in nas sau altceva... Si, bineinteles, nu pica vinovat cel care era autorul moral, ci amaratul din spatele meu... Sau eu daca il pocneam pe altul pus in aceeasi situatie... Si tot asa...

Share this post


Link to post

Exact! tico_RS, nu mi-o lua in nume de rau, dar accidentele de care ziceai, cele 8, care nu au fost din vina ta, puteau fi evitate daca nu conduceai sportiv? Adica nu cumva ai calcat prea rau acceleratia sau ai franat in ultimul moment suprinzandu-i pe ceilalti nepregatiti?

Si eu fac asta uneori si, la fel, numai cand ma simt in siguranta. Experienta practica mi-a dovedit ca nu intotdeauna este si adevarat, ca sunt in siguranta. Nu oi fi eu bun...

Share this post


Link to post

Exemplu concret vineri: eram cu Astra de drive test. La Dimitrov am facut stanga (venind dinspre pasajul Obor) sa ma duc spre Pantelimon, deci stanga si imediat dreapta. Acolo este o miiiiiica trecere de pietoni (de fapt sunt chiar 2, la mica distanta una de alta). Toti vin tare pe bucatica aia. Un pieton s-a aruncat pe trecere, cel din fata mea a franat brusc, eu si mai brusc si era sa devin coupe din cauza unui Passat TDi care a dansat pur si simplu in spatele meu cautand un spatiu de degajare! Daca eu mergeam normal, mergea si el normal nu tare si poate era mai atent... Am ajuns de ceva vreme sa ma uit in oglinda cand franez, sa vad ce masina e in spate, adica daca o tin sau nu franele...

Share this post


Link to post

@nfs: nu vorbea nimeni de curse prin oras ci de plecat de la semafor, e o mica diferenta, plecatul poate duce si pana la numai 60 kmh, fara nici o problema...

@claz: scumpule, citeste TOT, nu e greu: 8 au fost din vina unor soferi "prudenti" care fie intre blocuri isi imaginau ca sunt pe prioritate, fie eram in unghiul mort si dragii de ei nici macar nu aveau blocuri optice pe spate, deci chiar nu aveam cum sa sa-mi imaginez macar ce vrea sa faca, si tot asa...

@ viper: nu am nici cea mai mica impresie de pilot, imi plac la nebunie masinile, iar spiritul de competitie, fie cu altii fie cu sine e prezent in masuri diferite in fiecare dintre noi, iar apropo de "pilotii" romani: no comment!

@satori: crede-ma, toate tamponarile au fost de-a dreptu stupide, cand mergeam incet, ti-am spus: rareori trec de 60kmh in oras ( daca nu ma crezi uita-te pe topicul "consum tico" :) ), ba unu nu avea triple spate si s-a trezit sa treaca de pe 3 pe 1, eu fiind pe 2 cu masina in dreapta mea, ba unu trecea tare prin intersectie dintre blocuri si avea impresia ca e pe prioritar si nu mi-a dat de dreapta, sifonandu-ma cand eu ma asiguram la dreapta, sa nu mai zic de "pupaturi" de la incepatori fie la treceri, fie la semafor. singurul accident mai tare din vina mea: dintre cinci masini care faceam stanga am scos botul cu vreo 30 de cm mai mult si o femeie cu fabia care mergea razant cu vreo 90kmh m-a tarat vreo 5-6metri pana in capul alalalt al intersectiei...

@all: am mai zis-o : nu i-au apararea iresponsabililor, si tocmai datorita tonului general folosit m-am ofticat, nu cred ca poate vreunul de pe forum sa arunce primul piatra fara sa poata fi acuzat ca e ipocrit...

Share this post


Link to post

Hmmm,deja ati inceput sa discutati cu sabiile si cutitele pe masa :-?

Share this post


Link to post

Si mie mi s-a mai intamplat demuuuuuult in tinerete sa mai " ma dau " cu cate unul dar nu am facut obisnuinta din asta .

In alta ordine de idei ( pt NFS si Claz ) nu cred ca NICIODATA nu ati facut si voi asa ceva sau macar nu ati fost tentati !

REPET NU IAU APARAREA CELOR CARE FAC ASTA IN MOD OBISNUIT !!!!!!!!!

E vorba numai si numai de plecarea de la semafor NU SI "TAIEREA BENZILOR " SAU ALTE ASEMENEA BRAVADE CU CARE NU SUNT DELOC DE ACORD si pe care nu le-am "practicat " niciodata.

Parerea mea!

PS La noi in Ploiesti se circula totusi altfel decat in Bucuresti

Edited by body

Share this post


Link to post

@Tico_RS: zau ca nu ma refeream la tine cand ziceam de "idei de piloti" etc. Culmea, acum vreo 1-2 saptamani am mers in spatele tau (ti-am dat si flash-uri pe la Potcoava in Titan, tu mergeai spre Minis) si am vazut cum ai mers, deci zau ca nu e ceva cu tine. Era ceva generic.

 

Cat despre pilotii romani, nu sunt numai cei pe care ii vedem la TV, mai sunt multi, poate cu potential mai mare, dar care din lipsa de fonduri vor ramane anonimi...

Share this post


Link to post
Hmmm,deja ati inceput sa discutati cu sabiile si cutitele pe masa  :-?

Asa e din pacate, motiv pt care topicul se inchide

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...