Jump to content
Sign in to follow this  
copilus

Captiva - Interfete de diagnoza compatibile

Recommended Posts

M-am gandit sa creez un port cu interfete de diagnoza compatibile cu Chevrolet Captiva. Daca voi stiti altele, va rog sa postati modelul (cu poza daca se poate), modelul pe care l-ati testat, pretul aproximativ si ce anume ati reusit sa faceti cu el.

Asadar:

ELM327 v1.5 - C100, ~50lei, merge cu tot ce tine de OBD (nu citeste GMLAN, J2534 samd). Se conecteaza la telefon prin bluetooth. Citeste si sterge coduri de eroare OBD (am reusit sa o scot din limp mode cu el). Foarte bun sa-l tii in masina.

Delphi DS150E - C100, clona costa ~70USD si face tot ce face si ELM327 v1,5 si nimic mai mult.

VXDIAG VCX Nano - C100, ~90USD. Citeste toate codurile, inclusiv CAN-bus, GMLAN, J2534. Compatibil cu Tech2Win, GDS2 (softuri originale GM). Se pot face codari, se pot programa insectoare si cam orice se poate intr-o reprezentanta din acest punct de vedere. (De exemplu, am montat o navigatie "tesla" si vede ca imi lipseste display-ul de la clima pe care a trebuit sa-l elimin pentru a monta navigatia).

 

  • Like 2

Share this post


Link to post

La Captiva C140 (motor de 2.2) Delphi is the way to go. La C100care are acelasi motor ca Epica numai cu Scan-100 faci treaba.

Ai putea incerca si un OPCOM 2015-2016 setat pe Opel Antara cu motor de 2.0. Cel mai bine este sa il imprumuti de la un prieten ca sa vezi daca merge. La a mea (motor de 2.2) vedeam cu OPCOM 2016 inclusiv modulul de ABS, tractiune integrala, BCM etc. Totusi la a mea am preferat Delphi care are inclusiv optiune de fortare regenerare DPF, codare pompa de inalte etc.

Share this post


Link to post

La C140 s-a trecut pe software de GM. C100 e inca software de Daewoo. OpCom nu vede nimic, am incercat.

VCX-ul merge pe amandoua, doar ca pe C100 trebuie Tech2Win iar pe C140 trebuie GDS2.

Uite eroare pe care Delphi nu o vede (printscreen din Tech2Win - lipseste displayul de la clima):

BCM3.png

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...