Jump to content
Sign in to follow this  
DGX

Inchidere Centralizata Pe Telecomanda Matiz

Recommended Posts

Salut,

 

Tocmai ce mi-am reparat vechea inchidere centralizata (Pilot) care nu mai mergea (controller-ul mort + 1 motoras spart) si mi-am montat radiocomanda pt inchidere + deschidere portbagaj de pe telecomanda (inca un motoras montat undeva in hayon - a trebuit anulata deschiderea cu cheie.

 

Sunt f multumit (radiocomanda - 120 lei, deschdere portbagaj - 80 lei, reparatia 30 lei / usa, 60 lei - cabluri si alte acareturi :) )

Pentru detalii, daca sunteti din CTA, va stau la dispozitie.

 

P.S. - S-au facut la un atelier, nu le-am montat personal :)

Share this post


Link to post

Salut,

Cine ma poate ajuta si pe mine cu ceva poze legate de cum se monteaza pe pozitie actuatoarele de inchidere centralizata la matiz? eventual usa din fata si cea din spate? Cum arata exact montate in portiere?

 

Am cautat dar nu gasesc poze cu el montat direct pe portiera.

 

Multumesc anticipat

Share this post


Link to post

https://www.youtube.com/watch?v=5ckvwpfdeaE

 

ceva de genul acesta , doar ca la matiz tijele sunt pe verticala

pe spate tija metalica care se ataseaza la actuator nu se mai clipseaza de tija tamburusului de deschidere ci de o ureche de plastic

 

Share this post


Link to post

salut, ms pt filmulet. m-ar ajuta foarte mult insa o poza cu montajul exact si corect pt matiz (eu am un e a/c cu echipare de se)

Share this post


Link to post

ceva poze legate de cum se monteaza pe pozitie actuatoarele de inchidere centralizata la matiz?

Te referi la cele OEM sau la montajele cu actuatoare "universale" ?

 

Share this post


Link to post

Sper sa ma ajute...credeam ca cineva de pe aici care si-a montat are ecva poze cu ele

Sunt ajutatoare si cele din link-uri, chair daca sunt pentru matiz e (ar trebui sa fie la fel ca cele e a/c cu fete de plastic complet)

 

multumesc pentru ajutor.

Share this post


Link to post

Sper sa te ajute daca nu ai montat inca inchiderea.

post-5203-0-05954500-1387025208_thumb.jpg

cel putin asa am montat eu actuatoarele.

Mai greu a fost cu astea ...

post-5203-0-46728700-1387025953_thumb.jpg

Edited by SGK

Share this post


Link to post

Salut, si mersi pt poze. Inca nu am montat datorita, timpului, frigului si lipsa spatiului din parcare unde sa pot demonta lejer fetele de usa...

Share this post


Link to post

Vrei sa montezi inchidere centralizata pe Matiz in fata blocului? Bafta. Nu zic ca e complicat, dar la cate fire ai de tras, poate gauri de facut, desfacut fete de usi, etc. va fi un balamuc. Recomand un garaj.

Share this post


Link to post

mie mi-a montat-o un meserias in fata blocului in 2 ore.singura problema o am cu actuatorul dreapta spate care nu stiu din ce cauza iarna merge greu.adica ori nu inchide,ori nu deschide.o data l-am inlocuit personal dar vad ca problema a reaparut.are cineva vreo experienta in acest sens?

Share this post


Link to post

Subliniez cuvantul "meserias". Probabil nu a fost prima data cand a facut asa ceva. Dar un amator...? Chiar asa greu se gaseste un garaj pentru cateva ore de surubarit?

In legatura cu actuatorul spate, ori freaca, ori nu sta bine actuatorul. Din ce tin minte, pe spate e mai nasol montajul, verifica parghiile cum merg, daca tragi/impingi cu mana de acel "buton" si merge greu (mai greu ca restul usilor) sunt parghiile, undeva strange.

Share this post


Link to post

Eu mi-am montat o inchidere+alarma Thunder CA107 in "spatele blocului" in aproximativ 3 reprize. Intr-un weekend am montat toate cele 4 motorase, montat fetele portierelor la loc si apoi am scos firele prin burduful portierelor si pentru ca a fost tare migaloasa treaba aceasta din urma... m-am plictisit, asa ca urmatorul weekend am tras toate firele de la motorase pe sub scaune, praguri si aduse sub bord, montat si "goarna" siiii... iarasi m-am plictisit .... asa ca in al 3 lea weekend am tras fire de la baterie, semnalizari, contact, senzori portiere, etc si le-am conectat la unitatea centrala. Reglat un pic senzorul ala de miscare/vibratie si totul a mers si merge in continuare minunat!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...