Jump to content
Sign in to follow this  
balogm

Chevrolet Cruze - Accesorii

Recommended Posts

Salut.

 

Stie cineva unde pot gasi praguri pt Cruze ??

Share this post


Link to post

Salut

Ieri mi-am montat huse pe un cruze ,husele sunt destul de bine facute cumparate de pe internet huse.ro cine vrea sa vada cum stau pe scaune pun niste poze cu ele .

Husele au costat cu totul 290 ron.

 

Salut

Husele pe care ti le-ai cumparat arata foarte okey si vroiam sa te intreb unde trebuie sa mergi ca sa ti le cumperi ???

Adica m-am uitat pe site-ul huse.ro si la contact am vazut ca scrie Arad, iar eu sunt din Bucuresti si a-si prefera sa le vad inainte sa le achizitionez!!

Share this post


Link to post

Salut. Vreau in primul rand sa salut toti posesorii de Chevrolet Cruze iar in al doilea rand am o mare nelamurire. Mi-am comandat de pe okazii SISTEM UNIVERSAL FOLLOW ME HOME pentru a-l monta pe masina cand o inchid si-o deschid din telecomanda. Problema e urmatoarea: nu se pricepe nimeni sa mi le monteze. Stiu ca masina deja este echipata cu un sistem apropiat dar nu este de folos in momentul cand o deschizi din telecomanda. Ea este proiectata sa stea farurile aprinse noaptea in momentul in care opresti motorul si deschizi usa insa cand vrei sa pleci noaptea...luminile nu se aprind. Asta e motivul pentru care mi-am comandat sistemul mai sus mentionat. Mentionez ca in loc de proiectoare am leduri de fabrica si intentionez sa le pun pe pozitii si asa zisele "proiectoare".

 

Salut

Husele pe care ti le-ai cumparat arata foarte okey si vroiam sa te intreb unde trebuie sa mergi ca sa ti le cumperi ???

Adica m-am uitat pe site-ul huse.ro si la contact am vazut ca scrie Arad, iar eu sunt din Bucuresti si a-si prefera sa le vad inainte sa le achizitionez!!

 

Am comandat si eu huse exact ca astea de la reprezentanta de la Chevrolet. Sincer, nu sunt stralucite din mai multe motive: in primul rand cand le pui pe scaunele din fata arata ok dar dupa 2/3 zile de mers cu masina se cuteaza si incep sa iasa colturile si sa se mototoleasca si in final se desprind iar in al doilea rand daca ai pasageri in spate acopera cotiera cu sistem de depozitare si tre sa stai toata ziua sa freci fermoarul ala... In rest, pentru a proteja scaunele is ok...

Share this post


Link to post

Buna dimineata

 

Am si eu o intrebare-parasolarul spate se poate cumpara de la dealer?sau alte surse

oglinda retovizoare heliomata-de unde as putea sa o achizitionez?

 

Chevrolet Cruze 2012

 

Multumesc

Share this post


Link to post

Gasesti pentru luneta dar si pentru laterale spate la www.reviziechevrolet.ro.

Edited by pomo

Share this post


Link to post

Buna ziua,

Sunt posesor de CRUZE SW si as dorii sa stiu daca se poate modifica locul rotii de rezerva, in locul kitu-lui de reparatie sa pot sa pun roata de rezerva normala.Mentionez ca din cauza suportului de la kit-ul de reparatie, roata de rezerva nu intra la locul ei.

Multumesc

Share this post


Link to post

Buna seara. In primul rand vreau sa imi cer scuze daca nu postez unde trebuie. Multumesc pt intelegere. Revenind, posed un Chevrolet Cruze, an 2011, motor 2.0 diesel, varianta cu 163 cp, si nu am cartea cu istoricul masinii (cand am cumparat-o am cumparat-o fara aceasta carte). As dori sa stiu de unde pot sa fac rost de ea? Daca merg la reprezentanta in Romania (la Timisoara de exemplu) si cer o copie o primesc chiar daca masina a fost cumparata din Franta, de la un proprietar francez?

 

O seara frumoasa tuturor.

Share this post


Link to post

O reprezentanta iti poate oferi o lista cu reparatiile făcute in reprezentanta, si km masinii la care s-a facut interventia. E posibil sa fi fost făcute operatii si in service-uri multimarca/"la coltul blocului". Aceste operatii nu vor aparea. In principiu ar trebui sa ti se ofere aceste informații foarte usor, dar totusi vorbim despre Chevrolet. Mergi si intreaba, ai sanse sa primești pe loc ce ai nevoie

Share this post


Link to post

Dar primesc de la orice reprezentanta Chevrolet cartea cu istoricul masinii? (in sensul ca , chiar daca am achizitionat masina de la un proprietar francez si acesta nu mi-a dat carte, pot sa imi scot o copie de la o reprezentanta din Romania)? Multumesc.

Share this post


Link to post

Baza de date din cate stiu este comuna intre tari. Apar la noi reparatiile făcute in franta. Nu stiu daca iti vor da o carte de service oficiala cu stampile si toate cele, dar pe o foaie un tabel cu reparatiile cred ca iti pot oferi

Share this post


Link to post

Ok, multumesc frumos. Nu stii, cumva aceasta operatie costa bani? Si daca da, stii cam pe la ce suma s-ar invarti?

Share this post


Link to post

Eu am fost cu un prieten sa verifice o Opel Insignia, si inainte de verificare, la receptie, tipul de-acolo a accesat baza de date. Avea minim 100k km dati înapoi, asa ca a renuntat la verificare si nu a platit absolut nimic. Vezi si tu, in cel mai rau caz tre sa dai o atentie cuiva sa iti faca serviciul, nu cred ca exista tarif ptr asa ceva

Share this post


Link to post

Buna ziua,

Sunt posesor de CRUZE SW si as dorii sa stiu daca se poate modifica locul rotii de rezerva, in locul kitu-lui de reparatie sa pot sa pun roata de rezerva normala.Mentionez ca din cauza suportului de la kit-ul de reparatie, roata de rezerva nu intra la locul ei.

Multumesc

 

La sedan, in varianta cu roata de rezerva, polita era un pic inaltata (vreo 4-5 cm parca) cu niste tampoane, se pot bricola din ceva si pune si la asta.

In locul kitului de reparatie se pune asa ceva: http://www.reviziechevrolet.ro/jante-tabla-chevrolet-gm/kit-suport-roata-rezerva-chevrolet-cruze-original-gm-p-6826

Teoretic ar trebui sa fie la fel si la SW dar nu bag mana in foc.

Share this post


Link to post

Revin cu o intrebare: ce inseamna practic J-ul de la janta ? (stiu ca daca caut pe google pot gasi imediat, dar doresc sa stiu umpiculet mai mult decat atat, in sensul ca eu am achizitionat o janta pt chevrolet-ul meu cruze, diesel, an 2011, motor 163 cp, pe 17 toli, distanta intre prezoane 5x115, alezaj central 70,2, ET 45 si 8 J) Janta care am achizitionat-o a fost data jos tot de pe un cruze, acelasi motor, dar an 2012, dar as dori sa stiu ce inseamna acel 8 J, deoarece eu jantele actuale care le am pe masina sunt de 7 J si as mai dori sa stiu ce influenta ar avea faptul ca nu sunt acelasi J si daca merge sa pun aceeasi marime de cauciuc (225/50/17, atat scrie in cartea tehnica) inclusiv pe aceasta janta cu 8 J. Multumesc frumos.

 

PS: Cand am achizitionat janta am luat-o dupa dimensiuni (tolii, distanta intre prezoane si alezajul sunt exact cele de pe jantele care le am acum, ET-ul difera umpic, dar acest lucru nu cred ca ar avea vreo influenta semnificativa, dar ce m-a nelinistit pe mine a fost acel 8 J fata de 7 J, cat au jantele actuale). Nu am probat roata (unul din factori fiind ca dimensiunile se potrivesc, cum am mai spus doar diferenta de J ma nelinisteste) deoarece nu am venit cu Chevrolet-ul la vanzator.

Edited by denysgeorge

Share this post


Link to post

Janta originala 7J are latimea interioara de 178mm (7x1") iar cea nou achizitionata, 8J are dimensiunea cu pricina de 203mm. La anvelopele de care dispui (225/50R17) merg ambele tipuri de jante (bineinteles toate de acelasi fel, fiindca se schimba profilul anvelopei in sectiune !). Litera J (cea mai frecventa la autoturisme) indica forma "buzei" jantei (inaltime, raze racordare, s.a.). La tine, forma buzei este identica, adica litera J (nicidecum JJ sau K sau ...), deci nu sunt nici un fel de probleme. La ET sa fii atent fiindca daca este prea mic iti poate atinge anvelopa in aripa si invers, prea mare, va atinge in amortizor, etrier.

Edited by smv
  • Like 1

Share this post


Link to post

Deci sa inteleg ca 8J sau 7J nu ma prea influenteaza cu nimic (adica cam tot aceeasi marime fiind si 7J si 8J ? pricep ca latimea interioara e diferita, dar eu ma refer la latimea per total a jantei...ambele au aceeasi marime? eu dispun de 5 cauciucuri 225/50/R17, V98, si merg puse pe jantele cu 7J, si pe cele cu 8J deasemenea), dar nu am verificat daca janta cu 8J se potriveste exact pe masina in sensul ca nu atinge aripa cum ai zis dumneata, ca dimensiuni in sensul de 5x115 si 70,2 alezajul central se potriveste (astea is dimensiunile si pe cele cu 7J), iar ca ET cea cu 8J are ET-ul 45, iar cele cu 7J nu stiu exact...dar cred ca 40 sau 43...e mare diferenta intre acest ET la cele 2 jante? ET 40 sau 43 fata de ET 45?). Va multumesc frumos pt raspuns.

Share this post


Link to post

Pai daca difera latimea interioara (intre buzele jantei), normal ca si latimea exterioara are aceeasi diferenta (diferenta intre latimile pe interior si pe exterior consta in grosimea buzei care este pe undeva la 5 mm pe fiecare parte). Ca atare janta de 8J este mai lata (pe exterior !) exact cu aceeasi diferenta de la interior - 25,4 mm. ET-ul reprezinta devierea (in mm) a planului de asezare a jantei pe flansa butucului rotii fata de axa de simetrie in planul transversal a jantei. Deplasarea spre interior este considerat ET pozitiv (inf.: invers, negativ). Sa socotim: Din cauza diferentei de 25mm dintre 7J si 8J, pneul (!) nu va inregistra o latire marcanta la nivelul flancurilor (poate cel mult vreo 2mm), deci se neglijeaza. Intrucat in zilele noastre nu mai exista pasaje inchise la puntea spate (ex. vechile Citroen din filmele cu Fantomas), latimea jantei spre exterior nu conteaza. La puntea fata nu se pune problema jantei din motive lesne de inteles. Ar putea sa conteze spre interior dar marjele lasate de constructor sunt acoperitoare la nivel de 12,5mm.

Referitor la diferenta de ET (8J cu 45 si 7J cu 40), rezulta o "impingere" spre exterior a rotii cu 5mm, ceea ce nu mi se pare nici pe departe exagerat. Adunand cei cca 2 mm estimati anterior, cu cei 5 mm certi, rezulta o expandare (spre exterior, fireste - a nu fi considerat pleonasm !) de cel mult 7 mm a pneului rotii (precum am mai mentionat, diferentele intre cele 2 modele de jante nu sunt semnificative; totusi putem mentiona ca roata se va pozitiona cu 7,5 mm mai la interior) . Nu posed acest tip de masina, dar nu cred ca se pune problema ca roata sa atinga aripa in aceasta noua paradigma (nicidecum arcul, spre interior !).

Share this post


Link to post

Va multumesc frumos de explicatii si de rabdarea acordata. Cu prima ocazie am sa o si verific daca nu atinge la un service din oras....(prima ocazie insemnand cel putin peste o luna, daca nu mai mult). Va multumesc inca odata.

Share this post


Link to post

Cea 8J banuiesc ca o sa o folosesti pentru rezerva, nu?

Share this post


Link to post
On 9/9/2014 at 11:03 AM, luchian petru said:

Buna ziua,

Sunt posesor de CRUZE SW si as dorii sa stiu daca se poate modifica locul rotii de rezerva, in locul kitu-lui de reparatie sa pot sa pun roata de rezerva normala.Mentionez ca din cauza suportului de la kit-ul de reparatie, roata de rezerva nu intra la locul ei.

Multumesc

Se poate. Eu am rezolvat problema la SW-ul meu.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...