Jump to content
Sign in to follow this  
Yaz

Peugeot 206 1.4 Hdi.

Recommended Posts

Dupa ce Matiz-ul ma "slujit" timp de 6 ani fara probleme, am considerat ca este timpul sa evoluez putin si am trecut tot la o masina de clasa mica asa cum mi-a fost dorinta. :)

 

Asadar, masina este un Peugeot 206 1.4 HDI 70 CP:

 

- an fabricatie: 2004.

- km rulati: 103.500.

- carte service la zi, verificata la reprezentanta, unic proprietar.

- este dotata cu echiparea de varf: proiectoare ceata, climatronic, jante aliaj, oglinzi electrice, geamuri electrice fata, servodirectie, airbag sofer si pasager, cd player+comenzi audio pe coloana volanului, volan reglabil in inaltime, scaune fata reglabile in inaltime, reglaj iluminare bord, jurnalier, etc...plus de asta, este echipata cu set de cauciucuri Michelin Energy Saver rulate 5000 km plus un set de roti iarna echipate cu cauciucuri Dayton rulate tot 5000 de km care le-am primit dupa ce am mai adaugat 300 de euro la pretul masinii.

 

Masina a fost aleasa pe urmatoarele criterii:

 

- consumul redus.

- intretinere acceptabila.

- faptul ca in familie s-au rulat 5 Peugeot-uri pana in prezent cand au ramas 3 cu al meu asa ca stiu cu ce paine se mananca. :)

- faptul ca nu mai necesita nici o investitie, a fost foarte ingrijita de fostul proprietar.

- a contat foarte mult ca am gasit una full option desi nu era neaparat.

 

Planuri nu prea am cu ea pentru ca are tot strictul necesar, cand voi dispune de bani de aruncat o sa primeasca o tavita in portbagaj, volanul o sa il imbrac in piele ca fostul proprietar nu prea a avut grija de el si poate o cotiera.

 

Prima impresia este foarte buna mai ales ca am mai circulat cu celalalt Peugeot 206 din familie tot 1.4 HDI si care in prezent are 170.000 km rulati fara nici un fel de problema. Nu este zgomotoasa, este bine legata iar tinuta de drum este ireprosabila. Saptamana aceasta urmeaza inmatricularea, in prezent masina circula foarte putin pentru ca dispun de o masina de la firma de care ma folosesc cand sta pe dreapta.

 

Gata ca v-am plictisit, delectati-va ochiii, sunt cateva poze facute la repezeala, o sa mai revin cu altele mai detaliate maine sau in zilele urmatoare. :)

 

Orice parere este binevenita. :)

Edited by Yaz

Share this post


Link to post

Sa va poarte sanatos cat mai multi km fara evenimente :thumbl:

 

Din punctul meu de vedere, Peugeot 206 a fost o masina foarte reusita, care a avut priza. Nu stiu cum e noul 206+, dar prima generatie mi-a placut foarte mult, ar intra in lista pentru viitoarea 'taramota" :mrgreen:

 

LE. E misto culoarea :->

Edited by Carabusu junior

Share this post


Link to post

Foarte frumoasa! Sa o stapanesti sanatos! Si ai mei au fost pe punctul de a achizitiona una. Sunt masini bune si fiabile care au avut priza mare la public. Pret? :mrgreen:

Share this post


Link to post

Multumesc de urari. :)

 

206+ este un 206 curat cu ceva imbunatatiri si cu o tehnologie mai noua, in rest masina este aceeasi. :)

 

Pretul a fost de 4000 de euro, initial vroia 5000 dar la banii aia deja gaseam un 307 cu km mai putini si mai nou de 2004 si oricum cadea afacerea din start daca tinea la pret pentru ca si asa bugetul a fost foarte limitat.

Edited by Yaz

Share this post


Link to post

Alte poze.

Share this post


Link to post

Frumusica masina, sa va poarte citi mai multi km. fara incidente. P206 chiar a fost (si, se pare, inca este) un hit.

 

Motorizarea dizal ar trebui sa fie destul de OK la masina asta si la capacitatea cilindrica a motorului. Imi aduc aminte cu placere de motorul de 2L si 90CP pus pe jucaria asta. Suspensiile, destul de rigide, asigura o tinuta de drum buna si stabilitate remarcabila la viteze mari. Putin cam dure pentru gusturile mele insa OK, ca si compromis.

 

Spatiu mare pentru ocupantii locurilor din fata si acceptabil pentru cei din spate. Cu portbagajul nu pot sa spun ca sta prea bine insa, pentru 2 persoane (sau 2 + 1 copchil) e super OK.

 

Un punct slab as zice ca il are la consumabile si piese de schimb. Atit in ceea ce priveste fiabilitatea cit si preturile :( . Stiu masina destul de ingrijita la care s-a impus schimbarea basculelor dupa numai 30.000km.

 

Avind in vedere pretul de achizitie si aspectul masinii (cel putin ce am vazut din poze) mie mi se pare o afacere buna. Sa va bucurati de ea.

Share this post


Link to post

Arata bine, sa o stapanesti sanatos!

Verifica rulmentii de la puntea spate. Suspensia spate este calcaiul lui Ahile la 206. Stiu una exact ca a ta, acelasi an, aceeasi motorizare, la care nu s-au schimbat la timp rulmentii si acum trebuie schimbata puntea cu totul (sau rectificata). Daca ai mai avut Peugeot 206 stii despre ce e vorba.

Share this post


Link to post

Imi permit sa contrazic avand in vedere ca suntem la a 5 masina Peugeot din familie, am avut un 307 1.6 benzina care a fost vanduta la 120.000 km fara nici o interventie asupra ei, celelalt 206 1.4 HDI se indreapta spre 180.000 km si nu au fost schimbate decat amortizoarele, 407 sw al fratelui meu la 100.000 km are doar o bieleta schimbata...asadar nu cred ca se pune problema ca nu sunt fiabile (cel putin in cazul nostru) iar in ceea ce priveste preturile, celebrul mit cum ca masinile frantuzesti si in special Peugeot sunt foarte scumpe la intretinere il pot oricand spulbera cu facturile. :) Foarte ciudata faza cu basculele, depinde de sofer si totusi de norocul care il ai cu masina, cunosc si eu persoane care au avut probleme cu masina de noua indiferent de marca ei.

 

In ceea ce priveste portbagajul pentru mine este un salt imens avand in vedere ca am avut Matiz, cred ca a fost singura lipsa care am simtit-o la masina aia. Si avand in vedere ca nu am copii, ma bucur de el din plin. :) Indraznesc sa spun ca stateam mai confortabil in spate la Matiz decat la 206, in sensul ca asta este parca mai ingramadita, posibil sa fie doar impresia mea, lumea oricum imi spune ca sunt nebun cand fac comparatia asta. :)

 

Din pacate la 206 puntea este marea problema, masina nu are problema asta momentan, primul lucru asta am verificat la ea, celalalt Peugeot 206 nu are probleme cu puntea si nici nu a avut si are si o gramada de km, depinde...sper sa nu am probleme din punctul asta de vedere.

 

Multumesc de urari. :)

Edited by Yaz

Share this post


Link to post

Masina a facut 5000 km de cand este in posesia mea, dupa concediul placut petrecut pot trage niste concluzii clare asupra tinutei de drum, confort acceptabil la volan, clima isi face treaba excelent, in curbe se comporta bine, consum Galati-Mamaia 3.8 l/100 km, mers fara nici un fel de graba si stres.

 

Astazi am efectuat revizia la 107.780 km, schimbat ulei (Total Quartz 10w40), filtrele (ulei, polen, motorina, aer), placute frana, mici reglaje si o verificare generala a masinii...total: 813 RON cu tot cu TVA si manopera la reprezentanta CItroen, in Galati nu avem service Peugeot si nu avea rost sa ma duc pana la Braila cand Citroen si Peugeot sunt facute din acelasi aluat.

 

Urmeaza tavita pentru portabgaj si volanul imbracat in piele, revin cu poze.

Share this post


Link to post

Frumoasa masina si, zic eu, inspirata alegere!

Share this post


Link to post

Multumesc, a fost o alegere foarte inspirata. :)

Share this post


Link to post

Poza cu tavita pentru portbagaj luata de la Mircea. Sunt foarte multumit de calitatea ei, deja ma salvat saptamana trecuta cand s-a varsat ceva prin portbagaj.

Share this post


Link to post

Si odata cu primavara am primit un mic upgrade.

Share this post


Link to post

Imi place cum a iesit volanul. Cat te-a costat? :mrgreen:

 

A trebuit sa-l dai jos, banuiesc, nu? Cum ai facut cu airbag-ul?

Edited by Axel7

Share this post


Link to post

150 RON, am trimis volanul luni si miercuri dimineata la ora 10:00 l-am avut inapoi.

 

Am deconectat borna de la baterie, capacul l-am scos printr-o simpla apasare intr-o gaura, airbag-ul este prins in 2 clipsuri si cam atat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...