Jump to content
Sign in to follow this  
KzN

Huruit Roti Fata

Recommended Posts

Problema sta cam asa: la viteze de peste 60 km/h se aude un huruit la partea fata, pe drum drept; in viraje la stanga zgomotul se amplifica; in viraje la dreapta aproape dispare. Trebuie sa spun ca am anvelopele km uzate (adik uzate km rau :aloooecineva: ) si nu am facut niciodata geometria la roti desi am schimbat 2 randuri anvelope, dar directia e f buna. Asa sta treaba... cui ma rezolva dau o bere virtuala...

Share this post


Link to post

K km la meknik sa mergi u k berea, k satzi verifice direktzia shy planetarele.

Share this post


Link to post

rulment dreapta uzat

PS: Tommy, pune tu K-uri multe (ca sa ne intelegem cu omul) ca mie chiar nu-mi iese :mrgreen:

Edited by papie

Share this post


Link to post

Asta cu stanga - dreapta trebuie analizat mai concret, ca si eu am avut aceasi problema si am schimbat degeaba rulmentul din dreapta, zgomotele ramanand. Atunci am ridicat masina si am invartit cu mana rotile din fata. se auzea perfect huruitul din rulmentul stang, care dupa ce a fost schimbat, peoblema s-a rezolvat imediat. N-am crezut, ca se poate auzi atat de bine de la o simpla rotire a rotilor zgomotele din rulmenti.

Edited by emathe

Share this post


Link to post

Am avut simptom de acest gen de 3-4 ori (pe masini diferite), intodeauna zgomotul rulmentului defect se accentua cand prelua o sarcina mai mare; in speta, virajul in partea opusa rulmentului defect inclina balansul fortelor spre acesta.

Share this post


Link to post

E rulment pe duca,dar cel mai bine ridici fiecare roata fata in parte si o invarti cu mana,iti vei da seama imediat care rulment huruie. E 50 de lei unul.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...